Bebek Bebek oyunları Faydalı bilgiler Yemek

Yemek Yaparken Bebeğinizi Nasıl Oyalarsınız?

bebek mutfakta

 

Mutfakta yemek hazırlarken bebeklerinizi hatta küçük çocuklarınızı oyalayabilmeniz için sizinle birkaç basit fikir paylaşmak istiyoruz. Şunu söylemeliyiz ki, işin sırrı mutfakta sizin yanınızda olmaları!

Sizi bilmiyoruz, ama biz çoğu zaman yemeği hazırlamakta ciddi anlamda zorlanıyoruz. Bunun için bir çözüm bulmak çok zor; onları mutlu olacakları şekilde oyalamak ve ayağınızın altından uzak tutmak mesele..

Özellikle küçük bebeklerin oyalanması zordur, çünkü her an gözünüzü üstlerinde tutmanızı ve ilginizi isterler. Annelerini isterler..

Aslında mutfakta onları hem faydalı yiyeceklerle tanıştırıp hem de oyalanmalarını sağlamak mümkün.

Yetişkinlerde olduğu gibi, bebekler de duyularına göre beslenirler. Yiyeceklerin sadece tatları ve şekilleri önemli değildir. Bu yüzden çocukların yiyeceklerle oynamaları için eğlenceli yollar bulmak lazım. Bu yüzden belki de bebeklerin organik ve lezzetli yiyeceklerinin; parlak, renkli ve dokunsal özellikli (sıkılabilen, kavranabilen) ambalajlarının olması çok iyi bir fikirdir.

Siz mutfakta yemek hazırlarken bebeğinizi meşgul edecek pratik aktiviteler:

*Yaptığınız yemeklerden ona tattırın yani test ettirin. Mama sandalyesini mutfak tezgahının yanına çekin. Yemekten önce yiyebileceği iştah açıcı sağlıklı bir şeyler verin. Aslında onların öğününü de bu şekilde yemelerini sağlarsanız, yemek saatinde sizin için de yemeğinizi rahat yemeniz için fırsat olacaktır. Eğer etrafta gezinmek istiyorsa ve ama sandalyesini sevmiyorsa, onu yere de koyabilirsiniz.

*Kap kacaklarınızı koyduğunuz çekmeceyi karıştırmasına izin verin. Kapaklarını açık kapamayı, kapları iç içe koymayı, çıkarıp dağıtmayı çok severler ve eğlenirler.

*Tavalar, tencereler ve kaşıklar da onlar için çok eğlencelidir. Birbirine vurup sesler çıkarırlar ve mutfaktaki annelerini taklit ederler. Ölçü kapları da bu iş için idealdir.

*Paketli yiyecekleri verip oynamalarını sağlayabilirsiniz. Ambalajları çok hoşlarına gidecektir. Daha büyük bebekler yiyecekleri kaplara boşaltıp doldurmaya bayılırlar. Bu şekilde epey oyalanabilirler.

*Dokunma duyularını harekete geçirecek başka bir aktivite de yulaf ya da un ile yapılabilir. Bir havlu serip üzerine büyük bir kap ve içine un ya da yulaf koyabilirsiniz. Mıncıklamaktan keyif alırlar.

 

Sizin de çocuklarınızı mutfakta oyalamak için bulduğunuz ilginç, basit ve pratik bir yöntem var mı?

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi