Teknoloji Yaşam

2 Yaşın Altında Tablet ve Telefon Kullanımı Nasıl Olmalı?

Daha birkaç hafta önce çocukların yaşlarına göre ekran saatlerini içeren bir yazı yazmıştık. Yazımız ile aynı günlere denk gelen yepyeni bir araştırma yayınlandı. Üstelik bu araştırmayı yapan daha önce “3 yaşın altına asla herhangi bir ekran vermeyin” diyen ünlü Dr. Christiakis -ki kendisi aynı zamanda Amerikan Pediatri Birliği’nin görüşlerinin şekillenmesinde etkin bir isim- tabletlerle ilgili görüşlerini bir daha gözden geçirdiğini duyuran bu makalesini yayınladı. Biz de sizlerle bu araştırmayı paylaşmadan duramadık. İsterseniz makalenin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1840251&resultClick=3

Öncelikle tabletin çocuklara olan etkisi konusunda aktif olarak çalışan bir bilim adamı olarak, söylediği, verilere dayalı bilimsel sonuçlara ulaşabilmek için bilim dünyasının daha çok zamana ihtiyacı olduğu yönünde. Ancak makalede yapmakta olduğu araştırmalar ve çizdiği teorik çerçeve kapsamında 2 yaşın altındaki çocuklara eğitici ve interaktif olma koşulu ile günde 1 saate kadar tabletle oynamasının bir zararı olmadığını ve hatta pek çok konuda televizyondan, dvd gibi pasif ekranlardan farklı olarak gerçek oyuncakların özelliklerine sahip olduğunu düşündüğünü açıkladı. Daha önceki araştırmalarında pasif ekranlar ve gerçek bloklarla oynamanın çocukların beyni üzerindeki etkisini incelemesiyle “2 yaş altına ekran yok” görüşünün savunucularından olan bu bilim adamı, iPad’in çocuklarda “ben yaptım” hissini vermesi nedeni ile pasif ekranlardan çok, bloklarla oynama etkisi yaptığı yönünde fikrini değiştirmiş durumda. Ancak bu düşüncesini destekleyecek araştırma sonuçlarına sahip olmadığını ve bu görüşünün iPad’de iyi tasarlanmış etkileşimli oyunları kapsadığının da altını çizmekte.

Dr Christakis, bir tarafta “3 yaş altına ekran yok ” diyenlere karşı, “2 yaş altında ipad konusunu ayrı bir yere oturtmak lazım” diyenleri harekete geçirecek güçlü bir isim. Ancak şimdi buna dayanarak “yaşasın, bir saat iPad verebiliriz bebeklere” demek mümkün mü sizce? Bizce pek değil.  Zaten Dr.Christakis da bunu savunmuyor. Özellikle içeriğe vurgu yapıyor ve de bu aktivitenin çocuğun toplam aktivitelerinin %10′ unu geçmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Biz Onlineanne olarak başından beri her ekran birbiri ile aynı değil deyip duruyoruz. Her konuda olduğu gibi teknolojide de dengeyi savunuyoruz. Ama bugüne kadar 2 yaşın altında hiçbir ekran yok, 3 yaş altında da yapabiliyorsanız ekranlara pek bulaşmamak lazım görüşünü savunuyorduk, aslına bakarsanız halen de savunmaya devam ediyoruz. Yani en azından kendi ailelerimiz için bu yolu takip ettiğimizde sonuçtan daha çok memnun kaldık. (Bu yolu takip etmediğimiz bir örneğimiz ve de çok yakın çevremizde gözlemlediklerimiz var.)

Teknoloji yaşı küçüldükçe alışkanlıkların doğru bir şekilde oturtulması ve kurallardan taviz verilmemesi daha çok önem kazanıyor. Bu konu yaştan çok çocuktan çocuğa değişen özellikler de içeriyor kanımızca. Burada, biz ailelere düşen, kurallar koymak ve o kurallardan taviz vermemek. Ancak koşuşturmalı hayat stresi ve çocukların bu stresi artırmaya katkısı nedeni ile tablet rehavetine düşmek gerçekten kolay. “Verelim ellerine bir nefes alalım” rehaveti çocuktan ziyade ebeveynlere alışkanlık yapma potansiyeline sahip. Ama maalesef böyle bir sihirli değnek yok. Var gibi görünse de uzun vadede daha çok sorun olacağını görmek için uzman olmaya çok gerek yok… Bebekler için yapılan uygulamalar gerçekten eğitici olabilir ancak uzun vadede “alışkanlığa” dönüşmesi, en favori oyun haline gelmesi, başka aktivitelerin yerini almasının önüne geçilememesi gibi konular gerçekten ailelerin bu konuda hem seçici hem de kararlı olmasını gerektiriyor.

Uzun lafın kısası, 2 yaş altında ipad/telefon kullanımı denince iyice bir düşünün. Çünkü eğitim açısından güzel bir araç olduğunu kabul etsek bile, tabletin çocuğun gelişmekte olan beynine nasıl bir etkisi olduğu şu anda bilinmiyor. Neye karar verirseniz verin, süresini çok kısıtlı tutmak, içerik olarak eğitici ve interaktif malzeme seçmek çok önemli.

Uzmanları takip etmek önemli ama sağduyunuzun sesine kulak vermek lazım, o yüzden her uzman görüşüne de “ama uzmaaan” diye atlamak gerekmiyor bizce. Siz ne dersiniz?

 

Misafir yazar: Online anneler

www.onlineanne.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL