Duyurular

Annemin Gözlerinin İçine Bakıp Göz-bebeklerini Görebiliyorum!

Türk-Telekom-Günışığı-Oyunu
Daha önce bir nesneye sabit bakamazken, şimdi bir noktaya odaklanabiliyorum. Televizyon, telefon, bilgisayar kullanamazken, şu an 2-3 cm uzaklıktan bu cihazları kullanabiliyorum. Renkleri ve hareketleri ayırt edebiliyorum. Daha önce aynaya sabit bakamazken şu an aynada kendime sabit bakarak gözbebeklerimi görebiliyorum. Annemin gözlerinin içine bakıp gözbebeklerini görebiliyorum. Kendi yazdığım metni okuyup ezberleyebiliyorum. Bilgisayarımı anne ve babamdan yardım alarak kullanabiliyordum. Şimdi ise yardım almadan kullanabiliyorum. Kendi yazdığımı okuyamazken şimdi hem okuyorum, hem de kendi yazdığımı ezber yapabiliyorum.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Şevval Koç, 11-Ankara

Türk Telekom ile Engelsiz Yaşama Derneği’nin (EY-DER) iş birliği ve Gazi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Turan Delimehmetoğlu’nun koordinatörlüğünde az gören çocukların eğitimlerinde kullanmak için hayata geçirdiği Günışığı Projesi kapsamında Türkiye ve dünyada ilk kez oyun hazırlandı.

Uygulama az gören çocukların görme becerilerini ile el-göz koordinasyonlarını artırmalarına katkı sağlamak amacıyla tasarlandı. Uygulamada şekiller, rakamlar ve harflerin olduğu üç ayrı bölüm ve yirmi farklı seviye bulunuyor. Uygulama ücretsiz olarak Android ve iOS cihazların yanı sıra web ve Windows platformlarından da kullanıma açıldı. Ayrıca uygulama, Türkçe’nin yanısıra İngilizce dil desteği de sunuyor. Geliştirilen oyunlar, aynı zamanda engeli olmayan okul öncesi dönemindeki çocuklar ile ileri yaşta okuma yazma öğrenen bireyler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Günışığı projesi ile iki yılda 300 çocuğa destek veren Türk Telekom, az gören çocukların, ‘erken müdahale eğitimi’ ile mevcut görme becerilerini geliştirerek görmeyi öğrenmelerine ve engelsiz yaşıtları gibi hayata eşit koşullarda katılım sağlamalarına destek oluyor. Günışığı oyunlarında, erken yaşta görme yetisini kaybetmesine rağmen dünya çapında büyük başarılar kazanan klasik müzik bestecisi ve piyano virtüözü J. Rodrigo Vidre’nin eserleri kullanıldı.

Türkiye’de yüzde 1 ila 10 görme kalıntısına sahip çocuklar, “görme engelli” olarak tanımlanarak “görme engelli raporu” veriliyor. Aslında bu çocuklar, görme fonksiyonlarının yüzde 99’unu bile kaybetmiş olsalar, kalan yüzde 1’i kullanarak, “görmeyi” öğrenip başkalarının yardımını beklemeden günlük işlerini yapabilen bireyler olarak hayatlarına devam edebiliyorlar. Günışığı Projesi, yüzde 1 ila 10 görme kalıntısına sahip çocukların “erken müdahale eğitimi” ile mevcut görme becerilerini geliştirerek görmeyi öğrenmelerini, hayata eşit koşullarda katılım sağlamalarını ve toplumsal yaşama üretken bireyler olarak dâhil olmalarını sağlamayı hedefliyor.

Türk Telekom’un Günışığı Projesi kapsamında bugüne dek:

* Toplam 300 çocuk az gören eğitimi aldı.

* Bunlardan 100’ü geçtiğimiz yılın sonunda mezun oldu. Bir yıla yakın süren eğitimler sonunda çocukların tamamının var olan görme becerilerini geliştirerek öz güven sahibi olmaları sağlandı.

* 200 çocuğun eğitimi devam ediyor.

* Yapılan ortam düzenlemeleriyle çocukların sınıf ortamında, engeli olmayan öğrencilerle aynı sıraları paylaşarak eğitimlerine devam etmeleri sağlandı.

* Çocuklar; arkadaşlarıyla birlikte teneffüse çıkan, okulun bahçesinde oynayan, bisiklete binen, piyano çalmayı öğrenen, spora başlayan ve hatta meslek tercihini değiştiren bağımsız bireyler olmayı başardılar.

* Çocukların erken müdahale eğitimini, mekan bağımsız, Türkiye’nin hangi köşesinde olursa olsunlar, uzaktan bağlanarak almalarına imkan sağlanıyor. Ayrıca ailelerin, çocuklarının eğitimini görüntülü olarak bire bir takip etmeleri ve eğitmenleri ile canlı görüşmeleri sağlanıyor.

* Tablet cihazları ile koordine olabilen akıllı tahta ve harekete duyarlı Kinect gibi teknolojilerle eğitimler destekleniyor.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi