Bebek gelişimi Çocuk gelişimi

“2 Yaş Sendromu“yla Nasıl Başa Çıkılır?

2 yaş sendromu

 

Bebeğinizin 2. yaş gününü kutlamak eğlencelidir, ama kelime dağarcığına yerleşen “hayır”, maalesef göz ardı edilemez. İtirazları sizin için çok yıpratıcı olmaya başlar. Ama bu itirazlar, başkaldırışlar size karşı değildir. Bunun sebebi bağımsızlık kazanmaya çalışmasıdır. Yazımızda bu durumla başa çıkabilmenize yardımcı olacak bazı tüyolar veriyoruz.

 

Öfke nöbetlerinin açıklaması

Öfke krizleri genellikle çocuğunuzun kendi kendine yapabileceğini sandığı şeyleri, yapamadığını anladığında yaşadığı hayal kırıklığında ortaya çıkar. Bu hayal kırıklığının en üst seviyesinde, bebeklerin konuşarak ifade becerileri yeterince gelişmediğinden duygularını anlatamazlar. Öfke krizlerinin görülmesi büyüyen çocuklarda çok normaldir, ve 4 yaş civarında motor ve dil becerileri geliştiği için azalacaktır.

 

Öfke nöbetlerini yönetmek

Öfke patlamaları, anne baba ve çocuk için çok ağırdır. Ama şanslısınız ki, durumu sakinleştirecek bazı yöntemler mevcut.

Bir kriz esnasında, sakin olmanız ve davranışını yanlışlıkla daha da pekiştirmemeniz çok önemlidir. Duygularınızı kontrol altında tutun. Eğer duygularınızı kontrol etmez ve yükselirseniz, çocuğunuz da aynısını yapacaktır. Onunla dalga geçmeyin ya da karşı koymayın. Bunun yerine, yanında durarak veya izin verirse sarılarak sakinleşmesini bekleyin. Bu onun kötü davranışını pekiştirmesini engelleyecektir.

Öfke krizinden sonra, onun içini rahatlatın ve yol gösterin. Sakin ve rahat bir tonda konuşun ve duygularını kelimelerle ifade etmesi gerektiğini öğretin. Onu çok sevdiğinizden emin olmasını sağlayın ve sonraki aktiviteye geçin.

 

Toplum içinde yaşanan krizleri yönetmek

Hepimizin çocuğumuzun evde ağlamasına müsaade ettiğimiz zamanlar olabilir. Ancak toplum içinde bu ağlama öfke krizine tutulursa bazıları için bu utanç verici ve kaotik bir durum yaratmaktadır. Haftalık koşturmalarınız esnasında bir öfke krizi yaşanırsa, unutmayın ki bu sizin kötü anne baba olduğunuzu göstermez. Dükkanlardaki insanların büyük çoğunluğu zaten anne babalardır, bu yüzden sizin içinde bulunduğunuz durumu anlayışla karşılarlar. Karşılamayan olursa da aldırış etmeyin, onun da yardıma ihtiyacı var demektir!

İşe, çocuğunuzu bulunduğunuz yerden alıp tuvalet ya da araba gibi sessiz sakin bir yere götürmekle başlayın. Kriz bitene kadar ona sarılın ve evde yapacağınız gibi ona yol gösterin. Bu durumda çocuğunuzun istediği şeyleri yapmayın. Eğer bir ödül için bunu yapıp, elde edeceğini anlarsa, her zaman tekrar edecektir.

 

Öfke nöbetlerini önlemek

Öfke nöbetleri sıklıkla çocuğunuz aç karnınayken, yorgunken, sıkıldığı zaman ya da bunaldığında ortaya çıkar. Bu krizlere, çocuğunuzun farklı durumlara olan reaksiyonlarına ve verdiği ipuçlarına dikkat ederek yoğunlaşın. Potansiyel bir krizin yaklaştığını anladığınızda hafif bir yiyecek verin, uykuya yatırın, ya da sessiz sakin bir aktivite yapın.

 

Çocuğunuzu disipline etmek

Çocuğunuzu güvende tutmak ve neyin doğru ya da yanlış olduğunu öğretmek için disiplin şart olsa da, çocuğunuza kendi hayatının bazı kontrollerini vermeniz de aynı derecede önemlidir. Bunu yapmak için, ona bazı opsiyonlar sunun: Mesela, sarı elbisesini mi yoksa yeşil elbisesini mi giymek istiyor, ya da meyve mi yoksa kek mi yemek ister gibi seçimleri ona bırakabilirsiniz. Ucu açık sorular sormaktan kaçının; bu durumda yine anlaşmazlık çıkabilir.

 

Özgürlüğünü destekleyin

2 yaş sendromu bir deneme süreci olsa da, çocuğunuzun özgürlüğünü kazanması açısından önemli bir dönemdir. Bu süreci olabildiğince mümkün kılın. Çocuğunuz için ona gelişmesinde yardımcı olsun diye yaptığınız şey, özgürlüğünü kazandırmak ve çaba göstermelerini desteklemek olmalıdır.

Çocuğunuz bu tip krizler yaşadığında destek olun, bu krizden çıkması için ona yardımcı olun. Onu dışarıya yürüyüşe ya da koşmaya götürün. Ona duygularıyla nasıl başa çıkabileceğini öğretmeniz gelecekte de faydalı olacaktır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorum

  1. Alev Kaplan

    2yaşında oglum cok sinirli anne baba olarak bizi dövüyo konuşmadı icin hırcın oluyo

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi