Uncategorized

Tek Çocuklu Anneler Daha Mutlu (mu) ?

Birden çok çocuk yapma baskısının üstesinden gelme.

Tek çocuk sahibi olmak birçok açıdan daha mantıklıdır ancak büyük bir ailedeyseniz üzerinizdeki çok çocuk yapa baskısı zorlayıcı olabilir. Tek çocuktan ik ya da üç çocuğa geçiş baskısını günümüzde birçok ebeveyn yaşıyor.

Üç yaşında bir çocuğun annesi ile ikinci bir çocuk istemediği üzerine konuşmuştuk. Yaklaşık 40 yaşındaki eşi çocuğuna bir kardeş istiyordu. Kadın kocasına düşüneceğini söylemişti ancak ikinci bir çocuğun üstesinden gelebileceğine emin değildi.

Herkesin durumunun birbirinden farklı olduğunu anlamak ile beraber birden fazla çocuk sahibi olma fikrinin kadınlarda yarattığı soru işaretleri benzerdir. Yeterince enerjim olacak mı? Kendime ait zamanım ve özgürlüğüm olacak mı? İşime devam edebilecek miyim? Finansal olarak ne kadar zorlanacağız?

Mantık Duygulara Karşı

Hayatımızda birçok konu ile ilgili karar verirken olası kararların artı ve eksilerini düşündüğümüz bir mantıksal analiz yaparız. Ancak beyin bazen bu süreci sabote edebilir. İnsan mantıklı hareket etmek için çaba gösterse bile duygular bu işin içine girecek ve kararı etkileyecektir. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak sizin ya da eşinizin kardeşi ile ilişkisi, ebeveynlerinizin söylemleri, arkadaşlarınızın çocuk sayısı, medyadaki aile portreleri, işinizdeki mutluluk ya da mutsuzluğunuz, evliliğinizin olduğu durum ve hayatta gerçekleştirmek istedikleriniz karar verme denklemine girecek olan diğer değişkenlerdir.

Konunun diğer bir boyutu da, siz çocuk isteme konusunda ne kadar net olursanız olun eşiniz eğer net değilse müzakere etme durumunda kalmanızdır. Pensilvanya üniversitesi Sosyoloji profesörü Hans Peter Kohler bir araştırmasında ortaya koyuyor ki; Çocuklu aileler çocuksuz ailelere göre daha mutlular. Ama bu mutluluk ikinci çocuk ile ilgili tartışmalar başlayıncaya kadar geçerli. Bazı ebeveynlerin ikinci çocuğu mutluluk ya da mutsuzluk koşulu olarak partnerinin önüne koyması doğrudan bir mutsuzluk kaynağı. Bununla beraber Danimarka’da 35.000 yetişkin üzerinde yaptığı araştırmalara göre ilk çocuktan sonraki çocukların aile mutluluğu üzerinde hiçbir etkisi olmadığı gözlemlendi.

Modern evliliklerin stres seviyesi, iş dünyasının daha rekabetçi yapısı, artan çocuk maliyetleri ve Kohler’in mutulukla ilgili bulguları tek çocuklu ailelerin artışını açıklıyor. Tüm bunları göz önüne alarak mantıksal bir denklem yapmak zorunda kalsanız siz hangisini seçerdiniz; Tek çocuk mu? Çok çocuk mu?

Editör notu: Tek çocuk olarak büyümüş bir birey olarak ve aynı zamanda ikinci çocuğu yapmayı düşünmeyen bir tek çocuklu anne olarak eklemek istediklerim var. Ben ne kada bilimsel verilere dayanırsa dayansın özellikle çocuk yapıp yapmama gibi olan konularda kesin yargılar yapılmasını doğru bulmuyorum. Sadece çocuk yapma fikrinin toplumsal bir gelenek ya da zorunluluk hissi ile olması hem kadını hem erkeği yıpratabilir. Herkesin kendi hayat dengesine göre alması gereken bu kararın iki türlüsüne de saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Mutluluk bir bireyin doğup doğmamasına bağlı olan bir durum değil. Mutluluk bir yolculuk.

 

yazı

https://www.psychologytoday.com/us/blog/singletons/201002/mothers-one-child-are-happiest

görsel

www.pexels.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi