Yaşam

Neden Çocuklarımın Uyku Vakti Konusunda Çok Katıyım?

 

 

Çocuk büyütme söz konusu olduğunda uyutma yöntemleri kadar farklı yöntemlerin tartışıldığı bir konu yoktur. Yemek yemek, sınır koyma yöntemleri ve okul seçimi gibi başlıklar genelde ebeveynlerin farklı gruplara ayrıştığı konular olmuştur. Çocukların uyku saati de bir istisna değil.

Tecrübeme göre iki tip ebeveyn grubu var. Birincisi çocuklarını erken saatlerde yatağa yatıran ve bu konuda ısrarcı ebeveynler. İkinci grup ise çocuklarının net bir yatma saati olmayan ve çocukları sakinleştiği zaman yastıkla buluşan ebeveynler. Peki ben hangi gruptayım?

İtiraf ediyorum yatma saati konusunda takıntılıyım. Geçen sene bir arkadaşım ailemi bayramdaki havai fişek gösterisini izlememiz için davet etti. Havai fişekler mi? Bunun için havanın mutlaka kararmış olması gerekiyor ve bunun 21:30 saatinden önce olma ihtimali yok. Tabii ki çocuklarım o saatte iki saattir uykuda olmuş oluyorlar. Evet bu doğru, saat 19:30’da yatıyorlar ve yaz saati uygulaması döneminde çocuklarım daha güneş batmadan yatmış oluyorlar.

Her iki kızımın da ilk birkaç ayında uyku saati de dahil, rutinlerin oluşturulması konusunda çok çaba sarf ettim. Ailemizde ‘erken kalkan yol alır’ kuralı işler. Ve çocuklarım saat kaçta yatağa giderse gitsin ve biliyorum ki 2 yaşındaki çocuğumun ‘eğer sen de mutluysan alkışla’ şarkısını coşku ile söyleyip ayağını duvarlara vurması ile uyanacağım. Tartışmasız çok tatlı ama sabahın köründe? Sabah çizgi filmlerini kendilerinin açabileceği yaşa gelene kadar ben de onlar kadar erken kalkacağım. Bu benim de yatağa erken gitmem gerektiği anlamına geliyor.

Bebeklerin ve çocukların kafasında yatağa gitme saati konsepti yoktur. O saatlerde dışarıda hala oynayan çocuklar olduğunu ve asıl güzel televizyon programlarının henüz başlayacağını bilmiyorlar. Tabi ki bilmedikleri şey onları öldürmez. Dünya, çocuklar mutlu olduğunda çok daha yaşanılır bir yer. Gece boyunca iyi uyuyup dinlendiğimde onlar mutlu oluyor. Onlar mutlu olduğunda ben mutlu oluyorum. Konunun nereye gittiğini anlamışsınızdır. Bizim evimizde uyku eşittir mutluluktur. Şu an için iyi dinlenmiş çocukları sosyal hayatıma tercih ediyorum.

Yargılamamakla beraber başka ebeveynlerin çocuklarını benimkilerden daha geç yatırdıklarını gördüğümde etkileniyorum. En yakın arkadaşımın 4 yaşındaki kızını önemli bir spor olayını görmesi için geç saate kadar tuttuğunu gördüğüme inanamıyorum. ‘Çocuklarımın özel olaylar sırasında yanımda olmasından hoşlanıyorum’ diyor arkadaşım. Yakın arkadaşım olduğu için ona göz kırparak ‘siz tam bir çılgınsınız’ diyorum. Birbirimizin bu konu ile ilgili farklı tutumları olmasını karşılıklı saygı çerçevesinde değerlendiriyoruz.

Bununla beraber bazı aileler ile aynı pencereden bakmadığımı unutuyorum. Saat akşam 22:00’a kadar uyanık olan küçük çocuklar var! Bu düzen bazı aileler için bariz bir şekilde çalışıyorken bizim ailemizde işe yaramıyor. Kendime ara sıra hatırlattığım gibi bazı aileler de bana benzer bir tepki veriyor; Ne yani çocukların 19:30’da mı yatağa gidiyor? Bu tepki bence çok normal.

Muhtemelen benim arkadaşımın çocukları gibi çocuklar sabah biraz daha geç kalkıyorlar ya da daha az uyusalar bile günün koşturmacasını tolere edebiliyorlar. Bu durumun benim kızlarım için işe yaraması mümkün değil.

Aslına bakarsanız çocuklarımın erken yatağa gitmesi fikrinden hoşlanıyorum. Onların yatağa gitmesi ile benim yatağa gitmem arasındaki süre boyunca çocuklar bacağımıza yapışmadan ya da mızmızlanmadan eşimle kaliteli vakit geçirebiliyorum.

Sonsuza kadar bu kadar erken yatağa gidecekler mi? Muhtemelen hayır. Şu anda bile nadir de olsa yatağa gitmeleri için ekstra baskı yapmak zorunda kalıyorum. İlerleyen yaşlarda tabi ki saat 19:30’dan sonraki hayatı tecrübe edebilecekler. Hey, belki de bir gün havai fişekleri izleyebilecekler.

Yazı ve görsel; http://www.scarymommy.com/why-im-so-strict-about-my-kids-bedtime/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Perihan Gürer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • elarozypy kullanıcısının profil fotoğrafı
  • itytyz kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi