Bebek Bebek bakımı Kolik Yenidoğan

Bebeğiniz Kolik Mi?

ağlayan bebek

 

Bebeğiniz her akşam saatlerce kesintisiz ağlıyor ve artık bu ağlamalar sizi de ağlatma noktasına getiriyor. Bebeğinizi bu kadar ağlatan şey ne olabilir?

Bütün yeni doğan bebekler ağlarlar. Ama eğer bir bebek sağlıklıyken, günde 2 saatten fazla, haftada 3 günden fazla ve en az 3 hafta boyunca ağlıyorsa, bu duruma kolik demek mümkündür. Koliğin herhangi tıbbi bir önemi yoktur ve kendiliğinden geçer.

 

Kolik Hakkında

Yenidoğan bebeklerin  ortalama %40 ının kolik olduğu tahmin edilmektedir. Genelde doğumdan sonraki 3. ve 6. haftalarda başlar ve bebek 3-4 aylık olunca sona erer. Eğer bebek bu süreden sonra da ağlamaya devam ederse farklı sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir.

Kolik hakkındaki gerçekler:

  • Kolik bebeklerin sağlıklı emme refleksleri vardır ve iştahları yerindedir. Ayrıca sağlıklı ve gelişimleri normaldir. Eğer bebeğiniz iştahsız ve emme refleksi zayıfsa doktorunuza danışmalısınız.
  • Kolik bebekler kucak ve sarılmayı severler. Eğer bebeğiniz kucağınıza aldığınızda rahatsız oluyorsa doktorunuza danışmalısınız.
  • Kolik bebekler zaman zaman tükürük şeklinde çıkarabilirler, ancak eğer bebeğiniz kusuyor ve/veya kilo kaybediyorsa doktora götürün. (Kusma, midedekileri zoraki bir şekilde dışarı atmaktır. Çıkarmak ise daha hafif bir şekilde ağızdan gelen olanıdır.) Eğer kusma şiddetli ve tekrarlayan şekildeyse bu kolik belirtisi değildir.
  • Kolik bebekler tipik normal kakası vardır. Eğer bebeğiniz ishal ya da kanlı kaka yapıyorsa doktorunuzu arayın.

 

Kolik neden olur?

Koliğin sebebi doktorlarca kesin olarak bilinmemektedir. İnek sütü intoleransının buna sebep olabileceği de tahmin edilmektedir, ancak bu çok seyrek karşılaşılan bir nedendir. Emzirilen bebekler de kolik olabilmekte, bu vakalarda annenin yemek diyetini düzenlemesi kolik için çare olabilmektedir. Bazı emziren anneler kafeinden uzak durunca, bazıları da süt ürünleri, yumurta, buğdaylı yiyecekler veya soyadan uzak durunca kolikin azaldığını görürler.  Bazı kolik bebeklerin gazı olur ama gazın mı kolike, yoksa kolikten ötürü ağlamaktan yuttukları havanın mı gaza sebep olduğu tam olarak net değildir.

Bazı teoriler; koliğin, “bebeğin yediklerinin sindirim sisteminde çok hızlı hareket etmesi” ya da “sindirilememesi” sebebiyle ortaya çıktığı yönündedir. Diğer teoriler de koliğin “bebeğin kendi huyundan” kaynaklandığı, “bazı bebeklerin anne karnından çıktıktan sonra dış dünyaya hızlı uyum sağlayamadığından” kaynaklandığı veya “tanı konmamış gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)” sebebiyle kolik oluştuğu yönündedir. Ayrıca sigara kullanan annelerin bebeklerinde kolik görülmesi daha olası bir durum olarak kabul edilmektedir.

 

Kolik bebek bakımında öneriler

 

 

Uykusuz öneri: Uykusuz Anneler Kulübü olarak size yardımcı olacak bir önerimiz daha var; rutininize rahatlatıcı sesleri (beyaz gürültü) ve müzikleri eklemek. Artık akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz bir uygulama ile telefonunuzu uçak moduna alarak gece boyu tekrarlayan bu müzik ve sesler ile uykuya devam etmesine destek olabilirsiniz. Uykusuz Anneler Kulübü’nün önerisi olan Profilo Ninni Makinesi‘ni telefonunuza ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsiniz uykusuz anneler 🙂

 

 

* Bu içerik Profilo Ninni Makinesi’nin desteği ile hazırlanmıştır.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Wade Schreiber kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Shalanda Barragan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi