Yaşam

Kız Çocuklarında Pozitif Beden Algısı Üzerine

 

Dördüncü sınıfın ikinci günü, 9 yaşındaki kızım Ava ile sınıfa yürüdüm. Veda ederken, sana özel bir şeyler söyleyebilir miyim? diye sordu. Annelik güdülerim ile hemen aklıma zorbalığa mı uğradı ya da başı belaya mı girdi diye düşündüm.  Okul koridorunda sakin bir noktaya yürüdük. Negatif ve üzgün bir ruh hali ile “Karnım yağlı olduğu için, göğüslerim dışarıda ve yağlı göbeğimi göstermemek öne eğilerek yürüyorum’’ diye itiraf etti.

Bir kadın olarak, tamamen bu deneyimi ben de yaşıyordum ama 9 yaşındaki bir çocuk olarak, bu korkunç durumu nasıl hissetmiş olabilir? Bu yaşta endişelenilecek birçok şey olabilir ama kilolu olmak bunlardan biri değil.

Toplumumuzun kızlara ince ve güzel olmasını istediği muazzam baskılar çok erken başlar ve hayatımızın tamamında kalır. Bu yeni bir şey değil ve yakında yakın zamanda değişecek bir şey değil, ancak bu çocuğu ve erişebileceğim başka bir çocuğu erken yaşlarda bu durumdan koruyabilirsem iyi olacağım. 43 yıllık yaşamımda çok şey öğrendim, beden imgesinin gerçekleri ve kızlar ve kadınların olumsuz olarak kendilerinin nasıl göründüğüne dair takıntıları, depresyona, sağlıksız davranışlara ve yeme bozukluklarına nasıl yol açabilir.

Anne olmak, özellikle de bir kızın annesi olmak, tüm güvensizliklerinizi ve değersizlik duygunuzu, rahatça gizlenmiş deliklerinden uzaklaştırıyor ve tartışılmaz netlikle yüzeye çıkıyor; sizi yaptığınız ve söylediğiniz her şeyi yeniden düşünmeye zorluyor.

Aynaya baktığım zamanlarda ve yuvarlak karnımı berbat ettiğim için hep kendimi suçlarım ama yüksek sesle şişman olduğumu söylemek ve kendi vücudumdan hoşlanmıyorsam bile bunu çocuğumun önünde söylemek doğru değil. Annenin özgüvenli vücut mesajını vermesi önemlidir. Sizin yan odanızda yaşayan küçük bir kızın neden rahatça deniz kıyafeti giymediğinizi düşünmemesi gerekir.

İyi haber, üniversite çağındaki Amerikalı kadınların kabaca% 91’inin vücutlarından mutsuz olduğunu ve ideal vücut şekli elde etmek için diyet yapmaya başvurduklarını göz önünde bulundurarak, burada yalnız olmadığımın farkındayım.

Peki bu konuda neler yapabiliriz?

 

  • Basit bir sohbet ile başlayın.

Bu sadece kızım ve benim için bir saatten az sürdü. Rahatlayın.  Doğru noktaya dikkat edin. Dinleyin ve sorularına yanıt verin.

  • Kendi vücut sorunlarınızı kabul edin.

Çocuklar, hata yaptıklarını itiraf eden bir yetişkine iyi yanıt verirler. Vücudunuz hakkında da güvensiz olduğunuzu, kendinizle olumsuz bir şekilde nasıl konuştuğunuz, bilinçli olarak iyi yemek yemenizin ve sağlıklı kalmanız için fiziksel olarak aktif olmanız  hakkında da kendinizi nasıl motive ettiğinizden bahsedin.

 

  • Ergenlik gelişmenin normal bir parçasıdır.

Ergenlik 8 yaşında erken başlayabilir. Ergenlik öncesi kızlar, genellikle “bebek yağı” olarak adlandırılan ve onlara daha yuvarlak bir göbek verebilen görünümde olabilirler. Bu gelişme, kızımda olduğu gibi, bu kızlar için kaygılara neden olabilir. Ergenlik çağındaki bu kilo artışı, bir kızın kendisini akranlarına, süper modellere ve ünlülere kıyaslayabileceği bir zamanda da olur.

Yağın karında depolandığı bu bağ dokusunun normal gelişimin bir parçası olduğunu açıklayın. Vücut yakında mide ve beldeki yağları göğüslere ve kalçalara yeniden dağıtacak ve bu da sonunda kadınsı bir şekillenmeye neden olacak. Kızınıza şanslı olduğunu söyleyin, çünkü bu onun ergenliğe başladığı anlamına geliyor. Bunun heyecan verici olduğunu söyleyin.

  • Vücut-güzellik baskısının kızlarda olumsuz etkilerini tartışın.

Kontrol altına almazsanız, bu baskı ve yaşayabilecekleri herhangi bir zorbalık ileride kızlar üzerinde önemli sağlık etkileri yaratabilir. Bir kızın vücudunda hissedebileceği ilk kaygı ve depresyon, kendine zarar verme ve bulimia ve anoreksiya gibi yeme bozuklukları gibi zararlı davranışlara dönüşen klinik olarak çarpık vücut görüntülerine dönüşebilir.

Bu gerçeği kızları ile paylaşmaktan korkmayın. Kızıma, zorbalık ve yeme bozukluklarıyla ilgili deneyimlerini tartışan genç bir kadının yaptığı bir YouTube videosu gösterdim. Videonun sonunda ağladık, bu cesur kızı bizden biri olabilirdik. Çocuğunuzun bu konudaki akranlarını görmesi ve duyması yararlıdır, böylece bu şekilde hissetmekte yalnız olmadıklarını bilirler.

Ebeveyn olarak, kızların yaşına uygun ayrıntıları belirleyebilirsiniz, ancak felsefem, çocuğunuzla dürüst, doğru ve doğrudan bilgi paylaşan biri olun. Siz destek olmazsanız doğru gözüken yanlışları akranlarından öğrenecekler. Sizinle çocuğunuz arasında güven oluşursa sizinle özel, utanç verici şeyler hakkında konuşmaya razı olurlar.

 

  • Diğer insanların görüşleri ve kendine verdiği değer.

Konuşmamız sırasında Ava, arkadaşlarından birinin başka bir kız için şişman dediğini ve aynı kızın daha önce de Ava’nın yanakları ve gıdığı ile ilgili yorumlar yaptığını söyledi.  Tüm bunlar, Ava’nın değişen vücudu hakkında güvende hissetmemesine katkıda bulundu. Başkalarının onu nasıl algıladığına o kadar çok takıntılı davrandı ki karnını gizlemek için komik yürümeye başladı. Anlattığını örnek olarak, bedenlerimizden çok daha fazlası olduğumuzu açıkladım. Ve eğer birileri bizi bütün yönlerimizle takdir etmezse, belki de hayatımızda olması gereken birisi değildir dedim.

Çocuğunuza kendi değerinin başkalarının görüşleri tarafından belirlenmediğini öğretin. Öz değeri, içerideki güzel kişiyi ve o kişiyi dışarıda nasıl ifade ettiğine dayanır.

 

  • Ona direncini hatırlat.

Çocuğunuzun mükemmel olmadığını ve hiç olmayacağını bildiğinden emin olun – kimsenin olmadığını. Ama aynı zamanda, kendisi hakkında sevmediği şeylerin aşılmaz olmadığını bildiğinden emin olun. Ona akıllı ve güçlü olduğunu hatırlatın. Ona zor zamanlar geçirmek için gereken şeyleri elinde bulundurduğundan emin olun, çünkü sürekli öğrenme ve büyüme ve bu konuda bir şeyler yapma kapasitesine sahiptir

  • Vücudunu taşımayı sevmesinin nedenlerini belirtin.

Ava futbolu sever. Kızınız jimnastik ister, yüzebilir veya oyun alanında oynayabilir, bisiklet sürer, bir tramplene atlayabilir. İster bir spor yapıyor ya da sadece oynamaktan hoşlanıyorlar olsun, ona bu etkinlikleri neden sevdiğini sorun. Çoğu zaman, eğlenceli olduğu için onu sevdiğini söyler. Ya da hızlı gitmekten hoşlanıyor,  müzikten hoşlanıyor ya da yaratıcı olmayı seviyor olabilir. Ona, bu nedenlerin hepsinin vücudunu sevmesine yeterli olacağını söyleyin. Hepimiz, vücudumuzun işleyişinin kendimizi iyi hissetmek, hayatın zor zamanlarından aldığı stres ve endişeyi azaltmak ve sağlıklı kalmamıza yardımcı olmak için mükemmel olduğunu biliriz. Vücudunun büyüklüğü veya şekli ne olursa olsun, iyi hissettiğinde iyi görünüyorsun.

 

Sonra şu etkinlikleri yapabilirsiniz.

 

Google Photoshop görüntüleri öncesi ve sonrası.

Bunca uzun zamandır gördüğü ünlülerin ve modellerin gerçeklerinin tam olarak gerçek olmadığını bilmiyordu. Bulduğumuz bir görüntü, modelin doğal halini gösteren diğeri ise “daha önce hiç olmadığı” bir resme sahipti. Ava bunları görünce çok güldü.

Bu, medyanın, reklamcılığın ve ünlülerin kadınlara baskı yapma biçimindeki rolünü göstermek ve anlatmak için harika bir fırsattı. Reklamın, bize makyaj, saç ürünleri, kilo verme ve güzel olmaya “ihtiyaç duyması” gereken her şeyi satarak güvensizliğimizden yararlandığını açıklayın. Ünlülerin diğerleri kadar kusurlu olduğuna da dikkat çekin.

Ava güvensizlik içinde “Peki Beyoncé?” diye sordu. Evet, Beyoncé bile.

Bunu büyük kızlar için sosyal medyadan örnekler gösterecek şekilde genişletebilirsiniz. Sosyal medyanın oynadığı rolü, yalnızca yaşadığımız gerçek, çok kusurlu yaşantılarımızdan çok bir imaj üstüne kurgulandığını açıklayın.

 

En İyi 10 Listesi Yazın

Bu yaptığımız en etkileyici çalışmaydı.  Ava, kendisinde hoşlandığı en iyi 10 şeyi yazmıştı ve ben de kendimle ilgili sevdiğim şeylerden ilk 10’umu yaptım. Pozitife odaklanmak iyi bir uygulamadır.

 

Ardından, Ava benim hakkımda sevdiği ilk 10 şeyi yazdı. Bir süper kahraman, tutkulu, organize, korumacı,  onun için sevecen, yardımsever, komik oluşumu beğeniyor.

Sonra ben onun hakkında düşüncelerimi yazdım. Bana göre o meraklı, komik, maceraperest, kendi tarzında,  kendine güvenen, dürüst, sportif, sanatsal, yetenekli, kendine has, organize, sorumlu – 10’dan fazla birçok şey yazdım ama o benim çocuğum. Ben devam edebilirdim.

 

İşte gerçek etki bu çalışma sayfasında başlıyor. İlk 10 listemizi oluşturduktan sonra bedenim ya da görünümümüz değiştiğinde benim hakkımda sevdiği şeylerden herhangi birinin değişip değişmeyeceğini sordum; eğer bedeni veya görünümü değiştiğinde onun hakkında sevdiğim şeylerden herhangi birinin değişmeyeceğini anlattım.

 

Onun cevabı şaşkınlık içinde bir sessizlikti. Aydınlanmış bir gülümseme yavaşça yüzüne yerleşti. Konuşulmayan cevap hayır idi. Bedenlerimizin neye benzediğine bakmaksızın, kendimiz veya birbirimiz hakkında sevdiğimiz her şey hakkında tek bir şey değişmez.

 

Ertesi gün onu okula bıraktım ve kendine gurur duyduğu gibi yürümesini hatırlattım. Gülümsedi ve yapacağını söyledi. Gülümsedim.

 

Dördüncü sınıftaki üçüncü gününde okuldan eve döndüğünde, “Bugün çok güzel bir gündü” dedi ve  komik yürüyüşler gitti.

 

Yazı; http://www.scarymommy.com/talk-to-girls-about-body-image/

Görsel; www.pinterest.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi