Yaşam

Hayatım Kocamın Hayatından Daha Zor

Hayatım kocamın hayatından daha zor!

İşte söyledim.

O tabii ki çalışıyor, bir ordu hiyerarşisinde olduğu gibi astları ve üstleri ile hassas ilişkisini yönetiyor. Diş hekimi olan kocam bir diş ameliyatının zor bir hale dönmesi le beraber planladığından iki kat daha fazla zaman harcayabiliyor. Benim uğraşabileceğimden çok daha fazla evrak işi ile uğraşıyor. Ancak yine de bence benim hayatım daha zor.

Okula, terapilere ve doktor randevularına giden 5 yaşın altındaki üç çocuğa yönetici müdürlük yapıyorum.

Bir popo silme şefiyim! Etrafı yakıp yıkan küçük çocuğumun peşinde koşarken, kucağımdaki bebeğin ağlamamasını sağlamaya çalışıyor ve 5 yaşındaki çocuğumla beraber yapabileceğim anlamlı aktiviteler bulmaya çalışıyorum.

Ben bir alışveriş listesi yöneticisiyim!

Bezleri sırt çantasına yerleştiriyorum. Konuşma güçlükleri, okumaya başlama gibi önemli konuları anlamaya çalışan bir araştırma görevlisiyim.

Tüm bunların yanında çocukların dışındaki birçok işi yapabilecek olan “Bayan Part Time” benim.

Tahmin edersiniz ki uğraştığım işler bir dişi delmek ve dolgu yapmaktan daha zor. Kocam bunu biliyor ama her aile için bu durumun geçerli olmadığını biliyorum. Bu sürekli değişen hayat tarzımız içinde bazen kocamın rolü bana göre zorlaşıyor ve sonrasında ben sırayı devralıyorum.

Şu an ile evlendiğimiz 9 yıl öncesini karşılaştırdığımızda fark ettiğimiz bir şey var ki, o da kocam ile hayattaki rollerimizin hiçbir zaman eşit olmadığı. İlk yıllarımızda evliliğin %50-%50 paylaşılan bir olgu olduğunu düşünürdük. Birimizin hayatı zorlaştığında destek olmak için efor göstermeyi başaramadık. Bunun yerine kendi alanımızda kaldık. İkimiz de kendi yarışımızı koştuk ama sonrasında işler değişti. Yaşadığımız ilk büyük zorluk ilişkimizi değiştirdi. İlk çocuğumuz ilişkimizi daha da değiştirdi. Şimdi anlıyoruz ki evlilik, rollerin %50-50 paylaşıldığı bir kavram değil. Birimiz ezildiği zaman diğerimiz öne çıktı.

Kocam hayatımın çok daha zor olduğunu şu an anlıyor ve yüküm hafifletebilmek için elinden geleni yapıyor. Bulaşık makinası boşaltıyor ve bu sayede güne bir ev işi ile başlamıyorum. Evin yolu üzerindeki markete uğruyor ki, 3 çocukla beraber bir alışveriş macerasına girmeyeyim. Bizim için yemekler ve arkadaşlarla planlar yaparak sosyal koordinatörlük rolünü yürütüyor. Yaptığı şeylerin hepsini sıralamam mümkün değil çünkü çok şey yapıyor.

Yakında benim sıramın geleceğini biliyorum çünkü yakında başka bir mesleki ihtisas programına başlayacak ve ben de onun rollerinden ortaya çıkacak boşluğu doldurmaya çalışacağım. Bunun ne kadar bunaltıcı olacağını tahmin ediyorum ancak bir yolunu bulacağım çünkü onu seviyorum.

Beraber olan hayatımızı çok seviyorum. Evliliğimiz ailemizin tam merkezinde.

İşler zorlaştığı zaman birbirimiz ile kavga etmek yerine birbirimiz için kavga ediyoruz.

 

yazı

görsel

www.pinterest.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Perihan Gürer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • vyguwage kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ududyc kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi