Uyku düzeni bozulursa

4. Aydan Sonra Uyku Düzeninde Regresyon (Gerileme)

uyku düzeni

 

Gerileme nedir ve nasıl düzelir?

Bu size tanıdık gelebilir; gece ve gündüz uykuları düzene girmiş ve geceleri uzun uyuyan 4 aylık bebeğiniz, aniden uyumayan ve huysuzlanan bir bebeğe dönüşmüştür. Emzirmeler arası uzun uyumalar  gitmiştir. Uyku düzeni değişmektedir. Şimdi bebeğiniz telaşlı ve bitkin durumdadır. Uykuya dalamaz. Neler oluyor? Kulak enfeksiyonu? Diş çıkarma? Ani bir kişilik değişimi mi?

Bunların hiçbiri değil; olan şu aslında “4 aylık bebeklerde uyku gerilemesi”.

 

Bebeğin uyku düzeni sürekli değişir.

Bu gerileme; bebeğin uyku alışkanlıklarında sürekli değişim yaşanmasına işaret eder. Bebeğiniz 4 aylık olmadan önce çok güzel uyuyordu. Bebek gibi.. Bununla ne demek istiyoruz? Bebekler yetişkinler gibi bazen hafif bazen derin uyku uyumazlar; genelde uykuları hep derindir. Bu sebeple yeni doğanlar ve çok küçük bebekler her yerde ve her koşulda uyuyakalabilirler.

4 aylık olduktan sonra, bebeğinizin beyni olgunlaşır, uyku alışkanlıkları değişir. Sizinki gibi bazen derin bazen hafif uyku uyumaya başlar. Bu şekilde olaya bakarsanız, 4 aylıkken uyku gerilemesi durumu çok normaldir ve sağlıklı bir gelişimin parçasıdır; tıpkı yürümeye konuşmaya başlamak gibi.. Dolayısıyla eğer bebeğiniz 4 aylık uyku gerilemesi sürecine girdiyse tebrik ederiz – artık büyümüş ve gelişimi gayet iyi demektir!

Ama ayrıca, eğer bebeğiniz bu süreçten geçiyorsa, siz de bir tebriği hakediyorsunuz; çünkü bu süreçte geceleri uykuları daha fazla bölünecek, ve gündüz uykuları daha kısa olabilecektir. Her uyandığında tekrar uykuya dalmak için sizin yardımınıza ihtiyacı olacaktır.

 

Bu süreç nasıl yönetilebilir?

Uyku düzeninde gerileme süreci ile ilgili hatırlamanız gereken şey; bu durum geçici değildir. Bu 4 aylıkken yaşanan uyku düzeni bozulması; diğer dönemlerde yaşanacak olanlardan farklıdır. 8,9,10 aylıkken yaşanan uyku düzeni değişiklikleri, daha büyüyünce 18 aylıkken ve 2 yaşındayken yaşayacağı uyku düzeni değişimleri birkaç hafta içinde düzelir ve normale döner. Bu öyle değildir. 4 aylık olunca değişim ortaya çıkar ve bir daha eski haline dönmez.

Ama bunun sizi strese sokmasına izin vermeyin.Bu uyku değişimi ile uygulayabileceğiniz yöntemler var; ve bebeğinize yeni düzende uyku yolları öğretebilirsiniz.

Başlangıçta, size bir önerimiz var: Eğer bu gerilemenin ilk zamanlarındaysanız, kendinizi tamamen hayal kırıklığına uğramış ve bitkin hissediyorsunuzdur. Bu normaldir. Yeni bir uyku düzeni oluşturuncaya kadar sonraki bir kaç günü ve haftayı bu durumla başederek geçirin yani geçici ama size rahatlatacak şeyler yapabilirsiniz.

Nasıl başedebilirsiniz? İşte size bunun için bir kaç öneri:

Bebeğinizi bugüne kadar yaptığınız şekilde uyutmaya devam edin: Eğer uykuya dalması için emziriyorsanız, bunu yapmaya devam edin. Aynısı sallayarak uyutma veya kucağınızda uyutma gibi yöntemleriniz için de geçerli. Evet, bunlar belki sonradan bebeğiniz için olumsuz olacak uyku destekleri; hatta emzirmeyi kesmeniz gerekeceği dönemler de de dezavantaj olacak belki, ama şu an için endişe etmeyin. Şimdilik bebeğinizin uykuya dalması için ne gerekiyorsa yapın.

Kundak yapın ya da emzik verin: Eğer önceden bunu yapıyorsanız ve işe yarıyorsa aynen devam edin. Eğer daha önce denemediyseniz, bunlar bebeğinizi rahatlatmak ve sakinleşitrmek için tekniklerdir. Ve uykuyu destekler.

Gece uyurken emzirmeyi deneyin: Bazı bebekler için çok işe yarayan bir stratejidir. Gece uyurken emzirme bebeğinizin biraz daha uzun uyumasına yardımcı olur.

Eğer evde varsa sallanan beşik ,vb deneyin: Salıncak, sallanan beşik vb. yöntemler huysuzlanan bebeğinizi sakinleştirmek ve uykuya yatırmak için mükemmeldir. Ancak sallanan beşikte bebeğinizi kontrol altında tutmak için yanında durmalısınız. Sonrasında yatağa alırsınız.

Yardım isteyin! Aile bireylerinden ya da dostlarınızdan yardım isteyeceğiniz bir dönemdesiniz. Onlar bebeğiniz ile ilgilenirken siz biraz uyuyablirsiniz.

 

Unutmayın, bunların hepsi kısa süreli çözümlerdir. Bunların hiç birisi sizin bebeğinizin uyku gerilemesi problemini çözmez. Bunlar sadece, uyku düzeni sağlarken bebeğinize vereceğiniz uyku eğitimi için size öncesinde destek olacak önerilerdir.

 

Bu dönemi nasıl iyi bir şekilde atlatırız?

Uyku düzeninde gerilemenin nasıl ve neden olduğunu anladınız ve ilk dönemlerini tükenmeden, bitkin düşmeden atlatmanın yollarını uyguluyorsunuz; şimdi bebeğinize yeni uyuma yolları öğretmenin zamanı.

Bu süreç “uyku eğitimi”dir.

Bu nasıl işler? Yeni başlayanlar için; önce bebeğinizin nasıl uykuya daldığına bakın. Bunlar bebeğinizin uyku için yaptıklarıdır. Birçok bebek uyumak için anne-babanın beslemesine, sallamasına ya da kucağında durmasına alışkındır. Bebeğiniz bir kere bunlara alıştıysa, bunları yavaşça kesmeye başlamalısınız. Böylece bebeğinizin kendiliğinden uykuya dalmasını öğrenmesine yardımcı olacaksınız. Bunun için çok teknik var. Seçeceğiniz yöntem tamamen size ve bebeğinizin kişilik özelliklerine bağlı.

Bu “istenmeyen”uyku rutinlerini kestikten sonra, ayrıca bebeğinize kendi başına nasıl uykuya dalacağını da öğretmelisiniz. Genelde, anne babalar bebeklerini yatağa uyanık ama uykulu bir vaziyette koyup bırakarak bunu yapmaya başlarlar. Bir kere bebeğiniz kendi başına sizin yardımınız olmadan uykuya dalabilirse, tekrar uyandığında da bunu yapabilir. Böylece (hazır olduğunda ve gece emzirmeleri yoksa) gece boyunca rahatça uyuyabilir.

Uyku eğitimi yöntemleri için şu bölüme bakmanızı ve kendinize en uygun yöntemi veya yolu çizmenizi öneririz.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Chang Jenkinson kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL