Çocuk

1. Çocuğuma Mektup..

kardeş

 

Sevgili 1. çocuğum. 6 yıl önce tam da bugün seni kucağıma verdiklerinde bize hep anlatılan “annelik içgüdüseldir” hikayesinin hakikaten “hikaye” olduğunu fark ettim. Haliyle seni büyütürken bir ton hata yaptım. Sen ne yazık ki benim çıraklık dönemi eserimsin. Bir nev’i taslaksın.

Seninle kardeşinin doğumu arasındaki 5,5 yılda bilgim ve deneyimim öyle çok arttı ki kardeşin beni pek zorlamadı. Zorlayan daha çok sen oldun yine. Abilik denen ağır sorumluluk altında ezilmeyesin diye ve aranızdaki hakkaniyeti bozmamak için çok uğraştık babanla. Çünkü sana azıcık sesimizi yükseltsek “ama kardeşime hiç bağırmıyorsunuz, hep bana bağırıyorsunuz” diyip triplere gark oldun. Bazen o kadar bunaldım ki seni babana satıp kardeşini alıp yalnız kalmaya çıktım. Evet sevgili tribal oğlum, kardeşinleyken yalnız kalabiliyorum ama seninkeyken kalamıyorum. Kabul edelim, 3 yaşında konuşmaya başlayan bir çocuk için çok ama çok gevezesin.

Sen bebekken sosyal medya emekleme çağındaydı. Benimki ve birkaç blog dışında okunacak pek kaynak yoktu. Haliyle deneye yanıla öğrendik çoğu şeyi. Kimse emzirmenin ne kadar zor ve emek isteyen bir süreç olduğundan bahsetmediği için çok zorlandım. Belki tam da bu yüzden seni emzirmek çok keyif vermedi bana. Kardeşini emzirmeyi ise çok seviyorum. Sana karşı hissettiğim en büyük vicdan azaplarından biri budur güzel oğlum. Sen biraz görev icabı emzirildin. 9 aylıkken kendi kendine memeyi bırakman da muhtemelen bu yüzdendir.

Sanma ki seni daha az sevdik ama neyi sevdiğimizin farkına ancak kardeşin doğunca varabildik. Sevgililere en güzel hediye evlattır. Biz bunun farkına varamamışız. Kardeşinin her kucaklayışımızda yıllar öncesine döndük. İlk kez ebeveyn olanların şaşkınlığı olmayınca, neyi kucakladığını bilince daha güzelmiş her şey.

 

hülya1

Hayat boyu kafanda dolaşacak soruyu yanıtlayayım: “Acaba kardeşimi benden daha mı çok seviyorlar?” Elbette hayır. Sadece o çok minik bir kurbağa olduğu için, fiziken senden daha çok mıncıklanabilir, öpülebilir olduğundan ve ce-ee’ye bile gülebilen bir şapşal olduğundan onunla daha çok eğleniyor gibi görünebiliyoruz. Bir de kusura bakma da o henüz oyuncağının eksik parçası yüzünden arıza yapmadığı için onunla pek gerginlik yaşamıyoruz. Dedim ya kardeşin ustalık dönemi eserimiz. Kimyasal gaz ilaçları dahil hiçbirini kullanmadık. Seni doğurduğum yıllarda ilaç endüstrisinin bu kadar güçlü olduğunun farkında değildim. Diş ağrısına bile parasetamol verdim. Çok pişmanım. Allahtan kreşe dek çok hastalanan bir çocuk değildin.

Seni büyütürken sık sık kaçmak istedim. Her anımı sana göre planlamak çok zordu. Kardeşin doğana dek alıştım bu esarete. Belki de bu yüzden kardeşini doğrdukan sonra hiç uzun uzun of çekmedim.

Sana uyku eğitimi verirken çok tereddütlüydüm. Kardeşinde ise açıkçası çok cool’dum. Tüm gün ona verdiğim sevgiden ve ilgiden o kadar çok emindim ki birkaç dakika ağlamasınıu umursamadım. Tam da bu yüzden senden daha iyi gece uykularını inşa ettik kardeşinle. Kusura bakma tatlım, seni ağlatırkenki kafa karışıklığım yüzünden sana uyku düzeni kurmam zor oldu. Tamamen benim beceriksizliğimden.

Haticeyi bırakıp neticeye gelecek olursak sevgili ilk çocuğum. Seni ne kadar çok sevdiğimi bilecek kadar büyüksün. Hatta seneye bu satırları okuyacak kadar büyümüş olacaksın. Bu beni tedirgin etse de eminim bir gün beni anlayacak ve hak vereceksin.

Seni ve kardeşini çok seven

Annen

 

www.anagirisimci.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Ana Girişimci

  Hülya Cinsçiçekçi • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL