Anne Yazıları

Anneler De Tatil Yapar!

 

anne tatili

Yaz tatili başladığında annelerin içi kıpır kıpır olur. Evet çocuğumla ya da çocuklarımla yapılacak ne çok şey vardır. Gerçekten öyle. Ama birileri anlamalı ki ( özellikle anneler anlamalı)  annelerin de gerçekten dinlenmeye hakkı vardır.

Öğretmen olduğum ve herkesten daha uzun süre tatil yapma şansına sahip olduğumu söyleyerek yazmaya başlamak istiyorum. Çünkü tatilimin 1 haftalık bölümü dışındaki günlerimi çocuklarımla geçirebilmenin mutluluğunu yaşadım.

Çoluklu çocuklu tatil

3 çocuklu bir anne deniz – güneş – kum tatilinde daima bavula yakın büyüklükte çanta ile gezmelidir. Her tendeki çocuğa göre güneş yağı, şapka çeşidi ve deniz gözlüğüne sahiptir. Bende 3 çocuğu yağlarken elimde kalan güneş kremleriyle bronzlaşmış ancak şezlongun yanına bile yaklaşamamış bir anneyim.  Olsun vücut buna da alışıyor, zaten güneşlenmek hiç bana göre değil. Ancak tatilde işin en zor kısmı yeme – içme bölümü. Eğer bu konuda hassassanız yanınızda özellikle çerez, muz ve yaz meyvelerini bulundurmanızı öneririm.  Tabi bunları vücuttan temizlemek için ıslam mendillerinizi. Çocuklar özellikle denize girdiklerinde sürekli bişeyler yeme ihtiyacı duyuyorlar bu isteği beachelerin mutfağının karşılaması da imkansız.  Tatilim ilk ancak uzun bölümünü kısaca anlatmaya çalıştım.

Şaşkınlık …

Anneler genelde tatil yapmak yerine çocuklarını mutlu etmek için uğraşırlar. Ben ve diğer çocuklu arkadaşım Olgu ile  birlikte biraz da kendimizi mutlu edelim dedik. Yanımızda iki çocuksuz ve daima şezlong üzerinde uyuyabilen arkadaşlarımızla 4 kişilik,  eski günlerdeki gibi harika bir grup oluşturduk.  İki anne çocuklarımızı anneanne ve babaanneler teslim ederek çıktık yola…

Başta biraz üzgündük uçakta çocuğu kucağında anneleri görüp yardıma koşmak;  pişmanlıkla uçağı geri çevirmek istedik!  Ardından şahane danışmanımız Doktor Ufuk Tarhan’ın sözleri kulaklarımızda çınladı “Anın tadını çıkarın çocuklarınız gayet mutlu öyleyse neden tüm anneler bazen bunu yapamaz ki? Bakın biz çocuklarımız olmadan neler yaptık.

Tatilde yaptıklarımız birçok arkadaşımız için çok sıradan olsa da bizim için eski günlere dönmek demekti. Gün boyu şezlongda kıpırdamadan yatmak, istediğin zaman denize girmek, istediğin saatte uyumak veya uyanmak…  Arkana, sağına, soluna bakıp “acaba tehlikeli bişey var mı?” dememek, hatta en zararlı yiyecekleri birilerine örnek olmadığımız için yiyebilmek. Biz kafamızı tamamen boşaltmış bu yazın hit şarkıları üzerinde anlamsız sohbetler yaparken; diğer çocuklu arkadaşlarımızın yorgunluğunu üzerimizde de hissettik. Bizler anne olarak gerçekten dinlendik. Mutlaka her anne yılın belli dönemini kendisine ayırmalı; toplum baskısını denizin derinlerine dalarak oralara biyerlere bırakmalıdır.

Tabi tüm bunlar olurken biz iki anne gördüğümüz her çocuğa sarılma ihtiyacı duyduk, döndüğümüzde valizin büyük bölümü çocuklarımız için aldığımız takı, oyuncak ve gereksiz aksesuarla doluydu. Anneler bazen bunu da hak ediyor. Çok mutluyuz çocuklarımızla yine birlikteyiz, onlar da çok mutlu ve biliyoruz ki geçen hafta da çoook mutluydular…

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Öğretmen Anne

  Gülşah Çınar • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi