Çözüm yolları Faydalı bilgiler Uyku Eğitimi

Bebeğimin Sabahları Daha Uzun Uyumasını Nasıl Sağlarım?

sabah bebek

 

Birçok ebeveyn bebeklerinin sabahları çok erken saatlerde uyandığından şikayet ederler. Ancak bebeğinizin ne şekilde erken uyandığını bilmek gerekir. Bu durum iki şekilde olabilir. Uykusunu yeterince alamadan uyanmak ve basitçe sabah erkenden uyanmak.

Bebeğinizin yeterince uyuduğunu anlamak için gün içindeki hal ve tavırlarına bakın. Uykulu görünüyor mu? Uyandıktan 1-2 saat içinde tekrar uyuyakalıyor mu?

Unutmayın ki küçük bir bebeğin bir gecede en az 10 saat uyku uyumaya ihtiyacı vardır. Eğer bebeğiniz gece uykusunu tam uyumadan uyanıyorsa, ortamında onu uyandıran bir etmen olup olmadığını kontrol edin. Eğer günışığı sabah 5:00 civarında odasına geliyorsa, odayı karartan bir çözüm yolu bulabilirsiniz. Ya da eğer bezi çok ıslandığı için uyanıyorsa, gece kullanımı için uygun olan uzun süreli veya ıslak hissettirmeyen bezlerden kullanabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz erkenden uyanıyorsa ve siz daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar uykuya dalıp dalmayacağından emin olun. Tekrar uykuya dalmak için genelde sizin yardımınızı istiyorsa, sabahları da aynı şeyi talep ediyor olabilir. Bu sabah erken uyanmaların bir çoğu gece yarısı uyanmaları gibidir. Ancak uykusunun büyük bir kısmını aldığı için tekrar uykuya dalması daha zor gelmektedir. Yani bu sabah erken vakitte uyanmaları da gece yarısı uyanmaları gibi düşünüp tekrar uykuya dalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz uyandığında onu kendi yatağınıza almayı alışkanlık haline getirdiyseniz ve kendi başına daha iyi uyuyan bir bebekse, sabahları uyanınca bir süre kendi yatağından ayırmayın. Birkaç hafta sabahları sizin için yorucu geçecek ama uzun dönem için bu sorunu halletmiş olacaksınız.

Bebeğiniz akşam 7:00-7:30 gibi uyuyorsa, sabahları da 5:30-6:00 gibi uyanması normaldir. Belki biraz daha geç uyumasını sağlayabilirsiniz. Bazen nasıl oluyorsa, erken yatmaları daha geç uyanmalarına sebep olabilir, hatta geç uyumaları da geceleyin sağlıksız ve huzursuz bir gece geçirmelerine neden olup daha erken uyanmalarına etken olabilir.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?



Yorumlar

 1. Sakine Tarık Turhan

  benim bebeğim 3 ayını bitirdi gece uykusu çok iyi diyebilirim maşallah ama yazdığınız gibi sabah 6 da ayakta akşam erken yatıyoruz 7-8 gibi ama bebekler bu saatlerde yatar diyor herkes bende ona uyuyorum gece sadece emmek için kalkar emip tekrar uyur sebebi benim kanımca odamın erkenden aydınlanıyor olması kalın bir perde aldım ama küçük geldi cama oda yinede gece gibiolmuyor oda uyanıyor diye düşünüyorum biraz daha geç yatırmalı mıyım sizce?

  • Senem Öztürk

   Sakine hanım daha geç yatırmayın. O saatte kalkabilir. Siz bir süre sonra tekrar yatırın. Maaşallah uyku düzeni de gayet güzel. 3 aylık bir bebeğin günde toplam ortalama 16 saat uyuması yeterlidir. erken uyumaya alışırsa öyle devam eder. Sağlıklı, bol uykulu günleriniz olsun. 🙂

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi