Eğitim

Başarılı Çocuklar mı Yetiştirmek İstiyorsunuz? Onları 1 Sene Geç Okula Yollayın

 

Hepimiz başarılı olmak isteriz ve ebeveyn olduğumuzda çocuklarımızın da başarılı olması için elimizden gelen her şeyi yaparız. Son günlerde yapılan bir çalışmaya göre birçok ebeveynin vereceği tek bir kararla tüm akademik kariyerleri boyunca elde edebilecekleri bir avantaj ya da dezavantaja sahip olabilirler.

Soru basittir ve çocuğu sene sonuna doğru doğan anne babalar için bilindiktir: Çocuğunu yaşı uygun hale gelir gelmez mi yoksa bir sene sonra mı okula yazdırırsın?

Bu yazının devamını okumayacaksanız şunu bilmenizi isteriz: Konunun tüm karmaşıklığına rağmen Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre ‘okula bir sene geç başlayan çocuklar yaşıtlarına göre net avantajlarla başlıyorlar.’

Kontrol dışı- Sürekli sonuç

Birçok ebeveyn okulla ilgili kararlarını, çocuğun okula vaktinde başlaması mı yoksa bir yıl beklemenin mi akademik açıdan daha faydalı olacağını göz önünde bulundurarak verir. Ancak ölçümlenebilir akademik performans verileri tutarsız sonuçlar verir ve hayal kırıklığına uğratır.

Tam da bu nedenle Stanford araştırmacıları daha farklı bir alana baktılar. Test sonuçlarını bir kenara koydular ve sınıftaki en büyük ve en küçük çocuk olmanın mental sağlık, disiplin ve öz kontrolü nasıl etkilediğini anlamaya çalıştılar. Tüm bu kriterlerin akademik başarı üzerine çok büyük etkileri vardır.

Bu etkiyi değerlendirebilmek için Danimarka’da ilkokul öğrencilerinin tecrübeleri üzerinde çalıştılar. Öğrencileri okula vaktinde ve 1 sene geç başlayan öğrenciler olarak iki gruba ayırdılar.

Sonuç:

Okula bir sene geç başlayan öğrenciler görece olarak daha konsantre ve diğer gruba göre çok daha yüksek öz kontrol sahibi olarak değerlendirildi. Bu avantajın yıllar boyunca sürdüğü anlaşıldı.

Araştırmacı yazarlardan birisi olan Thomas Dee’nin yorumuna göre: ‘ Anaokuluna bir sene geç başlamış olan çocukların hiperaktivite ve dikkat bozukluğu problemleri 11 yaşındaki akranlarına göre %73 daha az.

Benzer Yaş Etkisi

Çocuklarınız yoksa ya da ilkokul yıllarınızı hatırlamıyorsanız bile şu ana kadar irdelenen fikir mutlaka sizin için de anlam ifade ediyordur. Konu yaklaşık on yıldır medyada, Malcolm Gladwell’in “Outliers” isimli kitabından sonra tartışılmaya başlandı.

Malcolm Kanada’daki Ulusal Hokey İstatistikleri üzerinde çalışırken bir anormallik ile karşılaştı. Genç hokey ligi kuralı olarak yaş gruplarının sınıflandırılması ile ilgili kural 1 Ocak tarihi olarak belirlenmişti. Yani Ocak ve Şubat doğumlu çocuklar dahil oldukları topluluğun en büyükleriydi. Tabii ki daha olgun ve fiziksel olarak daha gelişmişlerdi. Ancak bunun dışında da bir avantajları vardı. Gelişmiş psikolojik durumları daha uzun süre oyunda kalmalarını ve koçlarını daha dikkatli dinlemelerine neden oluyordu. Bu durum buz üzerinde daha başarılı oyuncular demekti.

Bu fenomene ‘benzer yaş etkisi’ dendi ve aynı durum akademik dünyada da gözlemlendi. Destekleyici olarak, daha önce yapılan çalışmalarda sene başında doğan ya da okula geç başlayan çocuklar görece olarak daha yüksek oranda üniversiteye gidiyorlar.

Öyleyse çocuklarınızı bir yıl bekletmeli misiniz?

Amerika’da anaokuluna giden çocukların %20’si kırmızı gömlekli yani ebeveynleri 1 sene geç kaydettirmiş. Okula 5 yaş yerine 6 yaşında başlıyorlar.

Varlıklı aileler daha yüksek oranda çocuklarını okula geç başlatıyorlar. Peki çocuklar bu ekstra yıllarında ne yapıyorlar? Araştırmacılar Danimarka’da anaokulu öncesi eğitim seçeneği olduğunu söylüyorlar. Çok az Amerikan şehrinde de benzer sistemler var.

Çocuğunuzun okula geç başlamasının reddedilemeyecek avantajları var. 5 yaş ile 8 yaş arasındaki gelişim farkı çok nettir. Ve araştırma işaret ediyor ki bu çocuklar bir yılı daha oyun oynayabildikleri bir ortamda geçirirlerse büyük avantajlar elde edebilirler.

Bunun dışında kim yetişkinlik çağı için ekstra bir yılını verir ki?

Yazı ve görsel: https://www.inc.com/bill-murphy-jr/science-says-were-sending-our-kids-to-school-much-too-early-and-that-can-hurt-th.html

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL