Anne-Baba Uykusuz Baba

Sempatik Gebelik Sendromu

Lohusa depresyonu farkındalık haftasında baba olarak biz de eksik kalmamalıydık. Annelerin lohusalık depresyonu varsa babaların da sendromu olmalıydı 🙂

Baba olarak “Sempatik Gebelik Sendromu”nun adını, bu sendromun içinde olduğumu anladığım anda duymuştum. Eşim ikinci bebeğimize olan hamilelik sürecinde tonla problemle uğraşırken ben de icat çıkarmamalıydım ama ne kadar belli etmemeye çalışsam da bir baba olarak yaşadığım zor bir dönem oldu.

Öncelikle sempatik gebelik sendromunun ne olduğunu kısaca özetlersem;

Sempatik Gebelik Sendromu’nun belirtileri endişe – kaygı, depresyon, stres, sinirlilik, ruhsal çalkalanma, vücut bütünlüğü ile ilgili endişe ve vücudun algılanmasındaki değişiklikler olarak söylenebilir.

Hamilelikte eşle bir olma isteği, kıskançlık, gelecek olan bebek yüzünden dolayı hissedilen korku ve kaygılar ya da düzensizleşen cinsel yaşam gibi sorunlar bu sendromun nedenleri olarak gösterilebilmektedir. Baba adaylarında yaşanan bu belirtiler, hamilelik sürecine duygusal olarak katılma, çocuk sayısına, dini inançlara, stres hali ve hamilelik döneminden önceki sağlık durumlarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Peki, bir baba olarak ben neler yaşadım?

Eşimle her zaman 2 çocuk sahibi olmayı istedik. Yani bu durum ikimiz için de bilinçli bir tercihti. Ancak her zaman hayalleriniz ile yaşadığınız gerçekler birbiriyle örtüşmeyebiliyor. Eşimin, oğlumuza hamile olduğunu söylediğinde durumumuz özetle şöyleydi: Kızım henüz 1 yaşına yeni girmişken ilk çocukta yaşadığımız acemilikler de dört bir yanımızı sarmış, halen daha prematüre olarak doğan kızımın gelişim süreçlerini takıntı haline getirmiş ve gelişim süreciyle ilgili birçok konuda çok hassas olduğumuz bir süreç yaşıyorduk. Üstelik uykusuzluklarımızın tavan yaptığı bu dönem de uğraşmamız gereken başlı başına başka bir konuydu. Evet, ikinci çocuğumuzu çok istiyorduk ve planlıydı ama işte istemekle, yaşamak farklıymış. 🙂

Oğlumuz dünyaya geldiğinde kızım en iyi ihtimalle 21 aylık olacaktı ve daha küçücük bir yavrucağa bir kardeş geliyordu. 🙂 İnanılmaz güzel bir duygu bu. Herkesin bu mutluluğu yaşamasını canı gönülden isterim. Eşimle hep hayalini kurduğumuz iki çocuklu aile olma yolunda hızla ilerliyorduk. Üstelik gönlümüzden geçtiği gibi çocuklarımızın arasındaki yaş farkı da çok az olacaktı.

İnanılmaz mutluydum ama ikinci çocuk konusu beni ister istemez kaygılandırmaya başlamıştı. Kızımız ne tepki verecekti? Yaşları yakın olan iki çocukla nasıl baş edecektik? Çocuklara bakabilecek miydik? Ailelerimiz yanımızda değildi, nasıl üstesinden gelecektik? Çocukların ihtiyaçları için yeteri kadar para kazanabilecek miydik? Özetle kafamda deli sorular birikmeye başladı ve ne yaparsam yapayım bu soruları aklımdan çıkaramıyordum. Her gün daha da artan sorular beynimi kemirmeye devam ediyordu.

Bu hayatta yaşanılan her problem bir şekilde çözülür, yeter ki sağlık olsun, çocuklarımızın sağlıklı olması, ikinci bebeğimizin normal bir süreç içerisinde hayata gelmesi yeterliydi. Ancak bu konu da başka bir kaygı meselesiydi. Kızımız prematüre olarak doğduğu için hamilelik sürecinden itibaren hiç beklemediğimiz ve hazır olmadığımız zor günler yaşamıştık. Haliyle ikinci çocuğumuzun da prematüre doğma riski vardı. Bu düşünceler de kaygılarımın daha da artmasına neden oldu.

Günler günleri kovaladı, eşimin hamilelik haberini aldıktan sonra aylar geçti ve bu süreçte benim kaygılarım artık dayanılamaz noktalara ulaşmıştı. Bir taraftan eşime belli etmemeye çalışmak da başlı başına bir stres unsuru haline döndü bende. Düşünsenize kadının karnı burnunda zaten yeterince sıkıntıyla uğraşıyor bir de benim derdimi mi çekecek? Bir taraftan bu kaygılarla baş etmeye çalışırken diğer taraftan eşimin de benim dertlerimle uğraşmasını istemiyordum. Ancak öyle bir noktaya geldim ki gerçekten tüm hayat enerjim tükenmiş, kaygılarım ve endişelerim doruk noktaya ulaşmış, en basit konulardan bile stres yaratan bir duruma gelmiştim. Ayrıca bu dönemde ciddi baş dönmesi ve tansiyon rahatsızlığı ile uğraşır hale gelmiştim. Sabah 10-6 olan tansiyon öğleden sonra 15-9 gibi dengesiz bir şekilde seyrediyordu. Dolayısıyla günlük hayatım kesintiye uğramaya başlamıştı. Ben bir sağlık sorunum olabilir diye düşünerek sürekli doktorlara taşınıyordum ama nafile, anlık değişimler olarak değerlendiriliyordu.

Ben bu sürecin içerisinde bocalarken bir gün değerli bir dostum bana tamamen tesadüfen “Geçenlerde Sempatik Gebelik Sendromu diye bir şey okudum. Babalar da aynı anneler gibi depresyona filan giriyormuş.” dediği anda bende şimşekler çaktı. Konunun detaylarını okurken durumum tam olarak şuydu: Endişe ve kaygılarınız arttı mı? “Evet, evet?”, Peki ya çok mu streslisiniz? , “Evet, stresliyim evet”, Ruhsal çalkalanmalar hissediyor ve depresyonda olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? “Evet, tam olarak böyle hissediyorum.”, Yeni doğacak olan bebeğiniz dolayısıyla korku ve endişeleriniz mi var? “Evet olmaz mı evet çok endişeliyim” o zaman bir baba olarak siz de sempatik gebelik sendromu yaşıyor olabilirsiniz…(arka fonda we are the champions çalıyor..) “İşte buuuuu evet benim problemim buuu..”diye haykırdım…Böyle olmadı tabi.:) Arkadaşımdan konunun detaylarını içeren yazıyı okumaya başladığım andan itibaren yaşadığım tüm sıkıntıların bu sendromdan kaynaklı olduğunu anladım. (Kendi kendime de teşhis koyan bir insanımdır 🙂 ) Tabi bu problemin adını koyabilmek hemen üstesinden gelebileceğim anlamına da gelemezdi.

Yaşadığım bu süreç çok sıkıntılı geçti ve ben bir şekilde bu sendromla baş ederek sorunlarımı çözebildim. Sonunda eşime ve çocuklarıma daha fazla odaklanıp, yaşadığım duyguların yersiz olduğunu anlayarak sağlıklı bir sürece geçiş yapabilmeyi başardım. Ama tek başıma uğraştığım için hiç de kolay olmadı.

Özellikle Sempatik Gebelik Sendromunu yaşadığını düşünen baba adayları veya babalar varsa öncelikle benim düştüğüm hataya düşmeyip eşlerine bu durumu anlatmalarını ve hemen psikolojik danışmanlık almalarını önerebilirim. Eğer buna imkan yoksa olumlu düşünce biçiminin ya da yaşadığınız endişe ve kaygılarınızı etrafınızla paylaşmanın da bir çözüm olabileceğine inanıyorum.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Bilgili Baba

  Bilgili Baba • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Sal Mccartney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL