Yaşam

Oyun Zamanı

Hiç şüphesiz ki bir çocuğun gelişiminde onun birçok yapı taşını oluşturan şey oyun. Bu konuda ne kadar çok araştırma yaptığımı ya da doğru oyuncakları bulmak için kimlere danıştığımı artık sayamıyorum. Bebeklik döneminde birçok oyuncak firmasının yaptığı ve sadece ses çıkarmak, dikkat toplamak, takip etmesini sağlamak gibi özellikleri olan oyuncaklarla bir süre idare ettik. Meğer asıl konu her şeyi algılamaya, anlam vermeye ya da çözmeye başlaması ile başlıyormuş. Ben henüz çalışmayan bir anne olarak yani tüm gün kızımın yanında olduğum halde onunla ne kadar kaliteli zaman geçiriyorum bilmiyorum. Ona dair, eve dair ya da kendime dair yapılması gereken günlük rutin işlerin dışında sadece ona ve bana ait olan zaman dilimi çok fazla değil aslında. Tabii okuduğum birçok kaynaktan bildiğim üzere önemli olan onunla geçirdiğiniz saatler değil bu süre içinde bunun ne kadarını kaliteli zaman olarak değerlendirdiğiniz. Oyuncaklarla bir yere kadar onu oyalamak ya da ona bir şeyler öğretmek işin en basit kısmı aslında. Önemli olan o oyuncaklardan sıkıldığı zamanlarda onunla neler yapabileceğimiz.

 

Oyuncak konusunda çabuk sıkılan yani çabuk tüketen çocuklar olabiliyorlar. Bu nedenle birbiri ile alakasız oyuncakları önüne koyup hadi bunlarla oyna diyerek onda karmaşa yaratmak ya da her tip oyuncağı aynı anda görüp hepsinden aynı anda sıkılmasını istemiyorum. Bu nedenle hem hediye gelen hem bizim aldığımız oyuncakları aylara böldüm. Doğum gününde gelen oyuncakları hala bitiremedik mesela çünkü her ay sanki yeni gelmiş gibi ona vermek onun daha çok ilgisini çekiyor. Tabii normal oyuncaklar dışında mutfaktan, oradan buradan toplayıp oynadığı bir sürü saçma sapan görünen eşyalar ayrı. Onları da şimdi bir kutuda biriktireceğim ileride ne saçma şeyler ile oynadığını görmesi için.  Mama kabı, tokalar, kurdele, açık paketlerin ağzını kapatmaya yarayan mandallar, mutfak robotunun lastiği gibi şeylerden oluşan ve kızımın onları hayal dünyasında nasıl şekillendirdiğini bilmediğim şeyler.

 

Evde bebeğinizle oynayabileceğiniz bir kaç oyunu paylaşmak istiyorum. Bunlar için oyuncakçılarda paralar harcamaya gerek yok. Sadece evdeki eşyaları kullanarak oynayabileceğiniz oyunlar ve bunların bebeğinize katacağı yetenekler. Bu arada bu paylaştığım oyunlar 12-24 ay arası çocuklar için. Başlıyoruz bakalım.

RULO : Bu oyun kalın kartondan yapılmış iki rulo ile oynanıyor. Yani mutfakta kullandığınız kağıt havlunun içinde kalan ruloyu artık atmıyorsunuz. Rulo ile karşısına geçip rulonun içinden onunla konuşup, seslenin. Diğer ruloyu ona verin. Bu konuşmayı bir kaç kez yapın. Bir süre sonra onunda aynı şekilde sesler çıkartacağını göreceksiniz. Bu oyun sayesinde kavrama yeteneği, ses-nefes kontrolü, işitsel becerisinde gelişme sağlanıyor.

 

KÜREK : Bizim çocukluğumuzun vazgeçilmez tekerlemesi ve oyunu olan ‘fış fış kayıkçıyı’ hatırlarsınız. Yere karşılıklı oturup el ele tutuşun öne ve geriye giderek bu bildiğiniz tekerlemeyi söyleyin. Ya da tempoya bağlı istediğiniz her hangi bir şarkıyı söyleyin. Bu bizim klasik oyunumuz meğer hareketleri birbirine bağlamayı, esneklik kazanmasını ve ritim duygusunu geliştiriyormuş.

 

 

 

PARMAK BOYAMA: Parmaklarınızın iç kısmına renkli kalemler ile gülen suratlar, komik şekiller çizin. Çizdiğiniz şekilleri konuşturabilir ve hikayeler yazabilirsiniz. Yaratacağınız öykünün eğlenceli olması ve onunda parmaklarınıza dokunarak bu öykünün içinde yer alması önemli. İzleme becerisini geliştirme, hayal gücü ve ifade becerisini geliştiren basit bir oyun. Tabi iş biraz sizin hayal gücünüze bağlıdır.

 

KULÜBE : Aslında bunu öncelikle kızım keşfetti. Bir anda tüm oyuncaklarını evdeki masanın altında oynamaya ya da sehpa altlarına yerleştirmeye başladı. Ben anlam veremezken bir gün oyun araştırmalarım sırasında çocukların böyle bir ihtiyaç duyduklarını öğrendim. Aslında piyasada satılan birçok ufak boy çocuk çadırının ne anlama geldiğini anlamış oldum. Biz henüz öyle bir çadır almadık ama masanın üstünden örteceğiniz bir örtü ile ona bir kulübe yapabilirsiniz. Burada önemli olan önce onunla oraya girmeniz. İçeride oyuncakları ile oynayabilir ya da onun tepkilerini izleyebilirsiniz. Keşfetme duygusu, hayal gücü gelişimi ve yön bulma yeteneği için güzel bir oyun.

 

 

Bu yazdığım bir kaç oyun size sadece fikir vermesi için. Sadece evde kaliteli anlamda zaman geçirmek için biraz bu konuda düşünmek gerekiyor. Bu yazdıklarım dışında köpüklü sudan balonlar yapmak, su ile oynayacakları her türlü oyun (havaların sıcak zamanları daha uygun oluyor tabi) onları çok eğlendiriyor. Ayrıca evde balonlar şişirip onları tekmeleyerek dans ederseniz kahkahalarını duyacağınıza eminim.

 

Zaman ilerledikçe onlarla oyun oynamak bizler içinde keyifli ve eğlenceli olmaya başlıyor. Anne baba olmak tekrar çocuk olmak için bir şansmış meğer.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • kotomon1983 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • enkae1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • yaragun1994 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi