Yaşam

Oğullarımızı Yarına Hazırlamak İçin Nasıl Yetiştiriyoruz?

 

Biz ebeveynlerin pozitif erkeklik ile ilgili ne istediğimizi net olarak bilebiliyor muyuz? Zararlı erkeklik ile ilgili net bir tanım ortaya koymaya başladık. Ve kadınlar da son 50 yıldır evde ve profesyonel hayattaki rollerini yeniden tanımladılar. Modern erkeklik ile ilgili durum bir beklentiler düğümü olarak kalmasına rağmen.

İki oğlumu kocamla beraber büyütürken bilinçli bir şekilde yetiştirdiğimizi düşünüyoruz. Diğerleri ile oynarken cinsiyetten ve kültürden bağımsız olarak duygusal farkındalıkları yüksek ve gerçek ilişki kurmaya değer veren bireyler. Çocuklarımız bu değerlerin oluşturulması için yardımımıza ihtiyaç duyuyorlar. Sadece üzerine düşünülmüş bir destek yöntemi ile oğullarımız rekabet, korkusuzluk, güvensizlik gibi sonuçları olan demode olmuş  cinsiyet ayrımcılığı ile başa çıkabilirler.

Her ailenin çocuğunu yetiştirme yöntemi farklıdır ancak bugünün dünyasında erkek olmanın tanımını değiştirebileceğimiz bazı yöntemler olduğunu düşünüyorum.

  1. Bu merak ve keşfetme ile başlar.

Her zaman garanti gibi kabul ediyoruz ancak bu ülkenin inanılmaz yan yana yaşayan kültür çeşitliliği beni her zaman büyülüyor. Çocuklarımız farklı dini inançları tecrübe edebiliyor. Uzak ülkeleri ziyaret etmemize gerek yok; Basitçe önümüzdeki doğru sistemin avantajlarını yaşamayı seçmeliyiz. Çocuklarımı büyütürken farklı kültürlerden aile bireyleri ile bir araya gelmelerini sağladım. Bu tolerans ve hoşgörü öğretmek için gerekli. Ailelerin yemek yeme, sevme, yaşama, oyun oynama, müzik dinleme şekillerinin farklı olduğunu tecrübe edebilmeleri için çocuklarımı farklı ailelerin evlerine götürdüm.

2. Oynamak için onları cesaretlendirin.

Çocukluk döneminin en büyük fırsatı cinsiyet ayrımcılığı olmadan çocukların birbirleri ile iletişime geçebilmeleridir. Oğullarınızı herhangi bir oyunu oynayabilmeleri için erkeklerle olduğu gibi kızlarla da arkadaş olmaya cesaretlendirin.

Spor ve aktivitelere cinsiyetçi bir anlam yüklemeyin. Beyzbol sadece oğlan çocukları için değildir; ata binmek sadece kızlar için değildir. Kim demiş yüzmek, tenis ve kayak sadece kızlar için? Bunlar kırılması gecikilmiş ön yargılar.

Bir oğlum tek gözü kör doğdu. Top ile oynanan oyunları oynamıyordu ve kendini bu konuda yetersiz görüyordu. Yüzme onu atletik performansı konusunda ikna etti ve müzik ile uğraşmaya başladığında cinsiyetçi kalıpları yok oldu.

Kızlar ve oğlanlar beraber oynarlarsa birbirlerinden  öğrenebilirler. Bu durum yetişkin olduklarında sağlam bir saygı ve cinsiyetlere aşinalık kültürünü oluşturarak kuvvetli bir sosyal çevre edinmelerine olanak sağlar.

3. Çocukları masana dahil et

Genelde çocuk masasına çocuk menüsü koyarız. Basit sohbetler ve basit yemek. Çocukları çocuk olarak kabul etmek doğru ancak arada sırada yetişkinlerin dünyası ile de tanıştırmamız gerekiyor. Oğullarım her zaman bizimle aynı masada bizimle aynı yemekleri yiyerek, yetişkin sohbetine eşlik ederek büyüdüler. En büyük gururlarımdan birisi de evden kalabalık yemek davetlerinde bizimle masaya oturarak kendilerinden iki kat daha büyük konuklarla münazaraya girmeleri.

Bu durum onları geliştirmenin yanında diğer ebeveynler ile de iletişim kurmalarına neden oldu. Çocuklarımın sorulara olduğunda onlara ‘rahatlıkla o kişi ile konuşabilirsin’ dedim. Ben ve ailem ile ilgilenen bir komünite yarattım. Böylece çocuklarım zorluklar çektiği ya da bocaladılarında ebeveynleri olmayan yetişkinlerden, öğretmenlerinde yardım isteyebileceklerini öğrettim.

4. Ailenin etrafında bir komünite inşaa et.

Çocuklarımız normlara uymadığında biraz korkarız. Onların eşsiz olmasını isteriz ama yalnız ve izole olmalarını istemediğimiz için farklı olmalarını istemeyiz. Amerikan kültüründe topla yapılan sporlar ve rekabet oldukça değerlidir. Oğullarımız için olduğu gibi ebeveynler için de bu durum oldukça zorludur.

Spor alanlarının kenarlarında çatışmaya girmeyen ve acıdan kaçan oğullarına bağıran babalar gördüğümü hatırlıyorum. Bu utanç ve korkunun altında yatan düşünce çocuklarının zayıf olabileceği ve hatta zorbalığa maruz kalabileceği endişesidir. Erkeklerin bu tepkiyi vermelerinin bir diğer nedeni de hayal kırıklığı ve korkuyu nasıl ifade edebileceklerini bilmemeleri.

Ebeveynlerin bu tip korkularla yüzleşmek için desteğe ihtiyaçları vardır ve benzer zorluklar yaşayan komünitelerin birbirini desteklemesi kadar etkili hiçbir şey yoktur. ‘Benim de sahada olmayı sevmeyen çocuklarım var. Oğlum hafta sonu resim yapmayı diğer oğlum da piyano çalmayı tercih eder.

Ebeveynler kendilerine benzeyen ebeveynler ile bir araya geldiğinde her bir oğlanın içindeki eşsizliği keşfeder ve oğullarının erkekliğe geçişindeki standartları hep beraber, yeniden tanımlarlar.

5. Her iki cinsiyete şefkatli ve eşit davranın.

Çocuklarımız 3-4 yaşına geldiğinde kız çocuklarına gösterdiğimiz şefkati oğlan çocuklarına karşı göstermediğimizi biliyor muydunuz? Oğullarımıza daha az dokunuyoruz, daha az sarılıyoruz ve sevgiyi ifade eden davranışlarda daha az bulunuyoruz. Bu erkek çocukların duygularını sistematik olarak ortadan kaldırmaları anlamına geliyor.

Onlara performans ve yeteceğin değer görmek için önemli olduğunu öğretiyoruz. Otonominin değerini yükseltiyoruz, duygularından ve diğerlerine bağlılıklarından soyutlanmalarına neden oluyoruz. Ağlamamalarını, korkusuz ve rekabetçi olmalarını söylüyoruz. Oğullarımız büyürken bu durumun onları nasıl etkilemesini bekliyordunuz ki?

Erkekler onlara partnerleri, çalışma arkadaşları ve diğerleri tarafından verilen erkeklik tanımını yaşayabilmek için sürekli kendini ispat etmek zorunda hissederler.

Eğer oğlunun iyi bir lider, iyi bir aşık, iyi bir eş ve iyi bir arkadaş olmasını istiyorsan onu şefkat ile büyüt. O büyürken ona sarıl, duygularını beslemesi konusunda onu cesaretlendir.

 

Çeviri;

https://www.today.com/health/esther-perel-relationship-expert-shares-parenting-advice-modern-masculinity-t130316

Görsel;

www.pexel.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı
  • satekita1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi