Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 36.Hafta


Bebeğinizdeki gelişmeler

Bebeğiniz halen kilo almaya devam etmektedir. Şu anda ortalama 2700 gr. ve 46 cm. dir. 9 ay boyunca amniyotik sıvının içinde onu koruyan balmumu benzeri “vernix caseosa” denen maddeyi dökmektedir. Bebeğiniz bu maddeleri yutmakta ve bağırsaklarında siyah bir karışım olan “meconium” birikmektedir. Bu da ilk bağırsak faaliyetinin içeriğini oluşturmaktadır. Bu haftanın sonunda bebeğiniz erken dönemde kabul edilmektedir. (Tamamlanmış dönemi 39-40. haftalardır.) Normal doğum olacaksa, bu haftalarda artık bebeğinizin başı aşağıda olmalıdır.

 

Sizdeki değişiklikler

Bebeğinizin karnınızda çok fazla yer kapamasıyla birlikte, artık normal ölçüde bir öğün yiyemez hale gelmiş olabilirsiniz. Küçük ama sık öğünlerle daha rahat edebilirsiniz. Diğer taraftan bebeğiniz aşağıya indiğinde daha az mide yanması ve nefes almada rahatlık olacaktır. Bu aşamaya hafifleme denir, ve genelde doğumdan 1-2 hafta önce olur. Eğer daha önce doğum yaptıysanız bu durum doğumdan önce olmayacaktır.) Eğer bebeğiniz aşağıya indiyse, alt karında artan bir baskı hissedebilirsiniz. B durum da yürümenizi zorlaştıracak, ve sürekli tuvalete gitmenize neden olacaktır. Eğer bebeğiniz çok aşağıdaysa vajinal baskı ve rahatsızlık da hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar bacaklarının arasında bowling topu taşıyor gibi hissettiklerini söylerler.

Bu dönemde ayrıca kasıklarınızda krampların arttığını da hissetmeye başlayabilirsiniz. Doğum belirtisi olup olmayacağı hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi