Yaşam

Suçlama Oyunu

 

Her defasında içgüdüsel olarak yaşadığınız problemin nedeninin partnerin mi olduğunu düşünüyorsun? Ya da gereğinden fazla sorumluluk aldığını mı?

Birçoğumuz karşımızdakini suçlamaya eylimlidir. Partnerinle çok büyük bir kavga ettin ve ikinizde yaralanmış hissediyorsunuz, birbirinize mesafelisiniz bunun ilişikiyi bitirmek için doğru bir zaman olduğunu mu hissediyorsun? Bir karar vermeden önce yapabileceğin bir şey var. Ona; o da hazır olduğunu hissettiği zaman konuşmaya hazır olduğunu söyle. Konuşmaya başladığınızda da karşılılı olarak birbirinize söylediğiniz yaralıyıcı şeyleri tekrar gözden geçirin.

Yıllardan beri yaptığım gözlemlerde gerçekleşen her şey için etrafındaki insaları suçlayana ‘suçlayıcı’ diyorum. Etrafında olan her şey için kendini suçlayana da ‘suçlanıcı’ diyorum. Tabi ki daha dengeli insanlar da var. Bu iki durumu daha dengeli yaşayanlar da var. Kişinin kendinin farkında olması durumu nasıl hissettiği ve reaksiyonu ile ilgili net bir fikir verir.

Herhangi bir şey için suçladığın birisi var mı? Kendini neler için suçluyorsun? Yardımı olacaksa bunların bir listesini yapabilirsin. Bunları net bir şekilde yazıya dökmek size bir yol çıkarır. Ün yapmış bir çift terapisti olarak şunu çok net gözlemledim ki; bilinçli ya da bilinçsiz olarak birbirlerini olduğu gibi kabul eden çiftler her zaman çok uyumlu olmuşlardır. Bununla beraber suçlayıcı ve suçlanıcı genelde birlikte olmak eylimindedir. Neden olmasın ki? Birazcık mantıksal egzersiz ile bu birliktelikteki problemin nerede olduğunu rahatlıkla bulabiliriz.

Suçlanıcı şöyle düşünür; Ortada ters giden bir şey varsa muhtemelen benim hatamdır. Muhtemelen çocukluklarındaki bir trajedi, bir travma bunu başlatmıştır. (Anne baba boşanması gibi) Bir suçlayıcı için de etrafta ters giden her şey için suçlayabileceği birisi olması çok caziptir. Ona güven alanı yaratır. Suçlayıcılar genel olarak kendi içlerine dönüp kendilerini analiz etmekten ölümüne korkarlar. Kendilerini bir kurban olarak görür ve sık sık ilgiye muhtaç hissederler.

Suçlayıcılar karşı taraftakileri suçlamadan önce bir miktar sakinleşmeye çalışmalı ve ‘bu olayda benim değiştirebileceğim şeyler nelerdi’ diye düşünmeliler. Bu soru o konu ile ilgili sorumluluklarının farkına varmalarına neden olur. Suçlayıcılar da suçlananlar da kendilerini kontrol edebilmeleri durumunda hayatlarına ödül gibi hissedecekleri birçok yeni durum girer. Daha olgun biri olmak, başkalarının ne hissettiğin anlamak, problemlere kolayca müdahale edebilmek, kendini sıkışmış ikilemde kalmış değil pozitif ve mutlu hissetmek.

 

 

 

 

Yazı; www.psychologies.co./uk/blame-game

Görsel; istock.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • grapolnot kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Patrickcak kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VolumePills kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi