Uncategorized

“Şimdi”nin Mutlulukla İlgisi

Silhouette of young woman doing yoga at outdoor park.

Nicedir söylerim,spor yaptıkça ,özellikle pilates yaptıkça mutlu olur, huzur dolarım, enerjim yerine gelir, endorfinler, seratoninler havada uçuşur, tüy gibi hafiflerim diye.

Pilates eğitmeni olmam ve bu işi daha profesyonel bir seviyeye taşımamla birlikte, vücut farkındalığım öncesine göre oldukça arttı. Almış olduğum teorik ve pratik eğitim bir yana, okumaya doyamadığım anatomi kaynakları ve makalelerde özellikle ilgimi çeken bir kas vardı ki kendisinin mutluluğumuzla, huzurumuzla direkt bir ilgisi vardı.

Psoas diye yazılıp soas diye okunur..

Bu kas bacak ile omurgayı birbirine bağlayan, aynı zamanda diyaframa da bağlı bir kas. Genel itibariyle kasılan ve gergin bir kas.

Peki bu kas neden gergin?

Aslında bu doğumla başlayan bir süreç; psoas doğduğumuz andan itibaren kasılmış oluyor ve yaptığımız bir çok hareketle de kasılmaya hazır bekliyor. Şöyle ki; zaten amacı hareket ve yürümemizi sağlamak, düşmeden dengemizi sağlamamıza yardımcı olan bu kas işlevini kasılarak gerçekleştiriyor, kasılarak çalıştığı için de hep gergin ve esnemeye çok ihtiyaç duyuyor. Yanlış oturmadan kaynaklanan duruş bozukluklarından tutun da stresli anlara, dar kıyafetlere kadar bir çok sebep psoas kasının daha da gerilmesine ve geçmişe ya da geleceğe yönelik kaygıları başımıza üşüştürmemize sebep oluyor.

Anatomik detayları bir yana dursun -ki bu tıp dünyasının detaylıca bilgilendirebileceği bir konu uzmanlık alanım deği- bu kas ruh kası olarak biliniyor, ikinci beyin diyen dahi duydum bazı makalelerde.

Bu anlamda çok gergin huzursuz olduğumuzda bugünden kopup ya geçmişe ya da geleceğe yönelik kaygılara takılıyoruz ya; psoas kasını esnettiğimizde bugünü yaşamaya daha yakın oluyoruz.

Tabi ki tek bir doğruyla yönetilemiyor insan vücudu, bizleri kaygılara üzüntülere sevkeden bir çok başka faktör vardır ama yine de biraz esnemenin, uzamanın kime ne zararı olabilir öyle değil mi?

Peki anı yaşamanın faydaları nelerdir?

Yiyecekler daha lezzetli gelir ama daha az yersiniz, geleceğe ait güzel planlar yapabilirsiniz, dünya artık sizin için bir oyun yerine dönüşür ve tadını çıkarmak için uğraşırsınız, sizi neyin üzdüğünü bilir ve ondan uzak durursunuz, kötü alışkanlıklardan tırnak yemek, dudak yemek vs. uzak durursunuz, tv ve sosyal medyaya olan bağımlılığınız azalır, özgüveniniz artar, her şeyi yetiştiremediğiniz o kaos ortamı sona erer, erken uyanmaya başlarsınız vs…Yani daha eklenebilecek o kadar çok şey var ki!

Bu anı yaşadığınızda başınıza gelen en iyi şey belki de sevdiklerinize ayırdığınız zamanın tadını çıkarmak; çocuğunuz, eşiniz,anne-babanız, arkadaşlarınız, peki ya kendiniz?

Evet kendimize zaman ayırdığımızda durum daha da değişiryor. Her şey aslında birbirinin tetikleyicisi gibi, kendinize zaman ayırıp spor yapıyorsunuz, gevşiyorsunuz, anı yaşamaya başlıyorsunuz, kafanızdaki bütün vesveselerden kurtulup hayatınızdaki değerli şeylerin tadını çıkarıyorsunuz.

Aslında herkesin yaşadığı farkındalık kendisine özel ve kıymetli sanırım, önemli olan an içinde farkında olmak, geçmişle hesaplaşmayı bırakmak, gelecekte olacaklara öngörüde bulunmamak belki de.

Ne demiş Rumi “unutan iyileşir”.

 

 

 

Not: Egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışıp onayını alınız.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi