Yaşam

Mükemmel Anne Olmak ya da Olmamak

 

Annelik iç güdüsel olarak bizlerde her şeyi doğru yapma dürtüsü yaratıyor. Hamilelikten itibaren içimizde oluşan bağ doğum, emzirme süreçleri ile beraber gelişiyor, güçleniyor. Bu noktada doğan canlının anneye bağımlı olması durumu annelerde her şeyi en iyi şekilde, doğru yapma duygusu oluşturuyor.

Bu öyle bir duygu ki gücü ile kendini kaygıya dönüştürmesi an meselesi. Önce acaba doğru mu yapıyorum sorusu ile başlıyor sonra yeterli miyim kaygısı ile devam ediyor. Bebek çocukluğa geçiyor ama annenin içinden o kaygı gitmiyor.

İşte bu noktada sanırım bir an durmak, nefes almak ve dürtülere kendimizi bırakmadan bir ara vermek gerekiyor. Çünkü sadece çocuk odaklı anneler kendilerini çok fazla yıpratıyor. Arada sırada tek başına kalabildiğin anlarda öncelikle senin bir insan olduğunu hatırlamak, yanlış yapmanın en az doğru yapmak kadar doğal olduğunun farkına varmak ve sürekli konuşan iç ses baskısından kaçınmak gerekiyor.

Doğum öncesi okunan kitaplar, gidilen seminerler tek bir doğru üzerine kurgulanmıyor aslında. Bunlar genel kurallar. Birebir olması gerekenler değil. Sizin deneyimleyeceğiniz sürece ışık tutuyorlar ayna değil. Önemli olan bu bilgilerden kendi dengenizi oluşturmanız.

Burada bir diğer rol ise babalara düşüyor. Anne ve baba rolü aynı andan geliyor. Bebeğin anne karnında oluşması bir şey fark ettirmiyor. Babalık doğum ile başlamamalı. Hamileliği öğrendiğiniz gün artık anne ve baba adayısınız. Bu noktadan itibaren babanın da en az anne kadar rol alacağı bir sistem oluşturmak inanın annenin üstünden birçok baskıyı alıyor. Bir kere anne ve babanın iç iletişimi bebeğe de yansıyor. Bu bir takım oyunu ama tek kale maç değil.

Anne ve babanın rol dağılımında farklar var evet ama bu birini diğerinden daha az ya da daha çok önemli kılmıyor.

Mükemmel olma isteği veya ihtiyacını tek başınıza taşımayın. Her şeyi tek başınıza yapmak sizi mükemmel değil yorgun yapar. Unutmayın bebeklik, çocukluk ya da ergenlik her dönemin dinamikleri farklı ve inanın enerjinizi uzun vadeli kullanmak en doğrusu.

Ne yaparsanız yapın sizler doğurduğunuz canlı için her zaman “mükemmel” olacaksınız. Ve aklınızda sadece güzel anlar kalacak. Önemli olan o anları çoğaltmak.

 

Görsel; www.pinterest.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi