Yaşam

Uykusuz Geceler Yaşarken Biz Annelerin Yaptığı 6 Şey

 

Gecenin yarısı olmuş ama bebeğiniz hala oyun modunda. Sonunda ninni işe yarıyor ve bebeğiniz uyuya kalıyor ama o da ne! Uyku sizden çok uzak. Bebeğinizi kontrol etmek için orada olmak istiyorsunuz ve sonraki uyandığında da yanında olabileceksiniz.

Uykusuz geceler yeni anneler için bir norm haline geldi. Bu nedenle hepimiz için işe yarayan daha üretken, daha yaratıcı ve beklerken vakit geçirebileceğimiz bir gece rutini listesi hazırladık.

Annelere uykusuz gecelerinde gerçekleştirdikleri rutinleri sorduk. Bunlardan kaç tanesini siz de yaptınız?

  1. Kocaman bir çikolata ve yanında cips yemek.

Ne olmuş yani? Gece yarısı ayaktayken bütün dünya acıkıyor. Bu duruma bir de doğum sonrası hormonların, duygu geçişlerini ve açlığı (doğumdan hemen sonra yaptığımız tatsız diyetin de etkisi ile) ekleyin. Tek dikkat etmeniz gereken ağız şapırtılarınızın bebeğinizi çok çok çok kıymetli uykusundan uyandırmamasına dikkat edin.

2. Facebook zaman akışının sonuna kadar gitmek.

Bu hafta sonu kim tatile gitti? Kim evleniyor? Kimin çocuğu okuldaki en şık kıyafet yarışmasında birincilik ödülü aldı? Bütün cevapları biliyoruz. Neden? Çünkü bebek 10 dakikalık uykusuna başladığı anda Facebook’ta dolaşmaya başlıyoruz. Gece yarısı sosyal medya gibi yok. Gözlerimiz uykusuzluktan sulansa bile.

3. İnternette ‘ben ne tip bir anneyim’ sorusunu araştırmak.

Bu kısa testler çok eğlencelidir. Özellikle hangi televizyon dizisindeki anne karakterine benzediğinizi ve ebeveyn yeteneklerinizden yola çıkarak hangi dondurma tipini tercih etmeniz gerektiğinizi size söylediklerinde. Ek olarak bebeğimiz ile ilgili ne kadar çok şey yaptığımız fark etmiyor. Hepimiz merak ediyoruz. Gereken her şeyi yapabiliyor muyum? Ben iyi bir anne miyim? Sorularının cevapları için tabi ki uzman testlerine başvuracağız.

4. Whatsapp gruplarına bebek kakası fotoğrafları yollamak.

Bebekler sonsuz bir döngü içinde işler ve kaka yaparlar. Ve bizde kakanın uygunluğu konusunda takıntılıyız. Doktorlara göre kakanın rengi, dokusu, yoğunluğu bebeğin sağlığı ile ilgili çok şey söyler. Dolayısı ile bebeğiniz kaka yapıp uyuduğunda elbetteki bu resimlerin incelenmesi gerekir. Whatsapp gruplarındaki anneler sağ olsun bizi anında rahatlatabiliyorlar.

5. Banyoda yalnızken biraz süre geçirmek.

Ne dediğimizi çok iyi anladınız. Yeni bir anneyseniz banyoya tek başına gidebilmek büyük bir lüks. Eğer yalnız gidebilmeyi başardıysanız ya bebeğiniz ağlamadan bir saniye daha kalabilirsiniz ya da sessizlik size onun kendine zarar verdiği çıkarımı ile beraber panik atak geçirtir. Ama gece bebeğinizin sessizce uykuya daldığı zamanda rahatlıkla banyoda dakikalar geçirebilirsiniz.

6. Hiç uykuya ihtiyacı olmayan bir süper kadın olduğunuz için kendinizi tebrik edersiniz.

Saat gecenin neredeyse 3’ü ve küçük bebeğiniz uyumaktan çok uzak. Hatta oldukça hiperaktif ve oyun oynasanız oynayacak. Siz onu salladıktan ve onlarca ninni söyledikten sonra uykuya dalıyor. Ve işte siz orada tüm bu çabalardan sonra sabahki inanılmaz uykulu halinizin üstüne cin gibi uyanıksınız. Bu aşamada kendi sırtını sıvazlayan yine siz oluyorsunuz ve bu kadar az uykuya rağmen hala mental olarak iyi işler ortaya çıkartabiliyorsunuz. Resmen bir süper kadına dönüştünüz.

Bunlardan hangilerini gece yarısı bebeğinizi uyutmaya çalışırken yaptınız? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşın.

Yazı

http://www.worldofmoms.com/articles/6-things-all-of-us-moms-have-done-during-a-sleepless-night-with-our-babies/2755/4

Görsel

https://tr.pinterest.com/pin

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • GanserKab kullanıcısının profil fotoğrafı
  • hakitsube1988 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • kotomon1983 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi