Anne Yazıları

Şekillendirmeden Çocuk Yetiştirmek

894262810_50fa389e05_z

Geçtiğimiz günlerde çocuklarının ne kadar hareketli olduğundan şikâyet eden bir çiftle tanıştım. Çocukları 7 yaşında bir erkek çocuğu. Birlikte geçirdiğimiz dört buçuk saatte gözlemlediğim kadarıyla standart bir 7 yaş erkek çocuğu kadar hareketli olan bu çocuğun “hiperaktif” olduğuna dair de tanısı var ne yazık ki.

Çağımızın “kıçı kurtlu” çocukları ilaçla uyuşturulmak suretiyle çocukluklarından uzaklaştırıla dursun, ben “bir denizyıldızı bir denizyıldızıdır” düsturuyla ailesine “en çok ne yapmaktan hoşlanır?” diye sordum. “Dans etmeye bayılıyor” dedi babası yüzünü buruşturup. Sanırım dans etmek fikri kendisine pek güzel gelmiyordu ve kendisine güzel gelmeyen bir şeyin çocuğuna güzel geliyor olmasından mütevellit durumdan pek hoşnut değildi. “A! Ne güzel, enerjisini doğru kullanabileceği bir şeyden hoşlanıyormuş, gidiyor mu bir yere?” diye sordum alacağım cevabı bildiğim halde. Altında yatan metin, “çocuğu dans kursuna gönderin” olan bu sorum karşısında dehşete düşen baba, “hayır, kız olsa belki gönderirdik de erkek çocuğa olmaz” dedi. “neden?” diye sordum ama cevap alamadım. Bu ayrı bir yazı konusu olabilecek cevaptan sonra çocuğun enerjisinin doğru yönlendirilmesi halinde hayatın hem onlar için hem de çocuk için çok daha güzel olabileceğine dair ufak bir konuşma yaptım ve sanıyorum ki dans için olmasa dahi bir spor için yönlendirebileceklerine ikna ettim.

Ama bu yazı çocukların enerjilerinin doğru yönlendirilmesi ile alakalı değil.

Cinsiyetçilikle alakalı değil.

Hareketli çocuklarla da alakalı değil.

Bu yazı çocuğun kendini gerçekleştirmesine nasıl engel olduğumuzla alakalı.

Bir oğlum olursa, basketbol oynasın istedim hep. Bir kızım olursa bale yapsın. Genellikle kadınların kafasında böyle kalıplar vardır ya çocuklarıyla alakalı. Ben de öyle, kendimce çizdiğim kalıplarla çocuklarımdan beklenti içine girdim.

Oğlum büyürken, ileride basketbol oynayacağını ümit ediyordum. Ama o bir futbol delisi. Üstelik basketbolu da çok sıkıcı ve saçma buluyor. Şu an okulun futbol takımında oynuyor ve aklı fikri futbol. Bu durum beni hiç mutlu etmese de, tercihine saygı duymaktan başka bir seçeneğim olabileceğini hiç düşünmedim.

Kızım üç yaşına geldiği anda elinden tutup bale kursuna götürdüm. Ortalıkta tütüleriyle koşturan yaşıtlarına baktı ve bana dönüp “ben dans etmek istemiyorum ben müzik çalmak istiyorum” dedi. “Eyvallah” dedim ve bu hayalimi de kalbime gömdüm.

Elimde içi dolmamış iki kalıp kaldı. Ve mutlu iki çocuk.

Biz yetişkinlerin yaşamla ilgili kaygıları var, evet. Hele bir de bu yaşam çocuklarımızın yaşamıysa, kaygılar bizi hepten ele geçiriyor. Onların daha “zengin” ve daha “prestijli” insanlar olmaları için, hayatlarını şekillendirmek zorunda olduğumuz yanılgısına düşüyoruz. Mesela ödev yapmak yerine resim çizmeyi seçen çocuğa öfkeleniyoruz. Çünkü başarılı olamayacağından korkuyoruz.

Çünkü rahat yaşayabileceği bir mesleği olamayacağından kaygılanıyoruz.

Çünkü hepimizin kafasında ancak çok para ile mutlu olunacağı yargısı var.

“Ödevini yapmazsa okulda başarısız olur ve çok para kazanabileceği bir mesleği olmaz, para kazanamazsa rahat bir yaşam süremez” kaygısı bizim o andaki davranışımızı şekillendiriyor. Oysa resim çizmeyi seçen çocuk, belki büyüdüğünde ressam olacak. Hem kendini gerçekleştirecek hem de yeteneği ve yüreği ile yaptığı işi sayesinde zengin ve ünlü olacak. Yani bizim olmayacağından kaygılandığımız zengin ve saygın yetişkin olacak. Yani boşuna kaygılanmış ve çocuğumuzu da boşuna kırmış olacağız.

Kafamızdaki kalıplar bizi çocuklarımızdan ve yaşamdan uzaklaştırıyor. Çocuklarımızın kendini gerçekleştirmesini engellerken diğer yandan onların öfkeli ve mutsuz yetişkinler olarak büyümelerine yol açıyoruz.

Ne olacağından korkuyoruz?

Onları neden bir türlü özgür bırakamıyoruz?

Oldukları gibi, olmak istedikleri gibi olmalarına neden izin veremiyoruz bir türlü?

Kendimizi gerçekleştirmemiş olmamız bunun sebebi olabilir mi?

Çocuklar bizim şekillendireceğimiz bir hamur değiller aslında. Onlar nereye varacağını çok iyi bilen, özgürce akması gereken birer nehirler.

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bir Anne Doğdu

  Nehir Turan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL