Anne Ruh Sağlığı Editörün Seçimi Uykusuz Hamileler Yaşam

Annelere ve anne adaylarına nefes aldıralım, teşekkürler!

Kendimi başkalarının kişisel alanları konusunda özenli ve dikkatli biri olarak görürüm, hala da öyle görüyorum aslında ama son yıllarda sosyal medya sayesinde fark ettim ki yaptığım hatalar varmış ve iyi niyetle de olsa sormamam gereken sorular sorup, söylememem gereken şeyler söylüyormuşum bazen. ‘İyi niyetle de olsa’ yanlış bir açıklama oldu aslında belki zira iyi niyet arkasına sığınıp aklımıza her geleni söylediğimiz için kırıyoruz bazen insanları.

Her insanın kişisel alanlarına saygı göstermeliyiz elbette ama söz konusu hamile veya yeni doğum yapmış anneler ise hem ne kadar yorgun oldukları hem de hormonlarının zirvelerde dolaştığını göz önüne alarak buna iki katı dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. Maalesef toplumda bu durum tam tersi gibi görünüyor, eğer bir yerde bir hamile veya loğusa kadın varsa herkes illa bir fikir vermek istiyor. N’olursunuz bunu yapmayalım, bize sorulmayan sorulara cevap verip durmayalım. Akılda kalmasını kolaylaştırmak açısından bunların en çok görülenlerini ve inanın hiç gerek olmayanlarını hemen listelemek istedim. İlaveleriniz olursa beklerim. Hiç kullanılmaması dileğiyle.

 • Hiç öyle bir bilgi olmadığı halde ‘Aaaa, ikinci mi geliyor? Ne güzel araları yakın olacak’ demeyin, ikincinin geldiğinden emin değilseniz bunu karşınızdaki kadına sakın ama sakın sormayın zira ‘Hayır ikinci filan yok’ demek o an kimseyi mutlu etmiyor, siz de pişman olursunuz zaten.
 • Eğer özel olarak karşınıza geçip ‘Bana süt yapan birkaç yiyecek söyler misin?’ denmediyse lütfen süt yapan yiyecekler listesi ile dolaşmayın. ‘O dördüncü baklava dilimini yemezsen tabii sütün gelmez’ gibi ifadeler hele hele, aman diyeyim.
 • ‘Çok çökmüşsün, uykusuz musun?’ sorusunu eğer bir çözüm öneriniz yoksa pek de söylemeyin. ‘Gözlerinin altı morarmış’ cümlesini ‘Senin için ne yapabilirim?’ ile değiştirmeyi deneyin.
 • Doğumdan sonra iki gün içerisinde Kate Middleton ile aynı kiloya düştüyseniz bunu karşınızdakine sakın ama sakın söylemeyin. Anlattınız ve herkes sizi tebrik etti sayın, bir sonraki konuya geçin.
 • ‘Kendini çok bıraktın bak kocanın karşısına böyle çıkma, bak kendine biraz’ diye bir cümleyi zaten aslında söylemeye bile gerek duymuyorum ama aman aman asla kurmayın, yanından bile geçmeyin.
 • Çocuğu ile ilgili bir problem anlatan yeni bir anneye o sorunun kendisi yüzünden olduğunu ima etmeyin. Sizden yardım istediyse yardım edin, edemiyorsanız dinleyin. Ne olur karşınızdakini suçlamayın.
 • Eğer doktoru değilseniz hamile bir kadına ‘Sezaryen mi normal doğum mu?’ diye sormayın, hadi sordunuz diyelim, verdiği cevap neyse koşarak ötekini savunmayın. ‘Aaaa normal doğum mu kaldı artık?’ ya da ‘Sezaryen olursa süt gelmiyormuş.’ gibi açıklamalara girmeyin. Bu tamamen hasta ve doktor arasında bir konu, tek cevabı olan bir soru değil.

-‘Ayyy çok kilo almışsın’ veya tam tersi ‘Hiç kilo almamışsın’ gibi tespitler yapmayın. Herkes kendi kilosunu biliyordur herhalde, öyle olmuşsa öyle olmuştur. ‘Çok kilo aldım, sence ne yapmalıyım?’ gibi açık ve net bir soru cümlesi duymadıysanız kilo konusunda fikir belirtmeyin. Bunu aslında hiç kimseye yapmayın.

 • Tek bir cümle: En yakın arkadaşı değilseniz ya da ‘Allaşkına gel bak’ demiyorsa bir hamilenin karnını ellemeyin.
 • İşinden ayrılıp evde çocuğuna bakacak bir kadına ‘Ayy ama bence işe dön’ ya da tam tersi çocuğunu bakıcıya bırakıp işe dönecek bir kadına ‘Yazık değil mi el kadar bebeğe?’ demeyin. Bir düşününce zaten hiç gerek olmadığını göreceksiniz.
 • Ve bir de erken uyarı: Gözünüze kestirdiğiniz çiftlere ‘Eee yok mu artık bebek?’ diye katiyen sormayın. ‘Bak geç kalıyorsunuz’, ‘Gençken yapıp kenara koyacaksın’, ‘Ara vermeden bir de ikinci yaparsınız’ gibi hiç kimsenin bir tanıdık fikri ile karar vermeyeceği konularda boşuna nefesinizi tüketmeyin.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Zeynep Gönenli • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi