Uzman Desteği

Sorularınızı bekliyoruz!

Bu yazının altına yorum olarak anne ruh sağlığı ile ilgili yazdığınız sorularınızı Prof.Dr.Nazan Aydın cevaplayacak uykusuz anneler!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

 1. Perihan Gürer

  Tugba Yıldırım soruyor: Tam da şu an evet kendimi tükenmiş hissediyorum. Sinirlerim çok bozuk, kızıma tahammülüm yok. Dayanamıyorum. Kızım çok ağlayan bi bebek doğduğundan beri 🙁 bu ara da Uyumuyo, hastayım dinlenemiyorum. Çoğu anne gibi gece uyku yok, sabah iş var. Klâsik şikayetler malûm 🙂 ne yapılmalı kendime gelmek için bilmiyorum.

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   @prof.dr.nazanaydin @anne_ruh_sagligi_farkindalik
   Merhaba Tuğba Hanım, bebeğin bir sağlık problemi yoksa, gereken kontrolleri de yaptırdıysanız, çocuk doktoru da mevcut durumda endişe edilecek bir durum olmadığını söylediyse eğer, bu durumda ilgimizi sizin nasıl rahatlayabileceğiniz ve sakin olabileceğinize yoğunlaştıralım. Öncelikle bazı bebeklerin mizacının biraz fazla ağlayan ve uyumayı daha az seven nitelikte olduğunu kabul etmekte fayda var. Bu durumda tabii ki hele de çalışan bir anne olarak sürekli onunla uğraşan bir kişinin tükenebileceği gibi siz de tükenmiş olmalısınız. İşin kötüsü de anne ne kadar huzursuz olursa bebek de o kadar huzursuz oluyor. Yani onu biraz sakinleştirmek belki sizin daha fazla dinlenmiş, daha fazla uyumuş halinizle mümkün olabilir. İmkanlarınızın nasıl olduğunu bilmiyorum ama mümkünse kısacık da olsa kendinize dinlenme zamanları yaratmaya çalışın bu zamanlar bazen ev temizliğinden çalmak, bazen bir yakınızdan kısa süreliğine bile olsa bebek bakımı için yardım istemek, bazen eşinizin sizin yaptığınız ama onun da yapabileceği bazı şeyleri rica etmek ile olabiliyor. Bazen anneler başkalarından bunu istemeye utanabiliyor, bazen kendiliğinden yardım etsinler bekliyor, bazen de bebeğinden kısa sürelerle uzaklaşmaya bile dayanamıyor, kötü hissediyor. Oysa ki sürekli gerginlikle bir arada kalmaktansa, daha dinlenmiş huzurlu anne her zaman bebeği için daha tahammüllü olacak ve daha az tükenmiş hissedecektir. Tüm bunları yapıyorsanız ama yine de tahammülünüzün artık kalmadığını düşünüyorsanız o zaman bunun bir depresyon belirtisi olma ihtimali var, bir psikiyatri uzmanına danışmanızı öneririm. Psikiyatri uzmanı gerekirse kendisi tedavi verecek gerekirse de bir psikologa yönlendirecektir.

 2. Perihan Gürer

  Zeynep Kopmaz Karagöz soruyor:Ben de şu an tam dediğiniz gibiyim. Kendimi çökmüş hissediyorum. geceleri emerek uyuyordu. Ondan tam vazgeçirdim nihayet derken hasta oldu. Hersey sil baştan. Bu gece kaç kere ağladı kaç kere Avutup uyuttum Allah bilir . Ne zaman uyanip ağlayacak diye yüreğim hep kalkik. Diken üstünde gibiyim. Bu halim bu geceye de mahsus degil. Bugün farkettim gece olacak, yine aynı şeyler tekrar edecek diye düşünürken içimi sıkıntı bastı. Hastalık harici de olsa her gece aynı olayları yaşamak. kisirdongudeyim sanki.kendimi kapanan kısılmıs hissediyorum. hissettiğim duygularin kalıcı olmasından korkuyorum.

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   @prof.dr.nazanaydin @anne_ruh_sagligi_farkindalik
   Merhaba Zeynep Hanım,
   çocuklar alıştıkları düzene devam etmek istiyor ama siz kararlı olduğunuzda onlar da bir süre sonra bu düzene uyum sağlayabiliyor. Elbette bu süreçte siz de olduğundan daha fazla yorulup, uykusuz kalıyorsunuz. Özellikle hastalık döneminde eski düzen onların tanıdık bildik düzenleri olduğu için yeniden eskiye dönme eğiliminde olabiliyorlar. Siz yine de zor olsa da hastalık durumunda dahi yeni düzeni sürdürmeye çalışın lütfen. Geceleri emerek uyumdan vazgeçirmeniz bence büyük başarı ve sizi de rahatlatacaktır, tabii ki bu bebeğin de hazır olduğu zamanda olmalı, anladığım kadarıyla sizin bebeğiniz için uygun bir zamanda olmuş.
   Bizler sıkıntılı zamanlarda genelde olumsuz şeyleri hatırlarız ve olumsuzluklara odaklanırız, sizin de her an uyanacak diye huzursuz olmanız, hep aynı kısır döngüde hissetmeniz gibi. Benim size önerim, ki eminim vardır, böyle zamanlarda onunla yaşadığınız güzel anları da aklınıza getirin, ilk günden bu zaman geçirdiğiniz zamanları, aldığınız yolları, onun büyümesini, sizin olgunlaşmanızı, annelik duygusunun hissettirdiklerini aklınıza getirin. Bunu yapmaya çalışmak hem diken üstünde olup uykunuz kaçmasına engel olacak, hem de daha huzurlu hissederek daha rahat ve dinlenmiş olmanızı kolaylaştıracaktır.

 3. Perihan Gürer

  Elif Yaman soruyor: Ben tek başıma ikiz bebek büyüttüm. + üç buçuk yaşındada kızım vardı.şuan iki buçuk yaşında ikizlerim. Ne çektiğimi bi rabbim birde ben bilirim. Çok yorgunum. Çoooookkkk. Psikoloji zaten berbat durumda. Tek çocuk bile zorken üç tane bebiş büyüttüm. Normal sabır değil peygamber sabrı lazımdı bana. İyi kötü geldik bu yaşa çok şükür. Yavaş yavaş düzelmeye başladık. Ama ben çoktaaannn tükendim. Zerre enerjim yok . Rabbim herkezin yar ve yardımcısı olsun. Sağlıcakla ve sabırla bian önce büyütmemizi nasip etsin inşallah

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   @prof.dr.nazanaydin @anne_ruh_sagligi_farkindalik
   Elif Hanım merhaba
   gerçekten çok zor bir işi başarmışsınız ve bugünlere gelmişsiniz. O halde bunu yapmış olduğunuz için önce kendinizi takdir edin ki bunu gerçekten hak ediyorsunuz. Sonra da artık enerjinizi nasıl daha fazla koruyabilirisiniz, psikolojiniz için neler yapabilirsiniz bunlara yoğunlaşın. Eminim bu kadar güç işi başarmış biri olarak siz kendiniz için de size iyi gelecek birşeyler yapabilirsiniz. Bundan sonra çocuklar için terk ettiğiniz ama daha önce yaptığınız şeyleri yapabilir misiniz diye bir düşünün, elbette hepsini yapamayabilirsiniz ama ufak ufak kendiniz için de bir şeyler yapmaya çalışmak size de iyi gelecektir. Kendinize zaman ayırmak için onların büyümesini beklemeyin, onlar küçükken de yapılabilecek şeyleri yapın lütfen.

 4. Perihan Gürer

  İlkem Şirin soruyor:Evet tam da tükenmiş hissediyorum…10 yaşında bir oğlum ve 1 yaşında kızım var.Oglumda çok az uyku sorunu yaşamıştık .Kızım gündüz kendi kendine 5 dk da uyuyor ama gece tam bir kabus .Zor uyuyor ve çok uyanıyor(mama yemesine rağmen)En büyük problemimiz akşam yatması….

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   @prof.dr.nazanaydin @anne_ruh_sagligi_farkindalik
   Merhaba İlkem Hanım
   vücudumuzda gece ve gündüzü fark eden bir biyolojik saatimiz var, tabii her çocuğun kendi kişilik özellikleri de farklı ama, bu saatin gündüzü ve geceyi ayırt etmesi biraz da etrafında olup bitenleri algılaması ile ilgili oluyor. Yani sabah olduğunu etrafın aydınlık olması, daha hareketli ve sesli olması ile gece olduğunu da karanlık, sessizlik ile algılıyor. Acaba, gündüz mümkün oldukça daha açık ve aydınlık alanlarda bulunsa ve uyku süresi daha az olabilse ve gece de yattığı ortamın tamamen karanlık ve sessiz olması sağlansa; bebeğinizin biyolojik saati gece gündüz ritmini tutturabilir mi diye düşündüm. Yani iç saatine, gecenin gece ve uyunması gereken zaman, gündüzün de gündüz ve daha hareketli olup, daha az uyunması gereken zaman olduğunu öğretmek mümkün olabilir. Gündüz çok uyuyan çocuk fazlasıyla dinlenmiş ve uykusunu almış olduğu için gece daha az uyuyabilir. Yani özetle gündüz daha erken kalkması, daha fazla uyanık saatler geçirmesi gece uykusunu artırabilir. Ancak bu geçişler azar azar olmalı ki biyolojik saat de uyum sağlayabilsin, mesela her gün her zamankine göre 5 dak erken kalkması, 5 dak az uyuması gibi:)

 5. Perihan Gürer

  Büşra Demirel soruyor: işte o benim. 1 yaşındaki kızım gece 58 kere uyanıyor besiginde yatmak istemiyor sabaha kadar emmek istiyor ve ben artık dayanamıyorum 1 yıldır doğru düzgün uyudugumu hatırlamıyorum bir mucize bekliyorum çok mu

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   Merhaba Büşra hanım
   bazı çocuklar gaz sancısı, yeterince doymama gibi sebeplerden sık uyanabiliyor, bunları da göz önünde bulundurmanız iyi olur. Öte yandan bazı bebekler de beşiğinde yalnız başına yatmak, uyurken anneden tam olarak ayrılmak konusunda diğerlerine göre daha hassas olabiliyor, her bebek için standart bir zaman olmuyor, bu geçişler için. Eğer beşiği ayrı bir odada ise önce sizin odanızda beşiğinde kalmasını sağlamak sonrasında hazır olduğunda kendi odasında yatması mümkün olabilir. Sizin sıcaklığınız, kokunuz ona güven veriyor ve bunu arıyor bu nedenle de sizden ayrı olunca uyanıyor olabilir. Bebek ruh sağlığı ile ilgilenen uzmanlar bu ayrılış dönemleri konusunda çok keskin sınırlar olmaması gerektiği, her bebeğin kendi özellikleri olduğunu belirtiyorlar. Anne ona güven veriyor ve bebek de daha güvenli ortamdan uzak kalmak istemiyor, ısrarla bebeği anneden ayırmaya çalışmamalı diyorlar. Benim size önerim belki bebeğiniz hazır olana kadar belki de uykuya geçerken bir süre sizin onun yanında yatmanız olabilir. Yani onun da sizin de yatabileceğiniz büyüklükte bir ortam oluşturabilirsiniz bu onun yatağı olur, en azından alışana kadar aşamalarla süresini azaltacağınız bir birlikte yatma dönemi olabilir. Eğer sorun gaz sancısı ve yeterince doymamak değilse lütfen ondan uyurken ayrılmak için acele etmeyin, bir süre onun yatağında siz de ona eşlik edin o alıştıkça ve büyüdükçe bu süreleri biraz azaltın. Böylece hem o her gece sizden ayrılmanın huzursuzluğu ile sık sık uyanmaz hem de siz de daha uzun sürelerle uyuyarak daha dinlenmiş olursunuz.

 6. Emine Çk

  Merhaba o tükenmişlik bende de var. Gestasyonel gebelik sonrası birde doğum sonrası urtiker geçirdim üstüne birde kızım için aile büyüklerim kendi hayat tarzlarını daha 3 gunlukken kulağına fısıldamaya başladılar ve ben onun üzerinde baskı kurulacak yetmeyeceğim korkusu yaşıyorum gece en erken uyumamız 1.30 bu arada ve bende 6 da kalkıp işe gelen bir anneyim ona birsey olacak düşecek boğulacak biri ona zarar verecek korkuları yaşıyorum. Bunarı nasıl aşacağım onu bilmiyorum tesekkurler

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   Merhaba Emine Hanım
   özellikle aile büyükleriyle birlikte yaşanılan ortamlarda, pek çok annenin karşılaştığı durumlar bunlar ve siz de pek çok annenin hissettiği duyguları hissediyorsunuz.Bu düşünce ve duygular da anneliğin bir parçası ve belli bir düzeyde olduğu sürece de oldukça normal. Ancak siz bebeğinizi hiç kimselere bırakamasaydınız, hiç işe gidemeseydiniz bu endişeler sorun yaratabilir ve bir destek almanız gerekebilirdi. Evde her ne kadar başka insanlar da olsa, özellikle hayatın ilk yıllarında, bir çocuğun gelişiminde anne ve baba çok daha belirleyicidir. Çocuğunuzla ilgili nasıl bir yaklaşımınız olacağı konusunda baba ile birlikte kararlar vermeye çalışmanız daha rahatlatıcı olacaktır.
   Evde özellikle size yardım amaçlı bulunan kişiler varsa, onları kırmaktan ve incitmekten çekinebilirsiniz. İstek ve hassasiyetlerinizi doğrudan söyleyemeyebilirsiniz. Yine de uygun bir şekilde, onları suçlamadan, sadece sizin için daha uygun olanı arzu ettiğinizi ifade edebilir, bunu yapmak için onlardan destek isteyebilirsiniz. Mesela ”benim çocuğumun bazı konularda daha sınırlı olmasını istiyorum, bu benim için önemli, bunu yapabilmek için sizden yardım istiyorum, sizlerin tecrübeli olduğunuzu, çocuk yetiştirme konusunda çok şey bildiğinizi biliyorum, sizin bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum ama bazı konularda benim de istediğim onun için uygun olacağını düşündüğüm konularda da bana anlayış göstermenizi rica ediyorum” gibi…

 7. Emine Korkmaz

  Merhaba, 16 aylık oğlum var fakat gece uykusu derin değil ayrica az yemek yedigini dusunuyorum cunku corba kasesinin yarisindan da az yemek yiyiyor ve doğduğu günden beri her saat yada 1, 5 saatte bir uyanıyor . Emmeden uyumuyor yataginda da yatmıyor bu defa daha sık uyaniyor ama yanımızda yatırdığım zaman gece 4 kez uyaniyor Max. Ne yapmalıyım ve uyku eğitimi için erken mi ya da zamanı geldi mi tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   Merhaba Emine Hanım
   her çocuğun kendi mizacı vardır ve onun rahat ettiği şekilde devam ettirmenizi öneririm. Analaşılan sizin yanınızda daha huzurlu hissediyor, bu çok doğal, o nedenle de siz yanında olduğunuzda daha rahat uyuyor. İlk başta kendi yatağında uyumaya alışması için bir süre sizin de ona eşlik etmeniz iyi olacaktır. Bazı çocuklar az ama sık yemeyi tercih edebilir. Onun tarzına uyum sağlamak daha sık beslemek iyi olabilir. Belki gündüz emzirme sıklığı daha az, yemek verme sıklığı daha çok olursa daha fazla yiyebilir, çünkü anne sütüyle doymadığı için ek besin için daha arzulu olabilir. Benim size önerim onun rahat ettiği şekilde devam edin.

 8. Esin Yusuf Güleçoğlu

  merhabalar benim kızım 4 aylık ve uyku sorunumuz korkma gibi bir sorunumuz var. mesela
  kızım sabah saat 8 de kalkıyor 10’da geri yatıyor. böyle böyle her saat bası 45 dk uyuyor. aksam saat 9’da yatıyor 12 de kalkıyor. gece 3 de kalkıyor 6 dea 7 de ve 8de kalkıyor……. bu normalmi sizce…
  emziksiz uyumuyor aralarda emzik düştüğünde uyanıyor bazen uyuyor. çalışan biri olarak cok sıkıntı cekıyorum…bu konum böyle ….

  diğeride kızım uykuda ağlıyor ve sürekli sıçrıyor….. benden kaynaklanan bir problem olduguu düşünüyorum. arada bir uyumayınca bağırıyorum istemsiz şekilde o0ndan olabilirmi.

  napmam gerek lütfen yardımcı olun

  • Prof.Dr. Nazan Aydın

   Merhaba Esin Hanım
   son zamanlarda yaygınlaşan, uyku için her çocuğa aynı şekilde standart oluşturmanın aksine, bebek ruh sağlığı ile ilgili çalışan uzmanlar, her bebeğin kendi özellikleri olduğunu, hangi şekilde rahat ediyorsa öyle devam edilmesi gerektiğini ve belirli kalıplara sokmak için uğraşmanın gereksiz olduğunu düşünüyorlar.
   4 aylık bebek sese karşı hassas olabilir ve refleks olarak uykuda sıçrayabilir, bunun sizinle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum, arada bir de anneler bunalıp sesini yükseltebilir ama bu çok sık olmadığı sürece bebek için kalıcı izler bırakacak bir durum değildir. Önemli olan sevginizi hissettirdiğiniz zamanların daha çok olmasıdır. Bebekler anneleri ile güven hisseder ve arada olan gerginlikler geçirilen güzel zamanlarla telafi edilebilir bunu için kendinizi suçlamayın lütfen.

 9. CAN

  benim kızım 4 aylık gecelerı uyku sorunumuz var ve korkma gibi bir probelmimiz var.

  kızım gün içerisinde saatte 1 uyuyor 45 dk sonra uyanıyor…. kac saatte biz emzirmem gerek. her uyndıgında acıktı dıye vermek mi lazım bilmiorum.

  geceleri saat 9’da yatıyor 11 de kalkıyor 12 de yatır 3’de kalkıyor sonra SABAH 6 VE 7 VE 8 DE KALKIYOR NAPMAM GEREKIYOR HİÇ FİKRİM YOK ..
  İLK ÇOCOGUM YAŞIM 26
  VE UYKUDA AGLIYOR SICRIYOR SÜREKLİ. BAZEN UYUMAYINCA ISTEMSIZ OLARAK BAGRIYORUM ONDAN OLABİLİR Mİ ..

  NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREK

 10. Irmak Sağlam

  Merhaba bebeğim 17 aylik ve yaklaşık 2 aydır hiç iştahı yok. Herşeyi reddediyor. Sağlıksal bir sorun görünmüyor. Ama ben psikolojik olarak bitmiş durumdayım. Tüm gün aklımda onun yememesi, kafamda oluşturduğum felaket senaryoları:( hayat enerjim tükeniyor resmen ne uykusuzluk ne ev işi yorgunluk dokunmuyor ama onun yememesi ne çok takılıyorum ve hayatı kendime ve çevremdekilere zindan ediyorum resmen. Nasıl başa çıkicam bu durumla ?

 11. Prof.Dr. Nazan Aydın

  Irmak Hanım çocuklarda bazen iştahsızlık olur bu o dönemdeki bir sağlık probleminden kaynaklanabilir ve bir süre sonra normale döner. Bazen de bu dönemlerde çocuğa çok dikkat etmek, yemesi için özellikle uğraşmak bu durumun kalıcı hale gelmesine neden olabilir. Çocuklar ilgiyi sever ve bunu ne şekilde elde ederlerse onu devam ettirirler. Onun iştahsız olması nedeniyle sizin sürekli onunla ilgilenmeniz bunu pekiştirebilir ve düzelmesine engel olabilir. Bazen de karnı aç endişesiyle anneler sürekli birşeyler yedirmeye çalışıp acıkmasına fırsat vermeyebiliyor, dolayısıyla da çocuk hiçbir zaman aç olup da iştahla yemek yiyemiyor.
  Bu durumda size önerim yiyecekleri öğünler halinde verin ve yemeği bıraktığı yerde sizin için yeterli gelmese bile ısrar etmeden yemek yedirmeyi bırakın. Aralarda lütfen başka bir yiyecek vermeyin yemek yemesi için uğraşmayın, yemesi için aşırı ilgi göstermeyin. Aralarda yemek konusu olmadan onunla özellikle oynayın, zaman geçirin. Eskiden olduğu gibi öğünler halinde yemek verin. Aralarda da sabredin ve bu durumun düzeleceğini düşünün. Bunları yapmaya çalışırsanız işe yaradığını göreceksiniz.

 12. Sibel Er

  Merhabalar, 2 yaşındaki oğlumla ilişkimiz akşam eve gelince yüzümü görmek istemeyip babaanne den yardım isteyip, beni iteleyip tekmeleyip görmez istemezken gece uyku vakti gelince koynuma girip uyuması? Nerde yanlış yapıyorum? Ayrıca eşim sesini yükselttiğinde çocuğumun da korkup bağırdığını gözlemledim. Eşimin bana bağırıp tavır yapması, çocuğumun da aynı davranışları sergilemesinde etken midir?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Perihan Gürer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • vyguwage kullanıcısının profil fotoğrafı
 • ududyc kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi