Yaşam

Kız olduğumu düşünüyorlarsa bırak öyle sansınlar

Akşam yemeği için bir restorandayız. Garson, masamıza geliyor, siparişlerimizi ortaya diziyor ve sonra oğluma dönüp “kızınızın siparişi de işte burada” diyor ve gidiyor.

Teşekkür ediyoruz.

Bu teşekkür bizim her zamanki cevabımız. Ne zaman ki biri ona (C.J.) kız dese, ne zaman ki cinsiyeti karıştırılsa…

Bu neredeyse günde bir kez başımıza geliyor. Ne giyerse giysin hem de. Saçı temizken saçı kirliyken, spordan sonra, tırnaklarını boyadıysa, boyamadıysa….

Bir kuralımız var. Kız zannettiklerinde kimseyi düzeltmiyoruz. Aslında bu bizim değil, onun koyduğu bir kural. Biz sadece uyuyoruz. Biri kız zannettiğinde düzeltilmesini istemiyor.

“Eğer benim kız olduğumu zannederlerse, bırakın öyle düşünsünler. Onlar yabancı, bir daha görmeyeceğim. Ne düşündükleri de bu yüzden önemli değil” diyor.

Biz de bunu onaylıyoruz. Çünkü onun seçimi. Bu kararı değişebilir, işte bu nedenle de sık sık soruyoruz.

Yaklaşık dört yaşlarındayken de düzeltmemizi istemezdi, kız demeleri hoşuna giderdi. Çünkü öyle olmak isterdi. Ayrıca birini ikna etmiş olmayı severdi. “Kız değilim ama öyle sanmalarını sağladım” misali… Biz de öyle değil miyiz? İnsanlar bizi olmak istediğimiz kişi gibi gördüklerinde mutlu olmuyor muyuz?

Düzeltmedik kimseyi o yaşta…

İlkokul bir ve ikide onu kız zanneden herkesi düzeltmemizi istedi. Onu kız sanmaları hoşuna gitmiyordu. Evet, ara sıra öyle görünmek istiyordu da düzeltiyorduk. İnsanlar nasıl olur da kalbinde kız olan birinin erkek olmasını anlamıyorlardı. Bu onun için çok can sıkıcıydı.

Düzelttik herkesi…

Geçen seneden bu yana, artık kimseyi düzeltmeme kuralı koydu. “Nasıl olsa onlar yabancı ve bir daha görmeyeceğim, bırakın öyle sansınlar” dedi. Ayrıca herkesi düzelterek onun farklı göründüğüne daha çok dikkat çekeceğimizi düşündü.

İnsanları düzeltmeyi bıraktık.

Bu büyük oğlum Chase için zor oldu. Kardeşini koruyan bir abi ve kardeşine kız diyenleri uyarmak istiyordu. Ayrıca kardeşi erkek olarak görülmek istiyorsa öyle olmalıydı.

Yine bir garson kız zannettiğinde, onu düzeltmişti. “bebeğim, bunu yapma, kardeşin bundan hoşlanmıyor” dedim.

“Ama o bir erkekken insanların onun kız olduğunu düşünmelerini istemiyorum” dedi Chase.

Bunun üzerine C.J de “Ama bu benim seçimim. Ve bunu büyük bir mesele haline getirmeni istemiyorum. Beni utandırıyorsun” dedi.

“Ben seni utandırmıyorum, senin arkanda duruyorum” diye ekledi Chase.

İşte böyle arkadaşlar. Bir restorana gidip oturduğunuzda, basit bir içecek sipariş ettiğinizde sonra yaşananlar duygusal birçok şeye neden oluyor, diyaloglar değişiyor.

Aslında mesele C.J’nin cinsiyetinin karıştırılması değil, bizim nasıl davrandığımız. Nasıl tepki verdiğimiz.  İlk tepkiyi kontrol edemiyoruz ancak kendisinin isteği doğrultusunda diğerlerini yönetebiliyoruz.

 

 

Yazı ve görsel http://www.huffingtonpost.com/entry/if-people-think-im-a-lady-just-let-them_us_59305dace4b09e7836228f75?utm_hp_ref=motherhood adresinden alınmıştır. 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • IleanaDrino kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tanna kullanıcısının profil fotoğrafı
  • periayda kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi