Yaşam

Anneler Kutsallık Altında Eziliyor

Sevgili Klinik Psikolog Özden Bademci ile “Okuldayız” projesi vesilesiyle tanıştık. Okuldayız Projesi, Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün okulumuzda yürüttüğü bir proje. Okula devam problemi olan öğrencileri, okula kazandırmak için çalışıyorlar.

Ne zamandır birlikteyiz ben de, yoğun programlarına rağmen Uykusuz Anneler için bir söyleşi ayarlayım diye yüzümü kızarttım. Sağolsun beni kırmadı. Daha çok lohusa depresyonundan çıkamamış, çocuklukları travma ile geçmiş anneler ile ilgili fikir edinmek istedim. Umarım  bir yerlerde birilerine dokunur.

-Özden Hanım, lohusa depresyonundan bir türlü çıkamamış anneler için ne yapmak gerekiyor, babalara bu konuda nasıl bir iş düşüyor? Ben kendim de bu depresyondan bir türlü kurtulamamıştım, çocuğumu sevgisiz bırakmadım ama bazı anneler öyle çaresizce yaşıyor ki, bebeğine sevgi gösteremeden geçiriyorlar bu süreci.

Bu daha çok toplum tarafından anneliğe yüklenen kutsallıktan kaynaklanıyor. Anneler bu kutsallığın altında eziliyorlar. Yapılması gereken önce bu yükleri kabul edip, üzerine gitmek. Sağlam bir destek kaynağı edinmek. Bir kadın anne olunca, bir anneye ihtiyaç duyar. Babalar ise, olayı görev dağılımına indirgememeli. Anne neyse, baba da o. Bebek için güven ortamı babayı da kapsar. “

-Peki çocukluğu travmalı geçmiş anneler ne yapmalı? Örneğin çocukluğunda şiddete maruz kalmış anneler bazen şöyle şeyler yaşadıklarını söylüyorlar, bazen çocuğuma karşı bir anda anneme dönüşüyorum, bana nasıl davrandıysa çocuğuma öyle davranır halde buluyorum kendimi. Nasıl telafi etmek lazım?

“Konuşmak, üzerinde düşünmek ve üzerinde düşündüğünüzü çocuğunuza hissettirmek, onarmak. Çocuk sizden şu mesajı almalı, annem beni düşünüyor, benimle ilgili olayların üzerinde duruyor. Olabilir evet, ama siz sakinleştikten sonra gidip mutlaka olayın üzerinde onunla konuşmanız, gerekirse özür dilemeniz gerekir. En iyi anne üzerinde düşünen annedir.

Siz de tüm gün boyunca yoruluyorsunuz, bazı zamanlar gerçekten çocuğunuza enerjiniz kalmıyor olabilir. Tüm zamanınızı çocuğunuza veremezsiniz. On dakika kaliteli bir zaman, yani gerçekten göz teması kurduğunuz ve onu dinlediğiniz bir zaman yeterli olacaktır. On dakika sonra babaya paslarsınız. Onar dakikalık sürelerle babalarla paslaşılabilir.

-Peki uyumayan bebekler?

“Bir uyku düzeni oturmamış bebekler var, bir de hiç uyumayan bebekler var. Her şeyi yaparsın tam dalar gibi olurlar, birden gözlerini açıverirler. Bu bebekler daha çok vedalaşamayan bebekler. Gün içerisinde yeterince anneleriyle verimli vakit geçiremedilerse, annelerine bu yolla trip atarlar. Uyumayarak tam olarak anneye şu mesajı atarlar,” sen bana mesaj atmadın, beni sevmiyorsun!”

Verimli vakit ve güven ortamı dediğimiz şey, bebekle göz teması kurmak, onunla bol bol konuşmak, bakımını yaparken gerçek bir ilgi göstermek.

Uyku için bir rutin vedalaşmaya hazırlanmaktır. Hadi pijamalarımızı giyelim, dişlerimizi fırçalayalım, bir hikaye seçip okuyalım ve vedalaşalım. Emmeyen iki yaş üstü çocuklar tüm bu rutine rağmen ve gün içerisinde geçirilen verimli vakitlere rağmen ağlıyorsa, ağlayabilir. Artık bundan sonrası alışma süreci.

Daha küçük bebekler için bütün mesele gün içerisindeki güven ortamı, kaliteli zaman.. Bu şartlarda emerek uykuya geçmeye ihtiyaç duymazlar.

-Valla ben emzirerek uyuttum, “zaten ne kadar emecek mahrum etmeyim” dedim.

Ama sevgisiz, ilgisiz değildi. Şimdi iki buçuk yaşında emzirme bitti, kendi kendine uyuması için çalışıyoruz.

” Evet,sizinki biraz alışkanlığa dönüşmüş emerek uyumak. Bu çok kolay alışkanlığa dönüşebilir. Ama güven ortamında yeterince ilgi görmüş çocuk emerek uyumaya ihtiyaç duymaz. Güven ilişkisi için annenin arada bir kendini şarja takması lazım. Destek kaynaklarını bulması lazım.

-Peki çok teşekkür ederim beni kırmadınız vakit ayırdınız. Annem proje için okula geleceğinizi duyduğunda “Dualarım kabul oldu!” demişti. İyi ki yanımızdasınız 🙂

Ne demek ,ben teşekkür ederim. Annenizi de öpüyorum”

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Büşra Altuntaş • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi