Bebek Çözüm yolları

Uyku Terörü

1234

 

Uyku terörü tipik olarak çocuklarda 3 ile 12 yaş arasında meydana gelir; 3,5 yaşındayken de en üst seviyesindedir.

Uykunun 2 ana türü vardır: REM ve non-REM. Non-REM uykunun devreleri vardır ve uyku terörü, 3. devreden 4. devreye geçerken olur. Çocuk uykuya daldıktan yaklaşık 90 dakika sonra ortaya çıkar.

Uyku terörleri, REM uykuda ortaya çıkan kabuslardan farklıdır. Uyku terörlerinin karakteristik özelliği, uyku esnasında tekrarlayan ağlamalar ve korkudur , ayrıca çocuğu uyandırmak zordur. Kabusların aksine, çoğu çocuk uyku terörü sonrasında rüyasını hatırlamaz ve genellikle ertesi sabah uykusunda ağladığını ve korktuğunu da hatırlamaz. Uyku terörleri ailelerde yaşamlarını oldukça rahatsız eden bir durumdur.

Tahminen çocukların %1 – %6’ sı uyku terörü yaşarlar. Erkekler ve kızlar eşit derecede etkilenirler. Her ırktan ve kültürden çocuk bu durumdan aynı derecede etkilenirler. Bu genellikle ergenlik döneminde yok olan bir düzensizliktir.

 

Uyku terörü sebepleri

Uyku terörlerinin belirgin bir sebebi olmazken, bazen aşağıdaki hususlardan kaynaklanıyor da olabilir:

-Hayatındaki stresli olaylar

-Ateş

-Uykusuzluk

-Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar (beyin)

-Ameliyat için verilen anestezi

 

Uyku terörü belirtileri

Uyku sırasında sık ve tekrarlayan ağlama ve korku nöbetlerine ilaveten çocuğu uykudan zor uyandırmanın yanı sıra, aşağıdaki durumlar da meydana gelebilir:

-Taşikardi (kalp atışında hızlanma)

-Hızlı soluma (nefes alış vermenin hızlanması)

-Krizler sırasında terleme

Tipik uyku terörü, genellikle uykuya daldıktan 90 dakika sonra başlar. Çocuk, yatağın üstünde oturur ve çığlık atar, uyanık görünür ama zihni bulanık, aklı karışmış ve uyarıcılara karşı tepkisizdir. Uyanık görünse de, anne babanın varlığına karşı duyarsızdır ve genellikle konuşmaz. Çocuk, yatağın etrafında debeleniyor olabilir ve anne babanın rahatlatma gayretlerine de yanıt vermez.

Çoğu uyku terörü nöbeti 1-2 dakika sürer ve sona erer, ama çocuğun rahatlaması ve tekrar uykuya dalması bazen de 30 dakikayı bulabilir.

Eğer uyku terörü esnasında çocuk uyanırsa, belki bunun sadece küçük bir kısmını hatırlayabilir. Genellikle çocuklar sabah uyandıklarında gece yaşadıkları bu nöbeti hatırlamazlar.

 

Tıbbi yardım ne zaman alınmalı

Çocuğun ilk yaşlarında uyku bölünmesi ailenin en sık endişesidir. Çocukların yarısı bu uyku düzensizliği için pediatristleri ziyaret ederler. Doktor, değerlendirme yaparken ayrıca diğer olası bozuklukların da uyku terörünü destekleyip desteklemediğini de değerlendirir.

 

Uyku terörü için testler

Genellikle, detaylı geçmişi ve fiziksel testler uyku terörüne tanı koymak için faydalı olur.

Eğer farklı bozukluklardan da şüpheleniliyorsa, ilave testler tespit yapılmasında faydalı olacaktır:

-EEG :  Beyin aktivitelerini ölçümler, bir bozukluk varsa tespit edilebilir.

-Polisomnografi : (Uyku esnasında solunumun düzgünlüğünü kontrol etmek için yapılan bazı testlerin birleşimi.) Eğer solunumda düzensizlik tespit edilirse yapılır.

-CT ve MRI taraması : Genelde gerekli değildir.

 

Uyku terörü için çözümler

Ailelerin, evde aşağıda belirtilenleri yapmaları gerekebilir:

-Çocuğun odasında güvenli ortam yaratarak uyku terörü nöbetlerinde zarar görmesini engelleyin.

-Uyku bölünmesine neden olabilecek bütün kaynakları kapatın.

-Belirgin bir gece yatış ve sabah kalma düzeni sağlayın.

 

Uyku terörü için ilaç tedavisi

Maalesef uyku terörü için doğru bir tedavi şekli yoktur. Öncelikle aile bireylerinin bu konu hakkında bilgilendirilmeleri ve bunun çocuğa zarar veren bir durum olmadığının bilinmesi büyük önem taşır.

Günlük aktivitelerin (örneğin okul performansı ya da akranlarıyla ve aile bireyleriyle ilişkileri) etkilendiği vakalarda doktor tavsiyesi ile geçici tedavi için bazı ilaçlar kullanılabilir.

 

Sonraki aşamalar ve Takip

Eğer çocuğunuzun ve sizin kaygılarınızı azaltacaksa doktorundan bir görüş talep edebilirsiniz.

 

Uyku terörünü önleme

Eğer çocuğunuzda uyku terörü durumu varsa, önlemek için uykusunu aşağıdaki önerilerdeki gibi bölebilirsiniz;

-İlk önce, çocuğunuz uykuya daldıktan ne kadar süre sonra uyku terörü yaşadığını not edin.

-Sonraki beklenen uyku terörü zamanından 15 dakika önce çocuğunuzu uyandırın ve 5 dakikalığına yataktan kaldırıp uyanık tutun. Bu esnada tuvalete götürebilirsiniz.

-Bu rutini 1 hafta boyunca uygulayın.

 

Uyku terörü genel görünümü

Uyku terörü nöbetleri kısa sürelidir ve genellikle haftalarca sürer. Hemen hemen tüm çocuklarda bu uyku terörü ergenlik dönemine gelindiğinde tamamen sona erer.

 

 

Kaynak: http://www.webmd.com/sleep-disorders/night-terrors

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Leman

    Merhabalar! Benim ikizlerim var ve suan 11ayliklar. Ikizlerden bitanesi son zamanlarda uyumak istemiyor ve huysuzlaniyor. Genelde sallanarak uyuyordu fakat artik istemiyor. Boylece uykusuz gecelerimiz basladi. Gunduzleri huysuzlanmaya basladi ve bunun nedeni az uyumasimi diye merak ediyorum. Gorunuste cok uykusu varmis gibi duruyo fakat ne yapsam uyutamiyorum. Bende pes edip birakiyorum boylece yorulunca kendi uyuyor. Sunuda belirtim ki suanda sadece iki disi var ve yenileri cikiyor. Alamalarin, huysuzluklarin ve uykusuz gecelerin gunduzlerin nedeni disler olabilirmi acaba??? Nolur bana bir akil verin, napmaliyim? Bu arada sorumu buraya yaziyorum, insallah yanlis olmamistir, sitenin yenisiyim…

  2. tuba

    2 yasinda kizim var yaklassik bir kac haftadir uyumamak icin direniyor..ogle uykusu nu uyuyunca geceleri 12 de 1 de uyuyor.ama bazen ogle uykusunu uyumayinca en gec aksam 9 ds yatiyor…ama bugün ogle uykusuda uyumadi ama 12 de yatti…yaaa napcamm bilmiyorim cok caresizim:(

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Peter Browne kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lurlene Eggleston kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Victoria Despeissis kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi