Yaşam

“Peki anne benim ne zaman cep telefonum olacak?”

 

Bu soru yakında hepimize gelecek. O zaman ne yapacağız? Kaç yaşında almalıyız? Aldığımızda nasıl kurallar koymalıyız?

Yurt dışında yapılan bir çalışmaya göre gece cep telefonlarını odalarına almaya izni olan çocuklar, gece mesajlaşmaktan uyuyamıyor.  Anne-babaların yüzde 11’i çocuklarının cinsel içerikli mesaj gönderdiklerini, aldıklarını düşünürken çocukların yüzde 41’i böyle yaptıklarını söylüyor.

Yine anne babaların sadece yüzde 4’ü çocuklarının araba kullanırken mesaj attığını söylerken, çocukların yüzde 45’i yaptıklarını anlatıyor.

Araştırmaya katılan çocukların yarısı telefona bağımlı olduklarını ve fala kullandıkları için üzüldüklerini söylüyor. Buna anne babalar da katılıyor ve hatta yüzde 36’sı her gün telefon yüzünden tartıştıklarını söylüyor.

Bir cep telefonunun sorumluluğunu almak kolay değil. Birçok çocuk ortaokuldan önce buna hazır olmuyor. Ön korteks (prefrontal cortex) 20’li yaşların ortalarına kadar tam gelişmediğinden, ortaokul çağındaki çocuklardaki kontrol mekanizması da sandığımız gibi değil.

Bu yaştaki çocuklar sosyal medyaya, bilgisayar oyunlarına, cinsel içerikli mesajlara çok ayırabilirler. Onlara gözetimsiz olarak, devamlı kullanacakları bir telefon vermek, bir çocuğa bağımlılık yapan herhangi bir madde verip uzaktan izlemek gibidir!

O yüzden çocuğunuz ilk kez telefona sahip olduğunda endişelenmekte haklısınız. Evet, bu iletişim kurmaya yarayan bir cihaz, siz ayrıyken daha çok konuşmanızı sağlayacak ancak aynı zamanda da başında çok zaman geçirdiğinde uzaklaşmanıza da neden olan bir araç.

Daha da kötüsü dışarıdaki tehditlere de daha açık hale geliyor. Hem de siz orada olmadan, durduramadan. Bu sadece çocuklarla ilgili bir sorun değil. Ergenlik çağındakiler için de geçerli.

Peki, ne yapabiliriz?

 1. Çok erken telefon vermeyin. Okula kendi gidip geliyorsa güvenlik için telefona ihtiyaç vardır ancak siz yokken yanında güvendiğiniz bir yetişkin varsa, gerek yok. Telefonu ne kadar erken alırsanız o kadar sorun olacak. Sizin izin vermediğiniz uygulamaları indirmediğini nasıl bileceksiniz? Bazı anne babalar akıllı telefon yerine, limitli telefonları tercih ediyorlar. Sadece anne babaları aramaya ve mesaj atmayı sağlayan…
 2. Kuralları baştan koyun. Hem de bunlar yazılı kurallar olsunlar. Böylece sorumluluklarını da daha bilir çocuklar. Kuralları da beraber belirleyebilirsiniz.
 3. Ebeveynlerin çocuklarının telefonlarını kontrol etmelerini sağlayan uygulamaları indirin.
 4. Çocuğunuz her şeyi öğrenene kadar ona rehberlik yapın. Her akşam konuşun. Hangi uygulamaları kullandı, kaç mesaj geldi/gönderdi? Telefon ona ne hissettirdi? Bu aramalar ya da mesajlar hayatında bir şeyleri değiştirdi mi? Onu endişelendiren durumlar oldu mu? Arkadaşından kötü bir mesaj geldiğini görürseniz, sorun, arkadaşlarıyla ilişkilerini konuşun. Telefon yeni geldiyse anne babaların mesajları kontrol etmelerini öneririm. Silinmiş mesajlara da bakabiliyorsanız bakmanızı…
 5. Konuşun ve dinleyin. Akşam yemeğinde telefonlarla ilgili duyduğunuz hikayeleri anlatın. Örneğin cinsel içerikli mesajlar yüzünden, araba kullanırken mesaj yazmanın soncunda kimlerin başına ne geldiğini… Çocuğunuz da ne düşündüğünü sorun, dileyin. Kullandığı uygulamalarda fotoğrafların kopyalarının alındığını anlatın. Reşit olmayan bir çocuğunun çıplak fotoğrafını gördüğünde bunun aslında yasak olduğunu biliyor mu? Anlatın…
 6. Rol yapın! Zor bir durumda olan birini anlatın ve onun yerinde olsa ne yapardı, onu sorun. Bu mutlaka telefonla ilgili olmak zorunda değil. Bırakın neler yapabileceğini düşünsün.
 7. Onun eline telefon vermeden önce cinsel içerikli sitelere- pornaya karşı uyarmalısınız. Cinselliği hiçbir duygu olmadan gösteren ve kadınlara karşı fiziksel ve sözel olarak saldırı içeren pornoyu anlatmalısınız!
 8. Çocuğunuzu tanıyın. Araştırma gösteriyor ki: Teknolojinin her alanında sorun yaşayan çocuklar aslında teknoloji ötesinde de sorun yaşıyorlar. Ve bunlar hayatlarının geri kalanında da ortaya çıkıyor. Çocuğunuz sorumluluk sahibiyse, mutluysa teknoloji devreye girdiğinde de sorumluluklarını koruyacak.

 

Cep telefonu kuralları

 • Attığın her mesaja dikkat et ve aslında herkesin görebileceğini unutma. Annene babana, okul müdürüne göndermek istemeyeceğin mesajları, fotoğrafları başkalarına da gönderme.
 • Bir fotoğraf, mesaj paylaşırken her zaman sor. Biri senden izinsiz senin bir fotoğrafını paylaşsa hoşuna gider mi, düşün.
 • Bir fotoğraf ya da video çekmeden önce her zaman sor.
 • Biri senden çıplak bir fotoğrafını isterse ailenle bunu konuş.
 • Sana öyle bir fotoğraf gelirse ailene söyle ve sil o fotoğrafı. Numarayı da engelle.
 • Hiçbir zaman sosyal medyada cep telefonu numaranı paylaşma.
 • Bir fotoğraf paylaştığında yer bildirimi yapma.
 • Tanımadığın numaralardan gelen mesajlara asla cevap verme.
 • İstemediğin türde bir mesaj gelirse ailene haber ver .
 • Anne ve babanın izin vermediği uygulamaları indirme.
 • Telefonu vücuduna yakın tutma, yani telefonunu “giyme”. Henüz neye neden oldukları bilinmese de yaydığı sinyalleri unutma.
 • Salonda şarj et odanda değil. Geceleri odanda durmasın.
 • Yemek masasında telefon kullanma!
 • Derste telefonla oynama, senini kapatmayı unutma.
 • Gelen her mesaja anında cevap vermek zorunda değilsin. Ödevin bitene kadar bakma, yemek yerken de bakma. Akşamları da saat 9’dan sonra kullanma.
 • Araba kullanırken telefonunu kapat ve ulaşamayacağın bir yere koy!
 • Arkadaşından üzücü bir mesaj alırsan, yazma, kapat telefonunu Ertesi gün yüz yüze konuş. Yüzüne söyleyemeyeceğin bir şeyi mesaj olarak atma.
 • Telefona bağımlı olma. Her an yanında ve açık olmasın.

 

Yazı ve görsel http://www.ahaparenting.com/Ages-stages/tweens/Cell-Phone-Rules-Safe-Responsible-Kids adresinden alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Evelynsop kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Tanna kullanıcısının profil fotoğrafı
 • noweprik kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi