Duyurular Röportajlar

Anne değiştiğinde çocuk değişir!

mothersland

 

Annelerin halinden en iyi diğer anneler anlar! Bu yüzden annelerin işine yarayacak, annelere iyi gelecek şeyleri hep anneler bulur, çıkarır, yaratır ve sunar. İşte Mothers’Land de 2 anne girişimci tarafından, kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak yarattıkları özel bir merkez.

Bizlere Mothersland’in hikayesini anlatan sevgili Ece ve Gözde’yi kutluyor onlarla birlikte tüm annelere iyi gelen şeylerin çoğalmasını diliyoruz uykusuz anneler 🙂

 

Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız 2 anne girişimci olmadan neler yaptınız?

Ece: Merhaba ben Ece, 1982 İstanbul doğumluyum. Kadıköy Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’ni bitirdim. Mezuniyetimden birkaç ay sonra Londra Cavendish College’a Pazarlama İletişimi okumaya gittim. Öğrencilik yıllarımdaki amatör çalışmalarımı saymazsak, Londra’dan döner dönmez 3 yıl süren marka ve iletişim danışmanlığı alanında bir çalışma hayatım oldu. 9 yıldır evliyim, 5 yaşında bir oğlum var. İkinci oğlumuz da bu yaz doğacak inşallah.

Gözde: Ben Gözde Biber, sosyal medyanın Hem Fit Hem Annesi, 1985’te İstanbul’da doğdum. Üsküdar Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Fakültesi Aktüerya Bölümü’nden mezun oldum. Yüksek lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Finans bölümünde tamamladım. Eğitimim sırasında ve hemen sonrasında uluslararası bir firmada 5 yıl kurumsal platformda çalıştım. 2013’te oğlum Sarp’ı dünyaya getirdim. Eski milli yüzücüyüm. Spor, 6 yaşımdan beri hayatımda var. Annelikle birlikte spora profesyonel anlamda yönelmeye karar vererek. Yoga, Pilates ve Fitness Eğitmenliği için gereken tüm donanımları aldım. Böylece 2014 yılında, Hem Fit Hem Anne adıyla prenatal dönemdeki annelere hizmet verecek bir spor programı oluşturdum.

 

Uykusuz anne misiniz? Şİmdi çocuklarınızın uyku durumları nasıl? Nasıl çözümler buldunuz?

Gözde: O dönemi hem çok net hem flu hatırlıyorum. O nasıl oluyor derseniz, uyku hasreti çektiğim his hemen canlanıyor sanki, hem de çok uzun süre önceymiş gibi geliyor. Halbuki 1 senedir uykularımız tamamen düzeldi. Oğlum 3,5 yaşında. 2 yaşından beri deliksiz uyuyor. Ama çok net hatırladığım 1 yaşında gece emzirmesini bıraktıktan sonra gece uyanmaları hem sıklık hem süre olarak çok azalmıştı. Sarp 6 aylıkken Tracy Hogg kitabını okuyarak, çok ağlatmadan uyku eğitimini kendim verdim. 2 gün rengim morarmıştı yorgunluk ve uykusuzluktan ama ondan sonra seviye seviye yavaş yavaş düzenli uykuya geçiş yapmıştık.

Ece: Oğlum Yaman’ın 6 aylıktan itibaren uykusu bozuldu. O tempoya 4 ay dayanabilmiştim. 10 aylıkken arkadaşımın tavsiyesi ile pedagog ile bir seans görüşmüş Kim West’in kitabıyla tanışmıştım. Kitabı tamamen uygulayarak 3 hafta gibi bir sürede kendim uyku eğitimi verdim. O zamandan beri de kendi yatağında kendi kendine uyuyor. Ama 3,5 yaşında bezi bırakmasıyla geceleri 1 kez tuvalete kalkar oldu. Son 6 aydır da tuvalete kalktıktan sonra bizim yatağımıza gelmek istiyor. Yıldız panosu ile motivasyon yaptık. Fena değiliz.

mothersland 2

Mothers’Land nedir? Nasıl ortaya çıktı? 

Ece: Mothers’Land annelere ait bir mekan. Çünkü anneliğin kutsallığını sadece anneliği deneyimledikten sonra anlaşılabileceğini düşünüyoruz ve bu alan için hizmet vermeye niyet ettik. Hem güçlü hem pratik hem enerjisi sürekli yüksek olması için bir annenin ne yapması gerekir, biz ne yapıyoruz diye sorduğumuzda, cevabı bizim hizmet alanlarımız oldu. Kendi kişisel gelişim süreçlerimiz ve yaşam tarzlarımız daha önce örneği görülmemiş bir konsept yaratmamıza vesile oldu. Beden, zihin, ruh bütünlüğü sağlandığında huzurun hayatımıza aktığını düşünüyoruz. Mothers’Land ‘de amacımız, anneleri ve anne adaylarını o kafalarına en çok takılan problemlerden arındırarak rahatlamalarına, bilinçlenmelerine ve kendileri ile ilgili farkındalıklarını artırmalarına aracılık etmek.

 

Mothersland’ de uykusuz anneler için neler var?

Beden, zihin, ruh bütünlüğü derken, bedensel olarak zinde ve iyi hissetmek için pilates ve yoga derslerinin yanısıra sağlıklı ve uygulanabilir beslenme danışmanlığı sunuyoruz. Çünkü uykusuz kalınan o dönemleri düşünün, kimi zaman  makarna pişirmek bile yük gelebiliyor. Ya da sürekli atıştırma isteği oluşabiliyor. Bunlara duygusal ve zihinsel de yaklaşıyoruz. Ayrıca zihnin mutluluğu oluşturan en büyük kaynak olduğuna inanıyoruz. Zihni dengede tutmak için grup ve bireysel çalışmalar yapıyoruz. Bunlar psikolojik destek ve yaşam koçluğu olarak iki formda hizmete sunuluyor Mothers’Land’de. Koçluk kelimesi bizi ve bir çok kişiyi ürkütse de farkındalık çalışmalarının önce kendimizi sonra danışanlarımızı nasıl etkilediğini ve dönüştürdüğünü görmek bize haz veriyor.

hemfithemanne

Bundan sonra Mothersland’in hedefleri neler, başka neler olacak?

Hedef kelimesinin kurumsal çalışma hayatımızdan bize kalan anlamı hep gelişimci ve ilerlemesi gereken bir süreç gibi geliyor. Halbuki biz Mothers’Land’i bir yolculuk olarak görüyoruz. Bu yolda karşılaştığımız her annenin hayatına dokunmak, onlara dokundukça değişimlerine tanık olmaktan öte değil gelecek planımız. Tabii gelişmeye devam ederek daha çok anneye ulaşmayı istiyoruz. Biliyoruz ki anne değiştiğinde çocuk değişir ve dünya değişir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ulrike Mairinger kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Chang Jenkinson kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi