Yaşam

Kızınızın Öz Saygısını Artırmanın 13 Yolu

 

 

Dijital olarak değiştirilmiş,  imkansız derecede ince kadın imgeleriyle yoğurulmuş bir kültürde, kendine saygısı yüksek kızları yetiştirmek gerçekten de zor olabilir. Ancak ebeveyn olarak, söyledikleriniz ve yaptıklarınızla kızlarınızın kişiliği üzerinde yüksek etkiniz vardır.  Bir klinik psikolog, okul danışmanı ve kızlar için sosyal-duygusal bir program olan “Realgirl – Kızlar için güçlendirme programı”nin yaratıcısı Catherine Steiner-Adair ve ergenlerde uzmanlaşmış bir klinik psikolog Mary Rooney’den bazı tavsiyeler;

 

 1. Vücudunu olduğu gibi kabul eden anneler olun:

 

Annelerin kızlarının vücut imgesi üzerinde büyük etkisi vardır. “Bu kotlar beni şişman mı gösteriyor?” diye sormayın ya da bir yiyeceğe karşı yüksek sesle saplantılı davranmayın veya görünüşünüzü eleştirmeyin. Dr. Steiner-Adair’in “orallık ahlakı” dediği şeylerden kaçının, yemekle ve kendinizle ilgili konuşurken saplantılı şekilde  “iyi” ya da “kötü” olarak bahsetmeyin. “Bugün kötü bir kız oldum ve koca bir pizza yedim. Bu yüzden tatlı almayacağım.”

 

 1. Kızınızı medya okur-yazarı yapın.

 

Steiner-Adair, “TV izlemek onunla ve gördüklerinden bahsediyor” diyor. “Medya mesajlarının kodunu çözecek ve süzebilecekleri kritik bir göz geliştirmesine yardımcı olun.”

 

 1. Kızınızı, başkalarını memnun etmeyi amaç edinmiş birisi olarak yetiştirmeyin.

 

Ona ihtiyacı olan ve istediği şey için ayakta durmaya özendirin. Sesini duyurması için fırsatlar yaratın. “Ne istiyorsun?” diye sorun, ona bir seçim yaptırın ve sonra o seçimi onurlandırın.

 

 

 1. Takım sporlarını erkenden başlatın.

 

Araştırmalar, takımda oynayan kızların benlik saygısı daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bogue’a göre;  “Takım sporları yapmakta olan kızlar ile düşük benlik saygısı ile daha az acı çeken kızlar arasında, çünkü diğer kızlara değerlerini ve arzularını arıyorlar, çünkü aralarında çok yaygın bir ilişki var”

 

 1. Anneler, kızınızın kıyafetini ödünç almayın.

 

Kızınızın kendi stiline, kendi görünümüne sahip olmasına izin verin. Sizin standartlarınıza ve beğenilerinize göre şekillendirmeyin.

 

 1. Övgüleriniz, kızınızın görünüşüyle ilgili olmasın.

 

“Bence bir kızın görünümü hakkındaki övgülerle,  onun kim olduğu ve dünyada neler yaptığı hakkındaki övgüleri ile dengelemek için çok bilinçli bir çaba göstermeliyiz’’ diyor Bogue. “Kızınızın görünümü hakkında verdiğiniz her iltifat sonrası görünmeyen bir şey hakkında en az iki övgü bulmak için çabalayın ve kızınızın arkadaşı, yeğeni vb diğer kızlar için de aynı şeyi yapın”

 

 1. Görünüşünden bağımsız becerilerini geliştirmesine yardımcı olun.

“Onu iyi görünmeye ve tüketime odaklamak yerine, kendine güven duygusu kazandıran etkinliklere katılmaya yöneltin. Spor, tiyatro, müzik, sanat gibi etkili şeyler. Gerçekten kızların, görünüşleri veya etrafında taşıdıkları şeyler yerine, sözcükler, yaratıcılık veya etkinlik yoluyla kendilerini ifade etmelerine yardımcı olabilecek herhangi bir şey.

 

 1. Kızınızın okul müfredatıyla ilgili konuşun.

 

Okulda ya da ailede konuşulan konular kadın bir perspektif içeriyor mu? Bogue diyor ki;  “Bir aile geçmişi oluşturup oluşturmadığınızı düşünün. Sadece erkek perspektifinden bakılsa ne çok şeyin kaybolacağını düşünün.

 

 1. Kızın performansından ziyade çabalarına övgüde bulun

 

“Sonuçlara daha az odaklan, çabaların ve yeni becerilerin geliştirilmesine odaklan” diyor Dr. Rooney. Üstünlük, güven inşa edilen bir şeydir ve başarısızlığa müsamaha göstermeyi öğrenmek, direnci arttırır.

 

 1. Evinizdeki dergilere dikkat edin.

 

Steiner-Adair diyor ki;  “Araştırmalar, bir moda dergisine 15 dakika baktıktan sonra ruh halinin merak ve heyecandan daha çok kendinizi karşılaştırıp, kendinizi eleştirme yönünde gittiğini  işaret ediyor”

 

 1. Diğer kadınlarla ilgili saygısızca konuşmayın.

 

Evinizin içinde sizin ya da aile bireyi erkeklerin herhangi bir kadın hakkında saygısızca konuşmasına fırsat vermeyin.

 

 1. Babalar: Kızına aciz prensesler gibi davranmayın

 

Babalar kızlarının sorunları karşısında onlara kırılgan, çaresiz, küçük varlıklarmış gibi davrandıklarında aslında şu mesajı veriyorlar;  Bir adam gelip sizi kurtaracaktır. Bunun yerine ona kendi lastiklerini değiştirmek, kendini savunmak, spor yapmak ve fırsat ve araçlar vermelisin. Babaların oğlu ile yapabileceğini düşündüğü şeyleri kızı ile de yapabileceğini düşünmesi ve böyle davranması önemlidir.

 

 

 1. Ne olursa olsun onu çok seveceğinizi bildiğinden emin olun.

 

Seçimlerinden sonra görünüşünün nasıl değişeceği ya da nasıl giyinip giyinmediği, nasıl bir şey yapabileceği önemli değil, sonuç ne olursa olsun onu seveceğinizi bilmesine ihtiyaç duyuyor. Çünkü çocuklar, övgü alma konusunda akranlarına çok bağımlı olsalar da, anne babasının onunla ilgili düşüncelerini bilmeleri önemlidir.

 

 

Yazı https://childmind.org/article/13-ways-to-boost-your-daughters-self-esteem/

Görsel https://www.justabcd.com/how-to-build-confidence-in-kids/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi