Uncategorized

Anneliğin Ters Köşeleri

 

Kızım yeni doğduğu zaman hep şunu dedim kendi kendime; Ben onun isteklerine, istemediklerine, duygularına her zaman öncelik vereceğim. Onu kurallarımla boğmayacağım. Açıkçası bu ilk üç sene gibi bir süre uygulanabilir bir karar oldu ama bu süreden sonra içimden sürekli kurallar, o öyle olmaz, bunun doğrusu bu diyen bir kadın çıktı.

 

Kendimi ne kadar sorgulasam, bu durumun farkında da olsam bazı konularda kendimi onun akışına bırakmak kolay olmadı, olmuyor. Geçen gün dışarıda ailecek yemek yemeye gittik. Herkesin yemeği geldi ve kızım etinden önce tabağındaki patatesleri yemeye başladı. O an içimden çıkan ‘ben senin mideni senden daha iyi bilirim’ diyen anne sayesinde ‘Kızım önce köftelerini, sonra patatesler’ dedim. Ben konu burada kapanır diye düşünürken bana dönüp ‘Anne bu benim vereceğim bir karar, bu benim yemeğim ve istediğimden başlarım’ dedi. İşte o anda elektrik çarpmış gibi oldum ve düşündüm ‘Ben yemek yerken biri benim hangi yemekten başlayacağımı, ne kadar yiyeceğimi’ söylese ben ne hissederim? O an olduğum ortamdan keyif alabilir miyim? Büyük ihtimal bunun cevabı hayır.

 

Bu anıyı yaşadığımız günün birkaç gün sonrası akşam evde oyununu oynarken ‘hadi banyo zamanı’ dedim. O ise oyununu bırakmak ve banyo yapmak istemedi. Ben ise saat ve yapılması gerekenler arasına sıkışmış öğrenilmiş tavrım ile ‘banyo yapmak zorundasın, okulda terlemişsindir, yatağa temiz girmemiz lazım’ gibi cümlelerimi sıraladım. Bana dönüp şöyle dedi. ‘Anne şu an bu oyunum ile çok mutluyum’ Ve ben yine bir ters köşe olma durumu yaşadım. Belki de o gün en mutlu olduğu ve huzurlu olduğu bir anı kendi kuralım ile bozmaya çalışmıştım. Ee hani ben onun istediklerine, istemediklerine öncelik verecektim? Beni ailede kural koyucu, saat belirleyici konuma sokan şey neydi?

 

Açıkçası çocuklarla kendilerini ifade etmeye başladıkları andan itibaren bize daha zor geliyorlar ama bu zorluk aslında bizim kendi kendimize yarattığımız bir yanılsama. Bu farkındalığa varmazsak  çocuklar tarafından sürekli ters köşeye yatırılmamız ise kaçınılmaz gibi duruyor. Elbette onlara belirli sınırlar çizmek gerekli. Ya da kuralların olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Sadece bu kuralların esnetilebilir olanlarını belirlemek gerekiyor. Bir diğer çözüm ise bu yaşam kurallarını beraber karar vererek belirlemek. Eğer bizler kendimizi onlara doğru cümleler ile ifade edersek onların bunlara uyum sağlaması çok daha kolay oluyor.

Beraber paylaştığımız hayatı ‘kural koyan-uygulayan’ ikileminden çıkarıp ortak bir yaşama çevirmek hepimiz için en doğrusu.

 

 

görsel www.pexels.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Durum Bildirimi

  Özge Doğan • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL
  Editör'ün Seçimi