Çözüm yolları Faydalı bilgiler Uyumayan çocuklar

Uyku ve Misafirler

misafir

 

Tatilde misafir ağırlamanın en zor yanı, gelenlerin bebeğinizi ya da çocuğunuzu daha fazla görmek ,sevmek için uyumalarını istememeleridir. Özellikle de uzaktan gelen, çok görme fırsatı olamayan misafirler bunu isterler. Bunun için bir tavsiye veremeyiz; sadece diyebileceğimiz şudur; sonuçtan yine siz rahatsız olacaksınız…

Çocuğu huysuzlanmayanlar için bu durum sorun olmaz ve arada bir esneklik gösterebilirsiniz. Ancak, uykusuz kalınca huysuzlanan bir bebeğiniz varsa, maalesef esnek davranamazsınız. Hatta bazı çocuklarda bu tip bir düzen bozulması çok daha etkili olabilmektedir. Dolayısıyla çocuğunuz böyleyse, aktivite yaparken, düzenini aksatırken; sonuçlarının buna değip değmeyeceğini bir düşünün.

Şimdi size bir kaç öneri:

• Misafirlerinize açıklama yapın; onların çocuğunuzu görmek için vakitlerinin kısıtlı olduğunu bildiğinizi ama bebeğinizin uykusunun gecikmesinin, davranışlarını etkileyeceğini, keyfini kaçıracağını ve huysuzlanmasına neden olacağını söyleyin.

• Büyükanne, büyükbaba gibi yakınların, bebeğinizi gündüz ya da gece uykusuna hazırlarken müdahil olmalarını sağlayın. Mesela yatırırken sizinle birlikte onlar da yardımcı olabilir, çocuğunuza kitabını büyük anne-babası okuyabilir…

• Misafirlerin geliş saatini en azından ilk gündüz uykusundan sonrasına ayarlamaya çalışın; çünkü bu en önemli gündüz uykusudur. Böyle yaparsanız, sonraki uykuları sekteye uğrasa bile bebeğiniz aşırı yorgun olmayacaktır.

Tatilinizde; evde oturup misafir de ağırlasanız, seyahate de çıksanız, umarız bu yazdıklarımız size yardımcı olur.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Geoffrey Colvin kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stacy Wanliss kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi