Anne sütü ve emzirme Emzirmeyi bırakma

Bebeğim Emmeyi Bırakmak İstemiyor. Ne Yapmalıyım?

emzirme

6 aydan sonra siz bırakmasını istiyorsanız ama bebeğiniz emmeyi bırakmak istemiyorsa, biraz daha devam edebilirsiniz. Bebeğinizi en az 6 ay emzirmeniz önerilmektedir. Daha uzun emzirme onu sadece daha iyi hissettirecektir.

Emzirmeyi kesmeyi bebeğinizin isteğine göre ayarlıyorsanız, buna bebeğe bağlı bıraktırma denir. Emzirdiğiniz sürece, sütünüz besin yerine geçmeye ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye devam edecektir. Emzirmek aynı zamanda bebeğinizi rahatlatmaya yarar.

Anneler bazen bebekleri 6 aylık civarında olunca emzirmeyi kesmeyi planlar. Ama o vakit geldiğinde emzirmeyi kesmek için çok da geçerli bir mazeretleri olmadığını hissederler. Hatta yapılan istatistiklerde 8 ile 10 aylık arasında sütü kesen annelerin 2/3 ünün “keşke daha fazla emzirseydim” dedikleri belirtilmiştir. Dolayısıyla devam etmeniz sizi iyi hissettirecekse edebilirsiniz

 

Eğer yine de işe başlayacağınız için emzirmeyi kesmek gibi bir düşünceniz varsa, bu geçişi bebeğiniz için kolaylaştırmanın yolları vardır. Eğer halen evdeyseniz, emzirmenin yerine geçecek olan seçenekler sunmalısınız.

– Hazır mamalar – bebeğiniz 6 aylık ile 1 yaş arasında ise.

– Süt – bebeğiniz 1 yaşından büyükse.

 

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda, ona biberon vermektense, alıştırma bardaklarından verebilirsiniz. Bu bardaklar bebeğinizin emmek yerine yudumlamaya alışmasına neden olur.

Bebeğiniz hazır olduğunda bu alıştırma bardaklarından normal bardaklara geçiş yapabilirsiniz.

Daha büyük çocuklarda, emzirme yeri ve zamanını sınırlandırın. Mesela ona sadece belirli bir yerde, gündüz uykusu ve gece uykusu zamanında emzireceğinizi söyleyebilirsiniz.

Gün içinde, dışarıda daha fazla vakit geçirmeye çalışın ya da oyun oynayabileceği arkadaşları ile vakit geçirin. Bu çocuğunuzun dikkatini dağıtacak ve daha az emmek isteyecektir.

Eğer emzirmeyi tamamen kesme noktasındaysanız, ona artık büyük bir çocuk olduğunu ve artık emzirmenin bittiğini açıklayabilirsiniz. Çocuğunuzun yine de sizin kucağında yakınınızda olacağınızdan emin olmasını sağlayın. Ancak artık süt veremeyeceğiniz konusunda kararlı olun.

Büyümüş bebeğinizin aklı; tutarsız davranışınız olursa çok karışır. Gözyaşı akmasına hazırlıklı olun. Sevgi dolu ama tutarlı olun. Eğer gözyaşlarına teslim olursanız, bir sonraki sefere bıraktırmanız daha da zor olacaktır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL