Yaşam

İlişkideki 10 hata

 

Herkesin ilişki anlayışı farklı, her ilişkinin dinamikleri de farklı… Faydalı olabileceğini düşündüğümüz bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedik uykusuz anneler, uykusuz babalar.

İlişkideki 10 Hata:

1. Partnerinize “benim her şeyimsin” demek

Bir arkadaşım altı aydır birlikte olduğu kız arkadaşı için bana mesaj atıp “o benim her şeyim” demişti. Bundan altı ay sonra evlenme teklif etti, evlendiler de. Mutlu olacaklarına eminim. Ama bazen bu mesajı düşünüyorum ve “ah” diyorum. Eğer partnerinizi “her şeyiniz” yaparsanız onun dışındaki herkesi ve her şeyi, siz dahil, anlamsızlaştırırsınız. Açık açık, yüksek sesle dünyanın geri kalanının sizin için bir anlam ifade etmediğini söylemiş oluyorsunuz. Eşiniz olmadan yaşayamayacağınızı ima ediyorsunuz.

Bu romantik değil. Tatlı da değil. Ayrıca kesinlikle sağlıklı da değil 🙂

2. Sürekli iletişim

Evet, iletişim çok iyi. Harika bir şey! İyi bir ilişkinin sırrı da iletişimden geçiyor… Ama sürekli bir iletişim de dikkat edilmesi gereken bir konu. Yine bir arkadaşım bir kızla birlikteydi. Günde 10 kereden fazla telefonla konuşuyorlardı. Mesela kız arkadaşı arıyordu, önemli bir şey var diyordu, arkadaşım “hemen geliyorum” deyip dakikalarca dönmüyordu. Bu günde birkaç kez oluyordu.

Sonra evlendiler. Bildiğim kadarıyla hâlâ böyle devam ediyorlar. Bu ortaokul çağından sonra sağlılı bir yetişkin ilişkisinde beklenen bir durum değil.  Partnerinize güvenmelisiniz, bir şeyi yapmadan önce her seferinde aramak bir sorun olduğunu gösteren işaretlerden biri olabilir.

3. Tüm hislerinizin doğru olduğunu düşünmek

Evet, hislerimiz gerçektir. Kimse size nasıl hissetmeniz gerektiğini söyleyemez. Gerçek olmaları “doğru” veya “yanlış” olduklarını göstermez. Herkesin de hisleriniz konusunda sizi onaylamasını beklemeyin.

Bununla birlikte her hissimizi yüksek sesle söylemeye gerek yok. Çünkü bazıları tamamen bize ait ve diğerlerinin mutlaka ve her zaman onları bilmesi gerekmiyor.

4.  Hislerinizi iyileştirmesini söylemek

Partneriniz sizin hislerinizi düzeltmekten sorumlu değil. Kimse bunları düzeltemez, sizden başka…

O sizin için burada değil, kötü geçirdiğiniz günü düzeltmek zorunda da değil. Hem bu sizinle ilgilenmediğini de göstermiyor. Sizinle olmak yerine arkadaşlarıyla çıkması da sorun değil. Kendinizi ancak siz düzeltebilirsiniz.

Kendi duygularınızın sorumluluğunu almalısınız. Nasıl hissettiğimizle ilgili birlikte olduğumu kişiyi suçlamak bencillik oluyor.

Destek beklemek ve zorlamak arasında büyük bir fark var. Birbirinize isteyerek yardım etmekle öyle yapmak zorunda hissetmek arasında da… Birbirinizi buna zorlamayın. Kendinizi en iyi siz tamir edebilirsiniz.

5. Mutlu etmeye çalışmak

Aslında iyi gibi görünse de, bu da öyle iyi değil işte.  Bir erkek arkadaşım bana “Seni nasıl mutlu edebilirim” demişti.  Bu aslında güzel bir şey diye düşünmüştüm. Evet insanın yeterli ve iyi hissettirilmesi güzel ancak iki taraf da gerçekten isterse..

6. Her şeyi beraber yapmak

Böyle bir trend var…Birbirinize alan bırakmadan sürekli birlikte yaşamak… Bu dansta biri eninde sonunda sıkılacaktır.

7. Her konuda fazlasıyla dürüst olmak

Mesela onun yanında staj yapan kişinin gerçekten çekici olduğunu bilmek istemiyorum, bilmeye de ihtiyacım yok. Bunu bana yüksek sesle söylemesini istemiyorum. Partnerim de bir insan ve onu çekici bulabilir. Ben de hayatıma böyle devam ediyorum. Hakkında ne düşündüğünü bilmek istemeden. Merak etsem bile bazı şeyleri bilmeyi istemiyorum.

8. Puan tutarak dengeyi aramak

Bazı çiftler görüyorum bunu yapan. “Sen çamaşırları halledersen ben de yerleri süpürürüm” gibi… “Biri pişirir diğeri bulaşıkları halleder” gibi. Ama biri kendisine atananı yapmadığında kavga ediyorlar.

İşler için savaşmayı, kim neyi daha fazla/daha az yaptı diye tartışmayı reddediyorum.

9. Karşındakini asla üzmemek

Evet de karşımızdaki insan 8 yaşında değil ki. Ben “kötü olalım, kötü davranalım” demiyorum. Hislerine değer verelim, önemseyelim ancak sürekli kırmamak için uğraşırsak ne derece başarırız?

Partneriniz size yüzünüzde/dişinizde bir şey olduğunu ya da yalnız kalmak istediğini söyleyemeyecek mi?

10. Peri masallarındaki gibi davranmak

Tatiller, hediyeler, bir çocuk – sonra da başka. Romantik jestler, sevginin kamusal görüntüleri, dışarıdan nasıl görünmesini istiyorsak öyle davranmak … Hepsi gösteriş uğruna yapılırsa boşa gider.  Kendinize biraz zaman kazandırabilirsiniz, ancak giderek artan miktarda da sıkılırsınız. hayatın artıları eksileri, inişleri çıkışları olunca ona “ömür” deniyor 🙂

 

 

Yazı http://www.huffingtonpost.com/entry/11-toxic-relationship-habits-we-mistake-as-healthy_us_59b56740e4b0c50640cd685b?utm_hp_ref=relationships adresinden, görsel Google’dan alınmıştır.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lutwychewd kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Filipslups kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VindMr kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi