Çocuk Çocuk gelişimi

Utangaç çocuklar için ebeveynlere tüyolar

baby-1606572_640

Çocuğunuzun utangaçlığının üstesinden gelmesi için birlikte hareket edin!

Her çocuğun utandığı anlar olur. Bazı çocuklar da gerçekten utangaçtır.

Çocuğunuzun utangaç olmasına aldırmamak mı yoksa bunun üzerinde durmak mı gerekir?

“İki şekilde de yapabilirsiniz,” diyor Christopher Kearney, Nevada Üniversitesi Psikoloji Profesörü.

Utangaç çocuklar sosyal bir kelebeğe dönüşemeyebilirler, diyor. “Fakat yine de onlara sosyalleşme ve ilişkiler kurma konusunda yardımcı olabilirsiniz.”

Utanmak nasıl fazla utangaçlık sayılır?

Genelde, utangaç olmakta herhangi bir yanlış durum yoktur. Utangaç çocuklar sıklıkta daha iyi dinleyicilerdir ve okulda daha az problemle karşılaşırlar.

Utangaçlık, normal bir şey yaparken ortaya çıktığında ya da çocuğunuzu mutsuz ediyorsa sorun sayılabilir. Eğer çocuğunuzda aşağıdaki durumlar var ise profesyonel danışmanlık almayı isteyebilirsiniz:

* Okula gitmek istemiyorsa

* Arkadaş edinmekte zorluk yaşıyorsa

* Doğum günü partilerine ya da sportif faaliyetlere katılmaktan rahatsız oluyorsa

* Utangaç olmaktan ötürü huzursuzluk yaşıyorsa.

Utangaçlığa yol açan şey nedir?

Utangaçlık genelde rastlanan bir durumdur. İnsanların %20 ile %48 sı utangaç olma özelliğine sahiptir.

Her ne kadar olumsuz deneyimler utangaç olmakta rol oynasa da, çoğu çocuk doğuştan utangaçtır. Çocuğunuzun utangaçlığı aniden mi ortaya çıktı? Eğer öyleyse, bir olay bunu tetiklemiş olabilir ve bunun geçmesi için yardım almanız uygun olacaktır.

Utangaç kişiliği sahiplenmek

Utangaç çocukların ortak özellikleri vardır.

“Bu doğal davranışlarını farkettiğiniz zaman onların karşısında olmak yerine yanlarında yer almalısınız,” diyor Bernardo Carducci, Indiana Üniversitesi Utangaçlık Araştırma Enstitüsü Direktörü.

Utangaç çocuklar aslında kendine güvenen, düşünceli ve empati kurabilen çocuklardır ama yeni ortamları yeni şeyleri denemeyi sevmezler. Yeni durumlara ısınmaları yavaş olur ve uyum sağlamaları uzun sürer. Sosyal olmak isteyebilirler ama korktuklarından ya da nasıl yapacaklarını bilemediklerinden dolayı diğer insanlara yaklaşmaktan çekinirler.

Durumlara yaklaşımlarında sizin değil, kendilerinin istedikleri hızda bunu yapmaları önemlidir, diyor Carducci.

Utangaç çocuğa yardımcı olmak için ipuçları

Bir giriş stratejisi sağlayın. Çocuğunuzu bir grup akranı ile bir araya getirip yaklaşması için yardım edin ve dinleyin. Her birinin birbirine alışması için zaman tanıyın. Ona sohbet arasında bir boşluk bulmayı ve sohbete katılmasını öğretin. Önceden konuşma noktalarını önerin; “Ben de tekneleri çok severim” gibi…

Güven kazandırın. Ona daha önce yeni durumlarla karşılaştığında nasıl üstesinden gelebildiğini hatırlatın. Mesela bir doğum günü partisine giderken, ona daha önce gittiği başka bir partiyi ve diğer çocuklarla ne kadar eğlendiğini hatırlatın.

“Kendini güçlü hissettirecek bazı görevlerde başarması için destek olursanız, o işleri tekrar yapmak isteyecektir,” diyor Kearney.

Sosyal beceriler üzerinde çalışın. Yapabildiğiniz her an, ona sosyal becerilerini arttırma çalışması için şans tanıyın. Mağazada parayı kasaya ödemesini ondan isteyin. Dışarıda bir akşam yemeğinde kendi yemek siparişini garsona söylesin. Oynamaları için bir arkadaşını davet edin; böylece akranlarıyla vakit geçirip iletişim kurma konusunda pratik yapmış olur.

Küçük adımlar için onu teşvik edin, merhaba demek ya da el sallamak gibi. Eğer birinin karşısında donup kalıyorsa bununla ilgili konuşun. Bir dahaki sefere neler yapabileceğini onunla konuşun.

Empati gösterin. Çocuğunuza onun utandığını anladığınızı ve kendinizin de zaman zaman aynı duyguyu yaşadığınızı söyleyin. Kendi utanma duygunuzla başa çıktığınız zamanlardan örnekler hikayeler paylaşın.

Uyumlu davranışlara model olun. Çocuğunuza insanlarla karşılaştığında nasıl davranıldığını, sohbet edildiğini ve arkadaşlık kurulduğunu gösterdiğiniz zaman, aynı şeyleri yaparken kendini daha rahat hissedecektir.

Bunların hepsinden de önemlisi, ona sevgi gösterin ve kabullenici davranın. Utanmanın NORMAL bir şey olduğunu bilsin.

 

 

 

Görsel Kaynak: www.pixabay.com

Kaynak: http://www.webmd.com/parenting/features/parent-shy-child#1

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rebecca Lapham kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi