Tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitimi İçin Öneriler…

tuvalet1

 

Tuvalet eğitiminde bazı annelerin önerilerini sizler için derledik:

Sabır çok işe yarar

Oğlum oturağa küçük tuvaletini yapmaya çok hızlı alıştı ama büyük tuvaletini yapmasını sağlamak biraz zor oldu. İlk önceleri büyük tuvaletini yapmaya gitmesini takip ettim hep ve hemen tuvalete götürdüm. Hatta tuvaletini yapmasını beklerken eğlenceli hale getirmek için kitap bile okuduk birlikte tuvalette. Her şeyin başı sabır sabır.. İşin sırrı sabır.

Zamanlama önemli

Çocuklar oturak konseptine ilgi duymaya başladıktan sonra – 2-2,5 yaş civarı- banyo saatinden önce etrafta çıplak dolaşmaları için bıraktım ve oturağı kullanmaları için onları cesaretlendirdim. Sonra evde bir süre pantolonsuz dolaşmalarına izin verdim (giyinik değilken tuvalete gitmeyi daha kolay hatırlıyorlardı). Çıplak halde oturak kullanmaya alıştıktan sonra kıyafetleriyle çalışmaya başladık. (Önce sadece külot, sonra pantolon..) Bu yöntem oldukça acısız oldu– çok nadir kaza yaşadık..

Tuvalet geçişi için günleri mi sayıyorsunuz? Tekrar tekrar bir şeyi duyuyoruz: Çocuklarınız iyi ve hazır olmalıdır. Ve endişe etmeyin, bir gün mutlaka hazır olacaklar. Hiçbir çocuk okuldan mezun olurken halen bez takıyor olmaz. Ama elbette belli bir yaşa geldiğinde bunu yapmıyorsa endişelenmeniz normaldir. Ayrıca bu durum sizde bir baskı oluşturup tuvalet işini mücadele haline getirir. Artık çocuğunuzun hazır olduğunu ve bezden kurtulması gerektiğini düşünüyorsanız (İşaretleri izleyebilirsiniz; tuvalete gitmeye çalışması, size çişini söylemesi, bezi ıslandığında değiştirmenizi istemesi gibi …), işinizi kolaylaştırmak için bu yöntemlerden birini deneyin.

Baba da bunu yapıyor

Başarısız birkaç denemeden sonra yeni bir teknik denedim. Erkek çocuklar için… Anne dışarıda arkadaşlarıyla olduğu bir haftasonu, babayla birlikte benzer külotlar giyip evde atlet ve külotla dolaşıp, her saat başı kimin tuvalete gideceği konulu bir oyun oynanmış. Çok az kaza olmuş ve stres de fazla olmamış.

 

Sadece bir hafta sonunda çocuğunuzla tuvalet alışkanlığını başarmak için öneriler!

Hedef çalışması:

Oğlumun ayakta çişini yapmayı öğrenmesi zor oldu, dolayısıyla bunu oyuna çevirdik. Klozete birkaç minik kağıt topu atıp tuvaletini yaparken onları isabet almasını söyledik. Bunu her yapışında çok eğlendik.

Övün:

Ödül sistemini çok duyacaksınız; çıkartmalar, oyuncak, yeni bir külot gibi.. Fakat ebeveynlik tarzınıza en uygun olanı siz bulmalısınız. Bazı anneler ödülleri kullanmak istemeyebilir. Bunun yerine çocuk başarı elde ettiğinde, ona ilgi, pozitif reaksiyon, sevgi, övgü ve gurur göstermek yönünde ilerleyebilirsiniz. Küçük gelişmeler kaydettiğinde bunu takdir ve övgüyle karşılamak işin anahtarıdır.

Küçük beyaz yalanlar:

Oğlum 2 yaşına geldiğinde büyük tuvaletini oturağa yapma konusunda çok inatçı davranıyordu. Kesinlikle reddediyor, ödülü bile umursamıyordu. Dolayısıyla ona sifonu çektiğimiz zaman, kakaların denize gittiğini ve balıkları beslediğini anlatmış – eğer kakasını yapmazsa zavallı balıkların aç kalacağını söylemiştim. Benim iyi huylu, duygusal oğlum da bu durumu balıklar için bir misyon olarak benimsedi.

Tuvalet sıklığı ne olmalı?

Kreşte öğretmenleribu zor işle başa çıkabildiler; her 20 dakikada bir tuvalete götürüyorlar. Evde de onların yöntemini kullandık. Aslında bence burada en önemli etken diğer arkadaşlarının da tuvalete gittiğini görmesi onda da bunu yapması için istek uyandırdı.

Oğlumuzun tuvalete gitmeyi unuttuğunu fark edince ona bir tuvalet saati aldık. Tuvalet vakti geldiğinde (30-60-90 dk ayarlayabiliyorsunuz), bu saat melodiler şarkılar çalıyor ve tekrar diğer zamana kadar geri sayıyordu.

Korkusunu fark ettiyseniz;

Büyük çocuğumuz oturağa küçük tuvaletini yapmaya başladığında 18 aylıktı, ama kakasını yapmaya korkuyordu. Epey uğraşlar verdikten sonra halen düzelmeyince doktora danıştık. Doktor bize; bazı çocukların büyük tuvaletini yaparkenki ıkınma ve bağırsak hareketlerini, vücutlarından bir parça olarak algıladığını ve bu yüzden tuvalete düşüp üzerine sifon çekilmesinden de korktuklarını belirtti. (Bu gerçekten bize çok anlamlı geldi.) Ona sindirim ve boşaltımla ilgili basit anlatımlar içeren bir kitap okuduktan sonra artık büyük tuvaletini de rahatça yapar oldu.

Doğru teşviği bulmak:

Biz bazı teşvikleri denedik ama hiçbiri işe yaramadı. Benim oğlum her zaman oyuncak arabalar, “Arabalar” filmi gibi şeyleri, çikolata, vs gibi teşviklere tercih eder. Her tuvalete gittiğinde ona bir “Arabalar” filminden sevdiği figürlerden alacağını söyledim. Dolayısıyla 15 arabadan sonra tuvalet eğitimimiz tamamlanmıştı.

Elinizden geleni yapın:

2 yaşındaki oğlum tuvalet eğitimi için hazır görünüyordu ama bütün verilen öneriler işe yaramıyordu. Bir cumartesi günü, ona büyük çocukların giydiği külotlardan giydirdik. İlk saat, 4-5 kez altına kaçırdı. Biz üzerini değiştirmeye devam ettik ve ona bunun yerine oturağı kullanması gerektiğini söyledik. Bu uzunca günden sonra cidden oturağa gitmesi gerektiğini kavradı ve Pazartesi günü artık eğitimi tamamlanmıştı.

Ortam, ortam, ortam :

Tuvalete gitmeleri ve tırmanmaları çocuklar için zordur. Genelde zaten bir basamağa ihtiyaç duyarlar). Bu yüzden 2 yaşındaki kızıma güzel bir oturak (lazımlık) aldık ve genelde vakit geçirdiğimiz oturma odasına koyduk. Her defasında biraz daha banyoya yakın bir yere koyarak artık banyoya kendi başına gelmesine alıştırmış olduk.

 

Bu yolda..

Kızım, dışarıdaki tuvaletlerdeki sensörlü sifonlardan çok hoşlanmıştı. Ben de bu durumu kullanmaya başladım. Tuvalette sensörün önüne bir post it yapıştırıp, işini bitirip altını silip üstünü giymeyi tamamlayınca sifonun kendiliğinden çalışacağını söyleyip onu bu işleri yapmaya alıştırdım. Seyahatlerde küçük bir klozet adaptörü taşıyorum ve büyük klozetlerde daha rahat etmesini sağlamış oluyorum.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi