Uncategorized

Tam Zamanlı Annelik

Annelik bir meslektir sözünü duymaya çok alışmışızdır. Bu bazılarımızı rahatsız etse bile aslına bakarsanız yeni bir araştırmaya göre annelik iki buçuk tam zamanlı işe eşdeğer. Bu araştırmanın verileri ise çok şaşırtıcı.

Bir anne ortalama haftada 98 saat çalışıyor.

Araştırma çocukların yaşı 5 ile 12 arasında değişen 2000 çalışan anne ile yapılmış. Annenin günü ortalama sabah 6:23 saatinde başlıyor ve çocukla mesaisi 20:31 saatine kadar sürüyor.

Anneler kendilerine günde 7 dakika ile 1 saat arasında vakit ayırabiliyor. Buna tuvalette geçirdikleri süre ve duş dahil.

Annelerin %70 i çocuklarının sağlıklı bir beslenmesi olması için üzerlerinde ciddi baskı olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya katılan annelerin neredeyse tamamı çocuklarına karşı öfke patlamaları yaşadıklarını ve sonrasında da vicdan azabı dolayısı ile rüşvetler önerdiklerini belirtmiş. Ne dersiniz? Sizin hayatınızı anlatmıyor mu?

Editör notu: Elbette bu yazının içeriğini oluşturan konular ve sonuçlar hepimiz için aynı olmayabilir ama şu gerçeği unutmamak lazım. Çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlenen anneler kendi öz bakımlarına bile ayıracak vakit bulamayabiliyorlar. Bu noktada en az anneler kadar babaların da çocukların öz bakımından sosyal ihtiyaçlarına kadar her aşamada rol alması gerekliliğini savunuyorum. Toplumsal yapıyı en az babalar kadar kabullenen anneler paylaşma fikrini bile akıllarına getirmeden tüm sorumluluğu alıyorlar. Birçok yazımızda belirttiğimiz gibi mutlu bir çocuk ve mutlu bir ailenin en önemli şartlarından biri annenin birey olarak ne kadar mutlu olduğundan geçiyor. Bu tarz çalışmaların sonuçlarını okuyup bunu bir gerçek olarak görelim ama aynı zamanda bu gerçeğin değişmez olduğu inancından uzak duralım.

 

yazı : 

https://www.mummypages.co.uk/being-a-mum-is-the-equivalent-of-25-full-time-jobs-according-to-new-research

gösel :

https://www.pexels.com/search/working%20mom/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi