Teknoloji

Anneler için Hayat Kolaylaştırıcı iPhone/Android Uygulamaları

anne ve tablet

 

Bize annelerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalar soruluyor zaman zaman. Valla bizce teknoloji daha o kadar ilerlemedi.  🙂 Hani uyumayan çocuğu uyutan, iştahsız bebeğe yemek yediren, gerektiğinde sabır veren falan bir uygulama olsa hayat çok kolaylaşırdı ama yok şu anda.

Neyse, Türkiye söz konusu olunca telefonunuzda “olsa iyi olur” dediğimiz uygulamaları kısaca toparlamak istiyoruz. Bizce bir annenin hayatını kolaylaştırmanın yolu şu sektörlerden geçiyor: sağlık, güvenlik, trafik, alışveriş ve çocukların oyalanması 😉 (bir de yemek tabii)

Çocuklara yönelik uygulamalar konusunda sizi bizim siteye bekliyoruz (www.onlineanne.com). Genel olarak Türkçe uygulamaları araştırdığımızı belirterek diğer konularda seçtiklerimiz ise şöyle:

 

Genel:

Genel deyince en başta bugün çocuklara ne yedirsem’ le başlayıp nereye gitsek sorusuna kadar pek çok liste işin içine gireceğini tahmin ediyoruz.

Deneyimli anneler: Sosyalleşme, paylaşma, oyun, indirim kuponu, bebek gelişimi takibi, gibi pek çok konuda iddialı bir uygulama (Ücretsiz) (android için)

Keepy: Ücretsiz ve pek çok anne tarafından tercih edilecek bir uygulama. Çocuklarımızı büyütürken bazen yakınsak da, sonunda hep zamanın ne kadar hızlı geçtiğini söyleriz. İşte bu uygulama size çocuklarınızla ilgili günlük aktivitelerinden, gelişme evresine dair o gün ilk defa yaptığı bir hareketi takvime işlemenize, yazı, ses ve fotoğraf kayıtlarını ilişkili olarak tutmanıza kadar imkan sağlıyor. Bu sayede ailenizin tüm fotoğraflarını, ses kayıtlarını, el işlerini, gelişimlerini bir arada tutan bir dijital “hatıra defterine” sahip oluyorsunuz. (android için) iOSdaki benzeri OurKids.

Errands: Tüm etkinliklerinizi ve yapılması gerekenleri kategorilere ayırarak gündelik hayatın karmaşasını biraz olsun azaltmanıza yardımcı olabilecek bir uygulama. Alışveriş listenizden, doktor randevusuna, iş görüşmesine her türlü işinizi takip edebileceğiniz, size hatırlatan bir uygulama.

Bir de yemek tarifi uygulaması versek mi diye çok kararsız kaldık 😉 peki epicurious diyoruz ama İngilizce…

Uzmantv: Uzmanlara sormuşlar, onlar da anlatmış. Anne-bebek bölümü de var. (Android için)

 

Sağlık:

ieczane: Haritalı olan bu uygulamada 47 şehirdeki 29 bin 135 eczane telefon numarası ve konum bilgisiyle yer alıyor. 47 şehir merkezindeki yaklaşık 500 nöbetçi eczane güncel olarak uygulamaya yükleniyor. Ama gitmeden önce arayıp sorun açık mı diye notları var 🙂 (Android için)

Neredehastane: İhtiyacımız olmasın inşallah ama dursun bir kenarda. Hastanelerin, adres, telefon ve harita bilgisi. (hastanelerin listesine ulaşabilirsiniz diyen bir sürü uygulama var güya ama yurtdışında olduğumuzdan mıdır nedir çalışmıyorlar) (Android için)

Kızılay: Yine ihtiyacımız olmasın inşallah ama basit ilk yardım konusunda bilgi alabileceğiniz bir kaynak. Gerekli telefon numaraları da var. (Android için)

Webmd: Eğer önerdiğimiz Türkçe uygulamalar çalışmazsa diye 😉 İngilizce sağlık konularında bilgi almak için…( (kızıyoruz bu Türkçe uygulamalardaki özensizliğe) Android için)

 

Güvenlik:

Moby Simple Location Sharing: SMS, Link veya email yoluyla lokasyonu anlık olarak paylaşabileceğiniz bir uygulama. Aile bireylerinin bulundukları yerleri haritada görebiliyorsunuz. Elbette bu akıllı telefon taşıyabilecek yaştaki aile bireyleri için geçerli. Ancak her seferinde telefon açıp ‘nerdesin?’ sorusunu ve faturasını azaltmak için oldukça etkin bir uygulama. Türkiye’de de kullanılabiliyor, üstelik ücretsiz.

UbiCam: Bebek kamerasına ihtiyaç olursa diye ama bebğin dibine telefon sokmayın bizce. Hani mecburiyet oldu falan, 40 yılda bir olur ya…

 

Trafik:

Trafik konusunda tüm çalışmalar İstanbul’a yönelik görünse de tüm Türkiye için de uygulama var.

IBB CepTrafik: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden anlık trafik durumu bilgisini trafik kameraları ve yoğunluk haritası ile beraber alabiliyorsunuz. (Android için)

İSPARK: İstanbul genelinde İSPARK’a ait 700 adet otoparkın doluluk bilgileri, bulunduğunuz noktaya en yakın otoparklar, navigasyon özelliği ile otoparka ulaşma. Hiç kullanmadık ama kulağa super geliyor. (Android için)

Yandex Navigasyon: Türkiye’deki tüm şehirlerin ve yolların güncel vektörel haritalarını ve gerçek zamanlı trafik bilgisi içeren bir uygulama. (Android için)

 

Alışveriş:

Muhtemelen bu siteleri bizden iyi biliyorsunuzdur. Ama yine uygulamarını da deneyebilirsiniz

Hepsiburada (Android), Sahibinden.com (Android), Yemeksepeti (Android), Biletix (Android), Migros Sanal Market (Android), ebebek (Android)

 

Spor:

Spor konusunda daha önce üşenmeyip yazdık. O yüzden şimdi üşeniyoruz. Eğer siz spor yapmaya üşenen annelerden değilseniz bu yazıdaki uygulamalara bakmanızı öneririz 😉 Gönlün Yoksa Olmaz: Teknolojik Spor. Elimizdeki Türkçe nadir uygulamalardan olan Fittingo’yu özellikle belirtiyoruz yine de…

 

Şimdilik aklımıza bunlar geldi. Sizin merak ettiğiniz ve önerdiğiniz uygulama var mı acaba?

 

online anne logo

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi