Yaşam

Anne Elindekini Bırak, Bana Bak!

Adsız

Sevgili Uykusuz Anneler,

Hepimiz zamanımızı farkında olmadan çalan, hayatın içinde çok önemliymiş gibi gelen ama aslında önceliğimiz olmayan oyalayıcılar ile birlikte yaşıyoruz. Bu konuda farkındalık yaratmaya çalışan “handsfree” hareketini ve blogunu sizlerle paylaşmak istedik. Handsfree yani elleri serbest bir anne olmak bizim elimizde.

Ellerimiz serbest olsun ki hayatta gerçekten istediğimiz şeyleri tutabilelim…

Handsfreemama.com nedir?

Beş yıl önce, hayatımın en güzel yılları diyebileceğim zamanlardı. Üniversite aşkımla evliliğimiz, kız çocuklarım, üniversite yıllarında sınıflarını geçen ve hem evde, hem çalışan bir anne, aile sorumluluklarını yerine getiren ve toplum gönüllüsü olarak görevler alan, çocuklarının okullarıyla ilgilenen bir kişi.. Bana sürekli sorulurdu, “Bunu nasıl yapıyorsun? Hepsini nasıl yapıyorsun?” Bugünün ‘üretkenlik eşittir başarı ve gurur’ dünyasında bu tamamen bir iltifattı. Sonra bir şeyler beni kemirmeye başladı. Her zaman olduğumdan daha yoğundum ama mutlu muydum? Bu zamanları çocuklarımla birlikte eğlenmekle geçirmem gerekmez miydi?

Bu gittikçe beni daha çok rahatsız eden duygu, beni tekrar aynı muazzam gurur kaynağı sayılan soruyu düşünmeye itti. “Bunların hepsini nasıl yapıyorum?” Kalp kırıcı olan ve artık daha fazla görmezden gelemediğim o cevabı kabullenmek çok zordu. Hakkımı kaybettim. Ve daha da kötüye gitti. Hayatta fırsatları kaçırdım. Kendime karşı tamamen dürüst olmak gerekirse, buz gibi gerçeği kabul ettim: Hayatta GERÇEKTEN önemli olan şeyi kaçırdım. Ve işte şimdi gözyaşlarımın tişörtümü yağmur gibi ıslatmasının sebebi: Kaçırdığım şeyi bir daha bulamayacağım.

Bu her şeyi değiştiren andan itibaren, telefonumu yeni bir ışığın içinde görmeye başladım. Çamaşırları, bulaşıkları ve her şeyi mükemmel organize edilmiş şekilde yeni bir halde gördüm. Toplu organizasyonlarda toplulukların hizmet edilme isteklerini yeni gözlerle görmeye başladım. Bir e-maile saniyeler içinde cevap verme becerisi ve üç ayrı şeyi aynı anda yapabilmek, bütün bunlardan sonra çok da harika gelmemeye başladı. Sonuç olarak, gereğinden fazla sorumluluk yüklenmenin ve fazlasıyla bilgi yüklenmenin anlamsızlığından yıllar yıllar sonra, bu şeylerin günlük oyalanmalar olduğunu görmeye başladım. Pişmanlığım, bu oyalandığım işlere olan bağlılığımın; kendi aileme, sağlığıma, mutluluğuma ve gerçek önemi olan şeylere bağlılığımdan daha fazla olması.

Trajik olan, çocuklarımın benim bu yoğun hayatım içinde kalbimi, ilgimi ve anne müessesesini kaçırdıklarını da bilemedim. Onlara kalanın, annelerinin gergin, hurda halde, yorulmuş, yıpranmış bir artığı olduğundan haberleri yoktu.

Fakat böyle devam etmek zorunda değildi. Böylece “HandsFree” yaşamın gücü ortaya çıktı.

Aynı, bir sürücünün yola dikkatini kaybetmemek için “handsfree(eller serbest)” cihazlar kullanması gibi, ben de hayatı “handsfree” yaşamaya karar verdim. Son dört buçuk yılda, günlük koşturmaları yok etmek ve anlamlı kişilere ve şeylere odaklanmak için ufak adımlar atmaya başladım. Sonuç çok etkiliydi. Aslında, hayatımda ilk kez, bir şeylere yetişmeye çalışmıyordum. Stresli ve endişeli hissetmiyordum. Bugüne kadar olduğumdan daha sabırlıyım, daha spontanım ve ailemle daha alakadarım. Daha önceden meşgul olduğum için fark edemediğim, çevremdeki basit ve eğlenceli şeyleri görüyorum, tecrübe ediyorum. Şimdi gerçekten önemli olan şeyleri kavramakta özgürüm. Ve bu tecrübenin hayatı değiştiren bir durum olması sebebiyle, bu yolculuğumu “HandsFree Anne” olarak sizinle paylaşıyorum. Farkettiyseniz yolculuk diyorum. Zorlayıcı bir tipim, kocaman bir yapılacaklar listesi bir gecede değişmiyor. Halen bırakmam gereken şeyler var. Ama uğraşıyorum ve bu da sayılır. Yani, önemli olan uğraşmaktır.

Handsfreemama.com; hayatını nasıl yaşadığını (ya da yaşayamadığını) tekrar düşünmek isteyen herkes içindir. Günlük koşturmalarından yoğunluğundan kurtulmak ve gerçekten önemi olan şeylerin mükemmeliyetini kavramak isteyen kişiler içindir.

Umarım “Hands Free Anne” olma yolculuğumda fotoğraflarla ve kelimelerle bana katılırsınız. Hadi… Elimi tutun. Hep beraber elele tutuşurşak sonunda özgür oluruz.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL