Yaşam

Kendiniz ile İlgilenmenin 6 Farklı Yolu

 

Eğer hayatınızda kendinize özel zaman ayırmakta güçlük çekiyor ve ne tip bir öz bakıma ihtiyacınız olduğunu kestiremiyorsanız, kendinizle ilgilenmenin 6 farklı yolunu inceleyin. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu keşfetmeniz için tasarlanan bu yazı, tamamen siz odaklı.

Peki nedir bu öz bakım ? Öz bakım; fiziksel, ruhsal, duygusal ve mental ihtiyaçlarınızla ilgendiğiniz davranışların tümüdür.

Eğer bir şeyi seviyorsanız, sevginizi belli etmek için benimsediğiniz bir yöntem vardır. Bahçenizi sulamak, kedinizi beslemek ve sevdikleriniz için yaptığınız küçük jestler… Sizin için öz bakım belki de budur.

Etrafınızdakilere gösterdiğiniz sevgi, ilgi ve jestlerin, size olan güçlü ve iyi yansıması… Sevdiklerinizi mutlu ederek kendinizi iyi hissetmek,  “beni iyi hissettir”, “beni değerli hissettir” beklentilerinin yol açabileceği huzursuzluklara göre daha tercih edilesidir.

Öz bakım, “şu an neye ihtiyacın var ?” diye kendinize soru sormaktır.

E tabi ki sonrasında ne gerekiyorsa yapmaktır. Öz bakımı sağlayan davranışlar herkes ve her duygu durumu için farklı olabilir. Hasta, yorgun, üzgün, stresli ve endişeliyken ne yapmanız gerektiğini planlamanız ve reçetenizi adımlara ayırmanız, duygularınızı kontrol etmenize, dengelemenize yardımcı olur.

Gerçekten neden öyle hissettiğinize odaklanmanız, gereksiz yan uyarıcılara bağırıp çağırmanızı ya da istenmeyen iletişim kazalarını önler.

Fiziksel öz bakım

Fiziksel öz bakım, muhtemelen en tahmin edilebilir ve aşina olunan öz bakım tipidir. Yeterince su içmeniz, beslenmeniz, uyumanız ve fiziksel aktivitede bulunmanızdır. Hastayken, umutsuzca durmaksızın şikayet etmek ve sürünmektense kendinizle gerçekten ilgilenmenizdir.

Vücudum şu anda nasıl hissediyor / hissetmek istiyor, konfor için neye ihtiyacım var diye kendinize sormaktır.

Fiziksel ihtiyaçlarınız hakkında kendinizle müzakere etmemek, ihtiyaçlarınızı ertelememektir. Bu sadece yoga yapmak, pedikürünüzü aksatmamak, sebze smoothie’leri içmek değildir. Aşırı sosyal medya, alkol ve sigara tüketerek, kendinizi yorgun bırakarak kendinizi sabote etmemeniz de öz bakımdır.

Fiziksel özbakım, bu ihtiyaçlarınızı sadece öngörmek değil, karşılamaktır. Fiziksel öz bakımın milyonlarca farklı yorumu olabilir. Siz, sizin ihtiyaç duyduğunuz yöntemleri planlayın ve harekete geçin.

Cinsel olarak ne hissetmek istediğinizi düşünün ve partnerinizle konuşun. Seks hakkında kendinizi kötü ve utangaç hissettiğiniz konuları aşın.

Vücudunuza duyduğunuz saygı ve özenin karşılığı öz değerinizi yükselmesiyle ödüllendirilecektir. Uzun yürüyüşler yapın, yoga ile vücudunuzu ve ruhunuzu eğitin, çocuklarınızla hareket edin. Hangisi size uyuyorsa keşfedin ve yapın.

Duygusal öz bakım

Duygularınızla nasıl baş ettiğiniz, kendiniz ne kadar sevdiğinizle ilgili çok şey söyler. Duygularınızla başa çıkabilme yeteneğiz, kaliteli bir hayat yaşamanın başlı başına en önemli göstergesidir.

Eğer duygularınızın neden kaynaklandığı hakkında hiç düşünmüyor ve kontrolünüz dışında hissediyorsanız, öz bakım metodları, hayatınızın kontrolünü elinize alma konusunda size yardım edebilir.

Kıskançlık, utanma, özgüvensizlik hissettiğinizde bu duygularla nasıl başa çıkıyorsunuz? Kendiniz çok hassas ve zayıf olmakla suçlayarak ve diğerlerinden farklı ( daha aşağı ) olduğunuzu düşünerek mi?

Bu aşamada duygularınızı mutlaka tanımlayın. Çabuk inciniyorsanız, insanlarla etkileşime geçmemek ya da kendinizden uzaklaştırmak ya da hiçbir şeyden etkilenmeyen birisi gibi görünmek gibi reaksiyonlar göstermeniz muhtemeldir. Duygusal öz bakım, hislerinize karşı sağlıklı reaksiyonlar göstermeniz ve duygularınız karşılığında düşünülmüş mekanizmalarla harekete geçmektir. Duygu durumunun karşılığında kendiniz ya da karşınızdaki ile iletişime geçmelisiniz. Duygusalsanız bu çok normal. Çünkü insansınız. Bu zayıflık değil, bu çok doğal. Zor günler geçiriyor olmanız, yarın kendinizi yine kötü hissetmeniz anlamına gelmiyor. Bu durumla ertelemeden baş etmek ve iç sesinizi dinlemek iyi bir başlangıç olabilir. İçinizde sizi hırpalayan ve yaralayan sesi dinlemek yerine, bilge ve çözüm odaklı sesi dinlemek size her zaman daha olumlu sonuçlar verecektir.

 

Kendinizle konuşun. Kendinize aptal, şişman, çirkin, özgüvensiz demeyin. Kendiniz suçlamaktan vazgeçin. Neyi daha farklı yapabileceğinizi kafanızda değerlendirin. Sizi tanıyan ve koçluk yapabilecek birileriyle konuşun, yardım alın.  Bununla beraber, eğer duymayı becerebilirseniz, neyin sizin doğru olduğunu sürekli size söyleyen o iç sesi dinleyin. Herkesin içinde olan ve rehberlik eden…

 

Aynı diğer öz bakım yöntemlerinde olduğu gibi, şu an ne hissetmek istediğinizi ve buna nasıl ulaşabileceğinizi kendiniz sorun ve o duyguya ulaşmak için çaba sarf edin.

 

Kişisel  “ben” odaklı öz bakım

Kendini sevmemenin bir diğer yan etkisi de kendini tanımamaktır. İnsanların sizinle ilgili ne düşündüğü konusuna saplanıp kalırsanız, kendinizi hep başkalarını gözlüğünden değerlendirir ve yansıma kişiliğinizi değerlendirirsiniz. Partnerinizi olmasını istediği kişi olmaya çalışır, arkadaşlarınızın hoşlandığı şeylerden hoşlanmaya çalışır ve kendinizi size uymayan daha birçok kalıp içine sokarsınız. Gerçekten kim olduğunuz, gerçek kişiliğiniz,  beklentiler ve başkalarının istekleri arasında kaybolur gider.

Ben buna bukalemun sendromu diyorum. Her defasında kendinizi bulunduğunuz ortama göre şekillendirmek kulağa adaptasyon gibi gelmesin. Gerçekte olduğunuz kişi olmaktan uzaklaştıkça acı çekersiniz.

Kişisel öz bakım, tıpkı bir çocuk gibi kendi gerçekleştiğinizi yaşamaktır. Ne hissediyor, ne yapmak istiyorsanız onu yapmak, yaşamak, göstermektir. Etrafınızda kimse yokken, ayna karşısındaki siz ne yapıyorsanız insanlarla beraberken de öyle davranmaktır.

Kendinizle başbaşa vakit geçirmek ve kendi davranışlarınızı gözlemlemek iyi bir başlangıçtır. Sizi siz yapanları keşfetmek ve bu özellikleri zenginleştirmek sizi özgün ve mutlu kılar.

 

Sosyal öz bakım.

İçe kapalı, dışadönük, ikisini ortasında bir yerde… Kendinizi etiketlemek ne kadar da saçma. Kendinizle ilgili ne hissedeceğinizin en önemli etmenlerinden birisi de etrafınızda kimlerin olduğudur.

Daha fazla dışarı çıkmak ya da küçük bir arkadaş grubuyla vakit geçirmek mi sizi mutlu edecek. Sosyal ihtiyaçlarınızı keşfedin ve kendinizi zorlayın.

Ruhsal öz bakım.

İnançlı olun ya da olmayın, dünyayla bağlantı kurmak ve etkisini ruhunuzun derinliklerinde görmek size fayda sağlar. Dua edin, dilek dileyin, yoga yapın, doğaya teşekkür edin, her yerde güzellik arayın, uzaya bakın. Çok büyüttüğünüz sorunlarınızın aslında ne kadar geçici ve yüzeysel olduğunu anlamanız için ruhsal öz bakım birebirdir.

 

Nesnel öz bakım

Bu alan en kolay keşfedilip en zor gerçekleştirilebilen öz bakım alanlarından birisi. Mutlu olduğunuz işi yapmak, sosyal-profesyonel dengenin iyi kurulması, stabil maddi imkanlarda yaşayabilmek ve güvenli/sağlıklı bir ortamda ömrünü geçirmek depresyon ve endişeden sizi uzak tutacaktır.

 

 

Yazı; https://www.blessingmanifesting.com/2017/07/what-is-self-care.html/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+BlessingManifesting+(Blessing+Manifesting)

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • hakitsube1988 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • satekita1982 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi