Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 34.Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz şimdilerde ortalama 2200gr ve 43cm ‘dir. Doğduğunda vücut ısısını düzenleyecek olan yağ tabakası dolgunlaşmaya başlamıştır. Cildi her zamankinden daha düzgün hale gelmiştir. Merkezi sinir sistemi olgunlaşmaya başlamakta ve akciğerleri de gelişmeye devam etmektedir. Eğer erken doğum olursa diye endişeleniyorsanız, 34 – 37. haftalarda dünyaya gelen bebeklerde herhangi sağlık problemi olmayacağını bilmenizde fayda var. Belki çok kısa bir süre kuvezde tutulabilirler ama sonrasında normal zamanında doğan bebekler gibi sağlıklarına kavuşurlar.

 

Sizdeki değişiklikler

Bu hafta itibariyle yorgunluk halsizlik tekrar başlayabilir, ama yine de ilk trimesterdeki kadar yoğun olmayacaktır. Yorgunluğunuzun sebebi aslında çok belli; içinde bulunduğunuz fiziksel zorluk ve geceleri sürekli pozisyon değiştirmek durumunda kalmanız, uyuyacakken çok sık tuvalete çıkıyor olmanız bunun sebeplerindendir. Şimdi biraz dinlenme ve enerjinizi doğum ve sonrası için toplama zamanı. Eğer uzun süre oturuyor ve ya uzanıyorsanız, çok hızlı kalkmayın. Ayaklarınızda ve bacaklarınızda kan toplanmış olabilir bu da kan basıncınızda düşüşe ve sizin sersemlemenize neden olur.

Eğer karnınızda, kalçanızda veya bacaklarınızın üst kısmında kaşıntılı kızarık kabarıklıklar ve ya şeritler farkettiyseniz Puppp rahatsızlığı geçiriyor olabilirsiniz.(Hamilelik hormonlarına vücudun verdiği tepki-hamilelik alerjisi de deniyor.) Hamilelerin %1 i Puppp geçirebiliyor. Bu zararsız ama çok rahatsız edici bir durum. Doktorunuzla görüşüp ciddi bir problem olup olmadığını konuşmalısınız. Ayrıca eğer vücudunuzda kızarıklıklar olmamasına rağmen yoğun kaşıntı olursa yine doktorunuza karaciğerle ilgili bir problem olup olmadığını anlamak için danışmanızda fayda var.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi