Yaşam

Yeni Bir Yıl Yeni Bir Umut

 

 

Yıl döngülerinin insanlar üzerinde yarattığı umut halini seviyorum. Hep daha iyi olacak inancı ile üstümüze serpilen pozitif tohumlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında aslında yılın son ayının da pabucu biraz dama atılıyor sanki. Neredeyse bir geri sayım ayı oluyor. Bunun yanında aslında en umutlu konuştuğumuz, daha pozitif olduğumuz bir ay oluyor Aralık.

Elbette koca bir yıl içinde birçok şey yaşadık. Acılar, sevinçler, hüzünler, sürprizler, iyiler ve kötüler bir arada denge içinde yaşandı gitti. Şimdi hepimiz içinde bu dengenin pozitif yönünü ağırlaştırma zamanı. Hadi gelin bugün kararlar alalım. O kararlara inanalım. Gerçekleşme ihtimalini güçlü tutalım. Keşke olsa demeden olacak diyelim.

Biliyorum bunu okuyan birçok uykusuz anne önce çocukları ile ilgili şeyler geçirmeye başladı bile aklından. Sağlıklı olsun, düzenli uyusun, mutlu olsun, yemeklerini yesin vb. Ama hayır sevgili anne bugün önce sen! Önce kendine dair, seni iyi kılacak şeyler düşüneceksin. Bu yazıyı okumak için ayırdığın vaktin bir anlamı olacak senin için. Şimdi hemen başlıyorsun.

 • Yeni yılda kendimi daha çok düşüneceğim.
 • Yüzümü yıkayacak, dişimi fırçalayacak, saçımı tarayacak vakti kendime ayıracağım. Bu benim en doğal hakkım.
 • Madem tek başıma spora gitme şansım yok bebeğimle/çocuğumla beraber bedenime istediği hareketi vereceğim. Yürüyüşler yapacağım, evde dans edeceğim.
 • Eğer eşim ve çocuğum için yemek yapmaya, onlara yedirmeye vakit buluyorsam her hafta sadece kendim için istediğim besini seçeceğim, pişireceğim, yiyeceğim.
 • Çocuklar okuldayken elimde kalan zamanı sadece eve ya da başkasına ayırmayacağım. Her fırsatta kendim için bir yerleri gezeceğim, okuyacağım, sevdiğim hobime döneceğim.
 • Daha çok yardım isteyeceğim ve daha çok yardım edeceğim.
 • Nefes aldığımı fark edeceğim! Derin nefesler çekip o an için şükür edeceğim.
 • Hayat içinde annelik dışında olan tüm rollerimin dengede kalabilmesi için uğraşacağım. Olmak istediğim kadarını olacağım.
 • Daha çok seveceğim, daha çok güleceğim, daha çok sarılıp, daha çok öpeceğim! Ben sevgimi verdikçe sevgi alacağım.

Bu ve bunlar gibi onlarca yeni şey dileyin kendiniz adına. Şuna inanın ki siz iyi, huzurlu, dingin olduğunuz sürece bu aile hayatınız içindeki değişimi de gözlerinizle göreceksiniz. Bugün durduğunuz noktada uykusuz, yorgun, bıkkın olabilirsiniz. Bahsedilen şeyler size uzak gelebilir ama unutmayın bir zamanlar bugünler de size uzak geliyordu. Zamanın akışı içinde aklımızda yorgunluklar kalmıyor. Uykusuz geceleriniz birer anı haline dönüşüyor ama bu süreçte kendinizde bırakacağınız izler önemli. Aynaya bak, kendine teşekkür et! Kendini takdir et. Ve inan bunu kendine verdiğin sürece çevreden daha az beklemeye başlayacaksın.

Yeni yılda yeni bir sen değil, yeni bir bakış açısı yeter! Hayata baktığımız kadarız. Osho’nun dediği gibi; Bugün, mevcut olan her şeydir; şimdi senin var olduğun, her zaman var olacağın yegane zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır.

Bugünü yaşadığımız harika bir yıl olsun!

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • setsushin1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
 • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı
 • hakitsube1988 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi