Bebek gelişimi Çocuk gelişimi Sağlıklı Yaşam

Asperger Sendromu Nedir?

youth-706014_640

Asperger Sendromu ayrıca Asperger bozukluğu da denir; bir tip “yaygın gelişimsel bozukluk (PDD)” ‘tur. PDD ler bir grup temel becerilerin gelişiminde gecikme gibi durumlardır; çoğu, insanlarla sosyalleşme, iletişim kurma ve hayal gücünü kullanma kabiliyetinde fark edilir. PDD bozuklukların farklı tipleri vardır.

Her ne kadar Asperger sendromu bazı yönlerden otizme benziyor olsa da – PDD nin daha çok görülen tipi – bazı önemli farklılıkları vardır.  Asperger sendromu olan çocuklar genel olarak normal bir zekaya ve büyüdükçe diğerleriyle iletişim problemleri oluşsa da normale yakın dil gelişimine sahiptirler.

Asperger sendromu adını Avusturyalı doktor olan Hans Asperger’den almıştır. Asperger, 1944 yılında bu bozukluğu ilk tanımlayandır. Ama her nasılsa Asperger sendromu çok zaman sonrasına kadar bile belirgin bir bozukluk olarak fark edilmemiştir.

Asperger Sendromu belirtileri nelerdir?

Asperger sendromunun belirtileri çok çeşitli ve değişken olabilmektedir. En genel belirtiler şöyledir:

Sosyal becerilerde problemler: Asperger sendromu olan çocuklar genelde diğerleriyle anlaşmakta zorluk çekerler ve sıklıkla sosyal ortamlarda uyumsuzdurlar. Genellikle kolay arkadaşlık kuramazlar. Karşılıklı sohbetleri başlatmada ve devam ettirmede zorluk yaşarlar.

Garip veya tekrarlayan davranışlar: Bu durumdaki çocuklar garip tekrarlayan hareketler geliştirebilirler; parmak şıklatmak, ellerini bükmek gibi..

Alışılmadık ritüeller: Asperger sendromu olan çocuklar değişik ritüeller oluştururlar, belli bir sırada giyinmek gibi.

İletişim güçlükleri: Asperger sendromu olan kişiler birisiyle konuşurken göz kontağı kuramayabilirler. Yüz ifadeleri ve mimik kullanmakta ve vücut dilini anlamakta sorun yaşayabilirler. Ayrıca, dilin içeriğini anlamakta sıkıntı çeker ve kendi dillerini konuşurken çok düz bir anlatım seçerler.

İlgi alanlarının limitli olması: Asperger sendromu olan bir çocuk yoğun ve takıntılı bir şekilde birkaç alana ilgi gösterirler; spor fikstürleri, hava durumu veya haritalar gibi..

Koordinasyon problemleri: Asperger sendromu olan çocukların hareketleri hantal ve gariptir.

Yetenekli veya becerikli: Asperger sendromlu çoğu çocuk belirli bir alanda kabul edilir şekilde yeteneklidir; müzik ya da matematik gibi.

Asperger Sendromuna ne sebep olur?

Asperger sendromunun tam olarak sebebi bilinmemektedir. Her nasılsa, gerçek şu ki, genetik olduğu sanılmaktadır. (Aileden çocuğa geçer.)

Asperger sendromuna ne sıklıkla rastlanır?

Asperger sendromu, kendine özgü bir bozukluk olarak son dönemlerde kabul edilmiştir. Bundan ötürü, bu bozukluk olan insan sayısı tam olarak bilinmemektedir. Otizmden daha genel bir durum olduğu için tahminlere göre Amerika ve Kanada’da her 250 çocuktan 1’i ile her 10.000 çocuktan 1’i arasında değişkendir. Erkeklerde kızlara oranla dört katı fazladır ve genellikle çocuklarda ilk kez 2 ile 6 yaş arasında, iletişim ve dil becerileri oluşurken tespit edilir.

Asperger sendromu tanısı nasıl konur?

Eğer belirtiler mevcutsa, doktor tam bir tıbbi geçmişi sorgulayıp, fiziksel ve sinirsel testlerle değerlendirme yapacaktır. Asperger olan birçok kişi düşük kas oranı ve hareket planlama bozukluğuna sahiptir ya da koordinasyon konusunda sorun yaşıyordur. Her ne kadar Asperger sendromu için bir test olmasa da, doktorlar çeşitli testler kullanırlar – Röntgen ve kan testleri – bu belirtilere sebep olabilecek başka bir unsur var mı anlamak için.

Eğer fiziksel bir rahatsızlık yoksa, çocuk gelişimi bozuklukları ile ilgili çocuk ya da ergen psikiyatrı ya da psikoloğu, pediatrik nörolog, gelişimsel davranışsal pediatrist ya da benzer dalda özellikle asperger sendromu teşhis ve tedavisi alanında çalışan bir doktora yönlendirme yapılır. Doktor, çocuğun gelişim seviyesini baz alarak tanı koyar ve doktorun gözlemleri; çocuğun konuşması, davranışları, oyun oynayışı, diğerleriyle sosyal iletişim kabiliyeti üzerinedir. Çocuğun ebeveynleri, öğretmenleri ve yakın çevresindeki diğer yetişkinlerden belirtileri hakkında bilgi toplar.

Asperger sendromu nasıl tedavi edilir?

Şimdilik Asperger sendromu için bir tedavi yoktur ama terapiler fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik olabilir ve istenmeyen davranışları azaltabilir. Tedavi aşağıda belirtilen hususların kombinasyonları içerebilir.

Özel eğitim: Eğitim, çocuğun temel eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir.

Davranışların geliştirilmesi: Olumlu davranışların desteklenmesi ve problemli davranışların azaltılması üzerine stratejileri içerir.

Konuşma, fiziksel ve fiili terapi: Bu terapiler çocuğun fonksiyonel kabiliyetilerini arttırmak için tasarlanmıştır.

Sosyal beceri terapileri: Psikiyatrist, danışman, konuşma patoloğu, ya da sosyal görevli tarafından yürütülen  bu terapiler, aspergerlilerin genelde sahip olamadığı, sosyal becerileri kazandırma ve sözlü sözsüz iletişimi kavrayabilme yollarını öğretirler.

İlaç tedavisi:  Asperger sendromunu tedavi etmek için ilaç tedavisi yoktur. Fakat bazı ilaçlar bundan kaynaklanan semptomları – depresyon, sinirlilik, hiperaktivite, takıntı, obsesif kompulsif davranışlar gibi- azaltmak için önerilebilir.

Asperger sendromu olan insanlarla ilgili genel görüş nedir?

Asperger sendromu olan çocuklarda, depresyon, dikkat eksikliği (ADHD), şizofreni, obsesif kompulsif bozukluk gibi farklı diğer durumların da ortaya çıkması riski vardır. Tabi ki bu durumlar için birçok davranışsal terapi, ilaç tedavisi gibi seçenekler mevcuttur.

Zeka seviyesinin normal ya da normalin üzerinde olması sebebiyle çoğu Asperger sendromlu insan faaliyetlerini güzelce sürdürebilir. Ama yine de diğer insanlarla sosyalleşmede problemler yaşarlar.

Asperger Sendromu önlenebilir mi?

Asperger sendromu önlemez veya yok edilemez. Ancak erken teşhis ve tedavi ile kişinin faaliyetleri ve yaşam kalitesi geliştirilebilir.

 

 

 

 

Kaynak:http://www.webmd.com/brain/autism/mental-health-aspergers-syndrome

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL