Çocuk Yaşam

Kardeşlerin Daha İyi Anlaşması İçin Neler Yapabiliriz?

kardeş

Bazen (ya da genellikle mi demeliyiz?) kardeşler birbirleriyle güzel güzel oynamazlar, oynamadıkları gibi kedi-köpek gibi sürekli bir hır-gür olabilir evlerde…Peki anne-baba olarak neler yapabiliriz, birlikte iyi geçinmeleri için işte bazı önerilerimiz..

Çocuklarımız için hayallerimizden biri de elbette birbirlerinin iyi arkadaşı olmaları . Bu ilk zamanlarda yani küçük olan yürümeye, konuşmaya, daha fazla ilgi çekmeye ve tepki göstermeye başlamadan mümkün olsa da bir süre sonra her şey alt üst olabiliyor.

Küçük kardeş oyunbozan olsa da aslında anne babaların pozitif oyunu desteklemek için yapabilecekleri şeyler mevcut. “2 yaşındaki bir çocuk insanların duygularına saygı göstermeyi, dinlemeyi, uyum içinde çalışmayı öğrenmeye başlar.” diyor uzmanlar. Aşağıdaki adımları takip ederek çocuğunuza büyük kardeşiyle iyi geçinmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Görgü aşılayın

Birçok aile, küçük kardeşin düzgün davranmayı bilmemesini hoşgörse de, bu yaklaşım genelde geri teper. “Bu durum, küçük çocuğun dizginlenme konusunda özgür olduğunu sanmasına ve büyük kardeşin de kırılmasına neden olur.”  Çocuğunuzun kötü davranışını izlemek yerine, ona nasıl kibar ve düşünceli olması gerektiği konusunda rol model veya rehber olmalısınız. Nazikçe oyuncakları atmaması gerektiğini hatırlatmak için şöyle diyebilirsiniz, “Kardeşin şu anda bloklarla oynuyor, ama sen onu rahatsız etmezsen, oyunu bitince senin de oynamana izin verecek.” Küçük çocuğunuz kelimelerini tam olarak anlamasa bile ses tonunuzdan anlatmak istediğinizi anlayacaktır.

Takım çalışmasını destekleyin

Kardeşler sizin ilginiz için yarışan birer rakip oldukları zamanlarda, onların bir takım gibi hissetmesini sağlayacak durumlar yaratın. Ufak kardeşin kendini müdahil hissettiği, büyük kardeşin ise kendini güvende hissettiği herhangi bir aktivite bağlılıklarını güçlendirir. Küçük çocuğunuz ayakkabısını giyerken yardım istiyorsa, onu abi-ablasına havale edin. (Abine sor – ayakkabı giyme konusunda oldukça başarılıdır… gibi ). Bu, küçük çocuğunuza abi-ablasına güvenmeyi öğretir, büyük çocuğunuz da kendini yetenekli ve önemli bir iş yapıyor hisseder. Bir başka taktik de: Zaman tutup çocuklarınızın birlikte oyuncaklarını toplamalarını isteyin. Onlar iş başındayken gülümseyin ve iyi bir takım işi yaptıklarını anlamalarını sağlayın.

Eşit olmaları için uğraşmayın

Çocuklarınıza karşı adil davranmak, onlara tamamen aynı davranmak demek değildir. Ufak kardeş ve büyük kardeş farklı gelişimsel özelliklere, ihtiyaçlara sahiptirler. Mesela, abla/abisinin oyuncağına binme ısrarına ya da o ayakta diye uyumama isteğine karşı gelmelisiniz. Bunun yerine ise abla- abisi ders yaparken ya da okuldayken, siz onunla baş başa hikaye okuma zamanı yaratabilir kendini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Sahip olduklarına saygı duyun

Çocuğunuzu özel ya da en sevdiği bir eşyasını kardeşiyle paylaşmak zorunda bırakmanız onun duygularını incitebilir ve kendini güvende hissetmemesini sağlayabilir ayrıca kardeşine gücenmesine de neden olur. Onlardan her birisinin sadece kendine ait olan bir oyuncak sepeti oluşturmasını isteyebilirsiniz ya da ayrı oyun alanları belirleyebilirler. Küçük kardeş yine de sizin ilginizi ve daha birçok şeyi abi-ablasıyla paylaşmak zorundadır. Kontrolü biraz ona vermeniz, kendisini daha güvende hissetmesini ve kardeşini rakip gibi görmemesini sağlar.

Oyun başlatın

Küçük ve büyük kardeşin birlikte iyi vakit geçireceği aktiviteler bulun. Mesela en iyi seçeneklerden biri evde çadır kurmak. Minderlerden battaniye ve çarşaflardan bir çadır. Veya büyük çocuğunuz bir kütüphaneci, küçük ise kitap okumaya gelen bir ziyaretçi olabilir. Ayrıca çocukların seveceği doktorculuk da güzel bir oyun olabilir. Büyük olan doktor küçük kardeş ise hasta olur. Küçük kardeş oyunu tam anlamasa bile dahil olmaktan ve ilgi görmekten dolayı eğlenceli vakit geçirecektir. Siz de aralarının oyun boyunca iyi olduğundan ve anlaşmazlık çıkmadığından emin olmak için gözlem altında tutmalısınız. Elbette anlaşmazlıklara ve çıkacak karmaşıklıklara hazırlıklı olun. Çocuklara ilk önce kendi başlarına bazı şeyleri halletmeleri için şans verin. Aralarında bulacakları çözümler ve uzlaşmalar ileride de iyi anlaşmaları için temel oluşturacaktır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi