Bebek Bebek gelişimi

Bebeğiniz ile Bağlanma – 1

bağlanma

 

Bağlanma, anne baba ve bebek arasında oluşan yoğun bağlılıktır. Bu, anne babanın bebeklerini sevgiyle sarmalamasını ve miniklerini koruyup kollamalarını sağlar. Bağlanma, anne babanın gecelerin yarısında onları beslemek için uyanmalarını ve ağladıklarında özenli davranmalarına neden olur.

Bilim adamları halen bağlanma konusunda birçok şey öğrenmeye devam etmektedir. Ebeveyn ve çocuk arasında güçlü bağların, bebeğin ilerideki ilişkilerinde rol model olacağını, kendilerini güvende hissedeceklerini ve kendine güvenen bireyler olacaklarını da belirtirler. Ebeveynlerin bebeklerine karşı olan sorumlulukları, çocuğun sosyal gelişimini ve algılarını da olumlu etkiler.

 

Bağlanma neden önemlidir?

Bağlanma bir bebek için gerekliliktir. Doğumda yanına manken verilen yeni doğan maymunlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; (bu mankenler yumuşak materyaleden yapılmış olmasına ve biberonda süt vermelerine rağmen), bebeklerin yanlarında iletişim kuracakları gerçek anneleri olduğunda çok daha sosyal olmaktadırlar. Bu manken anneleri olan bebek maymunlar umutsuzluğa kapılmaya daha yatkın görünmektedir. Bilim insanları, bağlanma olmayınca insanlarda da aynı problemlerin yaşandığını söylüyorlar.

Çoğu bebek doğar doğmaz bağlanma için hazırdır. Diğer taraftan anne babanın bağlanmayla ilgili karmaşık duyguları olabilmektedir. Bazı ebeveynler bebek doğduğundan ilk dakikadan itibaren yoğun bir bağlılık hissederler.

Ancak, bağlanmanın süresi ya da zaman limiti yoktur. Çoğu aile için, bağlanma, günlük bakımın bir parçasıdır. Siz bunu farketmesiniz bile; ama bebeğinizin ilk gülümsemesini izlerken aniden aşkla dolduğunuzda da bunu yaşarsınız.

 

Bebeklerin bağlanma yolları

Yeni anne baba olduğunuzda, genelde, yeni doğmuş bebeğinizi anlamak ve onunla iletişim kurma yolları biraz zaman alabilir:

*Dokunma, bebeklerin tepki verebildiği erken bir iletişim dilidir. Bu iki taraf için de rahatlatıcıdır ve sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

*Yakın mesafede oluşan göz göze temas da bebekler için anlamlı bir iletişimdir.

*Bebekler etraflarında hareket eden cisimleri gözleriyle takip ederler.

*Bebeğiniz yüz ifadelerinizi ve mimiklerinizi taklit etmeye çalışır.

 

Bebekler insan seslerini tercih ederler ve ilk iletişim çabaları olarak ses çıkarmaya bayılırlar. Bebekler genellikle, sizin konuşmalarınızı sohbetlerinizi dinlemekten ve onlara çevrelerini veya aktiviteleri tanıtmanızdan çok hoşlanırlar.

 

Bağ oluşturma

Bebeğinizle bağlanma, muhtemelen bebek sahibi olmanın en çok hoşunuza giden yanıdır. Onu kucağınıza alıp farklı şekillerde okşamakla başlayabilirsiniz. Eğer siz ve eşiniz birlikte bebeğinizi sık sık tutup ona dokunursanız, bebeğiniz yakın zamanda ikinizin de dokunmasındaki farkı anlayabilecektir. Ayrıca bebeğinizle ten tene bir temas sağlamak da iyi fırsattır.

Bebekler, özellikle de premature ve tıbbi problemleri olan bebekler, bebek masajına cevap verirler. Çünkü bebekler büyükler kadar güçlü değillerdir ve masaja ihtiyaç duyarlar. Bebek masajını denemeden önce kitaplardan,cdlerden ve internet sitelerinden bunun tekniklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca varsa hastanelerin bazılarından ya da bu konuda uzman kişilerden ders de alabilirsiniz.

Emzirme ve biberondan süt verme de bağlanma için doğal zamanlardır. Bebekler, annelerinin onların ihtiyaçlarına duyduğu sorumluluğa olduğu gibi kokusuna ve dokunuşuna karşı da hassaslardır. Kolay ve sıradan bir doğumda, bakımını yapan kişiler bebeğin ihtiyaçlarına göre verdikleri sinyalleri hemen anlayıp emzirmek ya da bebeği kucağa almak gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ama maalesef bu durum her zaman mümkün olmayabilir.

Evlat edinen ebeveynlerde genelde çocukla aralarında bağ kurmada bir endişe yaşanır. Her ne kadar bağlanma durumu diğerlerine göre biraz daha geç oluşacak olsa da, evlatlık alınan bebekler ve aileleri de biyolojik anne babalarda olduğu gibi bağlanabilirler.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi