Yaşam

Okul Öncesi Çocuğunla Bebeklerin Nasıl Yapıldığını Nasıl Konuşursun?

Bu yaşlardaki çocuklardan neler beklemeliyiz?

Siz ya da ailenize yakın birisi bir bebek bekliyorsa çocuğunuz özellikle bu durumda bebek yapmanın gizemi konusunda meraklı olabilir. Ya da hamilelik dönemizine ait fotoğraflara bakarken bu merak zirve yapabilir. En merak ettiği şeyler de; Bebeğin annenin içine nasıl girdiği, bebeğin orada neler yaptığı ve nasıl dışarı çıktığı olabilir.

Bu yaştaki çocuklar sıklıkla tişörtünün altına bir oyuncak bebek koyup gururla ‘anne bak bir bebeğim var’ diyebilir. Sonra da bebeği göbeğinden iterek onu ‘doğurabilir’. (Bu oyunlar sadece kızlar için değil küçük erkek çocuklar da hamilelik oyununu oynayabilir)

Başka bir açıdan da eğer hamileliğinizin son 3 aylık dönemindeyseniz konuya çok az ilgi gösterebilir. Annenin büyük karnı ile gelecekte katılacak olan bir kardeş arasındaki bağlantı onlar için birbirinden çok uzak olabilir.

Okul öncesi çocuğunla bebeklerin nasıl yapıldığını nasıl konuşursun?

Çocuğunuzun size liderlik etmesine izin verin.

Sorular geldiğinde basitçe cevap verin. Küçük çocuklar karmaşık gebelik dönemi ve doğum gibi bilgileri kavramakta güçlük çekebilirler. Manchester’da olan Eğitim ve Psikolojik Değerlendirme Merkezinde Çocuk Psikologu Robet Walrath, ‘Çocuğunuz sorana kadar bekleyin, eğer çocuklar sormuyorsa onlar için önemli değildir’ önerisinde bulunuyor.

Newyork’ta özel çocuk psikologu olan Susan Lipkins’e göre çocuğunuz sorular sormaya başladığında sağlıklı ve açık bir sohbetle, basit bilgiler sağlayarak bu açıklamaları yapmalısınız. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde ve duygusal olarak yeterli yetkinliğe ulaştığında daha fazla detaylara girebilirsiniz.

Sor sonra anlat

Çocuğun gerçekten ne sorduğunu anladığından emin ol. Çocuğunuzla Seks Konusunda Nasıl Konuşursunuz kitabının yazarı Linda Eyre kitabında annesine nereden geldiğini sorsan bir erkek çocuğu ile ilgili hikaye anlatıyor. Çocuk hayatın gerçeklerini öğrenmek istiyor, o çocukla oturuyor ve her şeyi anlatıyor. Sonra çocuk sadece oturdukları evden önce nerede yaşadıklarını öğrenmek istediğini söylüyor.

Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için çocuğunuza ‘sen ne düşünüyorsun’ sorusunu sorabilirsiniz. Birçok çocuk bebeklerin nasıl olduğu ile ilgili farklı kurgulara sahiptir. Önce çocuğunuzun ne düşündüğünü kavramaya çalışın. Sonra bu düşünceyi daha yardımcı olabilecek bir tartışmaya dönüştürmek için referans noktası olarak kullanın.

Doğru Dili Kullanın

Kafa karışıklığını önleyebilmek için organ ve uzuvların doğru terimlerini kullanın. Örneğin çocuğa bebeklerin anne karnında büyüdüğünü anlatmak kafa karıştırıcı olabilir çünkü burası aynı zamanda yiyeceklerin de gittiği yerdir. Bunun yerine çocuğunuza bebeklerin vücut içinde rahim denen özel bir yerde büyüdüğünü anlatın.

Eğer çocuğunuza baba tohumları anne içinde büyür derseniz çocuk bir kadının vücudu içinde büyüyen bir ağaç hayal edebilir. Bunun yerine babanın sperminin vücudu boyunca yüzerek annenin rahmine geldiğini açıklayabilirsiniz.

Hikaye anlatın

Açıklamalarınızı içinde başlangıç gelişme ve sonun olduğu bir hikaye şekilinde anlatın diyor

Lipkins. Genel olarak şu hikaye kurgusunu kullanabilirsiniz: Anne ve baba bebek yapar, bebek annenin rahminde büyür ve hazır olduğunda dışarı çıkar.

Bu açıklama çocukların, bebeğin büyümesini zamanla olan bir süreç olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Eğer hamileyseniz çocuk hamileliğin geçici olduğunu anlayacak, bebek rahminizde yeterince büyüdüğü zaman dışarı geleceğini ve bir kardeşe sahip olacağını idrak eder.

Gerçekçi olun

Kendinizi utanmaya başlarken bulursanız bu konunun çocuk için,  yetişkinlerde olduğu gibi heyecan yaratan bir durum olmadığını kendinize hatırlatın. Üreme mekanizmasıyla cinsel çekim gibi yetişkinlere özel duyguları bağdaştırmayacaktır.

Açıklamalarınızı doğal ve doğrudan yapmaya çalışın. Eğer konuşurken rahatsızlık hissederseniz çocuk söylediğiniz şeyin utanılacak bir şey olup olmadığını merak eder.

Çocukların nasıl olduğu ile ilgili sorulara genel cevaplar

Bebek oraya nasıl girmiş?

Tatlı ve basit bir anlatım küçük çocukları tatmin edecektir. Basitçe ‘baba anneye aşkını verdi ve beraber bebek yaptılar’ diyebilirsiniz. Ya da ‘İki yetişkin birbirlerini çok sevdiklerinde beraberce annenin içinde bir bebek yaratırlar’ diyebilirsiniz.

Eğer çocuk daha fazla detay istiyor ise babadan gelen spermin annenin yumurtası ile birleştiğini ve beraberce bir bebeği oluşturduklarını söyleyebilirsiniz.

Bebek orada ne yapıyor?

Açıklamalarınız çocuğun hayal edebileceği doğrultuda olsun; ‘Bebek parmağını emer, tekme atar, uyur, çiş yapar hatta hıçkırır. En çok da hazır olup dışarı gelene kadar büyür ve büyür.’

Eğer bebek bekliyorsanız çocuğunuzla birlikte bebeğin neler yapabileceğini konuşabilirsiniz.

Sence bebek orada yüzmekten hoşlanıyor mudur? Sence şu an uyuyor mudur, uyanık mıdır? Sence şu an sesimizi duyabiliyor mudur? Çocuğunuza bebekle konuşmak ya da şarkı söylemek isteyip istemediğini sorabilir, bebeğin tekmelemesini hissedebileceğini söyleyebilirsiniz.

Eğer çocuk bebek ile ilgili endişelerini ifade ederse (Orası karanlık mı? Orada yalnız hissediyor mu?) Ona rahmin bebeği büyümesi için harika güvenli bir yer olduğunu söyleyebilirsiniz.

Benim içimde de bebek büyüyebilir mi?

Bu noktada çocukların ve yetişkinlerin vücudunun nasıl farklılaştığını anlatabilirsiniz. ‘Sadece

yetişkin kadınlar bebek yapabilir. Büyüdüğün zaman istersen sen de bebek sahibi olabilirsin’ Eğer bir oğlunuz varsa cevabı biraz değiştirebilirsiniz: ‘Büyüdüğün zaman bebek yapmaya yardım

edebilirsin ama sadece yetişkin kadınlar içlerinde bir bebeği büyütebilirler’

Bebek dışarıya nasıl çıkacak?

Çok küçük çocuklar için şu cevap yeterli olacaktır ‘ bebek içeriye sığamayacak kadar büyüdüğünde içeriden tıklatır ve anneye çıkmaya hazır olduğunu söylet’

Eğer bebek bekliyorsanız bebek hazır olduğunda hastaneye gideceğinizi, doktor ve hemşirelerin bebeğin doğumuna yardım edebileceklerini anlatabilirsiniz. Çocuğuna doğumun olumlu ve heyecan verici bir tecrübe olduğunu iyi anlatmalısınız. Daha da önemlisi bu periyodu boyunca çocuğunuzun kimin tarafından bakılacağı konusundaki stresini hafifletmek için ona doğum sırasında kiminle kalacağını açıklamalısınız.

Bazı çocuklar daha fazlasını öğrenmek isteyecektir. Açıkça bebeğin genellikle annenin vajinasında dışarı çıktığını söyleyebilirsiniz.

 

yazı :

https://www.babycenter.com/0_how-to-talk-to-your-preschooler-about-how-babies-are-made_10309539.bc

görsel:

www.pinterest.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi