Anne sütü Çocuk gelişimi Emzirme

Anne Sütü Çocuğunuzun Harvard’a Gitmesini Sağlar Mı?

intt

Emzirmenin birçok faydası olduğu bilinir. İnsan sütü fazlaca besin sağlar, fakat ayrıca bebeğin bağışıklık sistemi için de iyi bir şeydir. Enzimler, akyuvarlar ve antikorlar sayesinde, bebeğinizi enfeksiyonlardan korur. Emzirme aynı zamanda astım ve alerjiden de koruduğu gibi ani bebek ölümü riskini de azaltır.

Brezilyada yapılan bir araştırmada, 30 yıl boyunca insanları izlemişler ve yetişkinlikteki zekanın ve eğitimliliğin emzirmeyle bağlantılı olduğunu bulmuşlar. Bu doğru mu? Anne sütü ileride daha zeki olmanızı sağlar mı?

 

Bir pediatrist ve anne olarak işte size tespitlerim.

Bir çocuğun IQ seviyesi ve zekası birçok etkene bağlıdır. Şüphesiz, anne sütünün de içinde bulunan ve benzeri faydalı besinlerin rolü büyüktür. Anne sütünde bulunan Omega 3 yağ asitleri, balık yağı desteği ve balık gibi yiyecekler beyin fonksiyonlarına ve göz gelişime yardımcı olur. Ama çocuğun beyin gelişimine yardımcı olan şey sadece yiyecekler değildir. En önemli etkenlerden biri de aile ve yetiştiği ortamdır.

Ebeveynlik gerçekten mühimdir. Erken dönemlerden itibaren hatta rahimden başlayarak bebekler dinler ve öğrenirler. Bebeklerine şarkı söyleyen, onlarla konuşan ve onlara kitap okuyan ebeveynler, bebeklerinin ne kadar çok kelime öğrendiğini ve dil iletişimlerinin nasıl geliştiğini fark ederler. Bu da zamanla daha iyi akademik başarı ve IQ seviyesine sebep olur.

Bir çocuk büyüdükçe, aile ilişkileri yapbozun en büyük parçasını oluşturur. Aile yemekleri çocuğa özgüven ve rahatlık kazandırıp, depresyonu önler ve okul başarısına da katkı sağlar. Anne-baba ve çocuk arasındaki iletişim çocuğun kendini ifade etme ve karar alma becerisinde de belirgin bir farklılık yaratır. Bunun diğer tarafı da stresli bir olaydır – ölüm, iş kaybı ya da boşanma; çocuğun öğrenmesini ve motivasyonunu etkileyebilir.

Arkadaşlık da ayrıca önemli bir etkendir. Çocuklar büyükleri zaman özellikle de ergenlik döneminde akranlarından etkilenirler. Bu yaşlara uyum sağlamak isterler. Benzer hedefleri olan arkadaşlar, çocuğunuzun kendi yoluna rahatça devam etmesini sağlar. Ancak bazı durumlarda ise arkadaşlar çocuğunuzu negatif etkileyip farklı bir yöne itebilirler.

 

Sonuç olarak; çocuğunuzun zeki olmasında sadece tek bir değil bir çok etken vardır. Her ne kadar emzirmenin yani anne sütünün faydaları tartışılmazsa da; bu,  ebeveyn olarak, çocuğumuzun başarılı ve sağlam bir birey olması için, bizim yapmamız gerekenlerden sadece biridir.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL