Anne sütü ve emzirme Emzirme

Bebeğinizi Emzirme Rehberi

emzirme

 

Bebek emzirmek doğal bir durumdur; ama bu kolay olduğu anlamına gelmez; hele ki ilk seferde… Burada yazan yöntemleri izlerseniz, inanıyoruz ki bu süreç daha kolay olacaktır.

 

 1. Bilgilenin: Bebeğiniz doğmadan önce emzirme hakkında bilgi edinin. Kitaplardan, makalelerden, videolardan, anne olan arkadaşlarınızdan, ya da doğum öncesi eğitim kurslarından..
 2. Başarmak için hazırlık yapın: Emzirme yastığı ya da pozisyonunuzu kolaylaştıracak yumuşak bir destek kullanın.
 3. Uzmanlara sorun: Doğum yaptığınız klinik veya hastanede bulunan hemşirelerin desteği sizin için bir avantajdır. Bunu değerlendirin.
 4. Ağzını yerleştirin: Bebeğin ağzını meme ucuna iyi yerleştirmek, olayın anahtarıdır. Bebeğin ağzı geniş bir biçimde açık olmalıdır. Balık ağzı gibi. Meme ucunu tamamen kapsamalıdır.
 5. Şelale beklemeyin: İlk önceleri bebeğinizin emeceği süt aslında küçük miktarlarda gelen kolostrumdur. Endişelenmeyin, şimdilik bu yeterlidir.
 6. İşaretleri takip edin: Emzirdiğiniz zamanı, ne kadar süre ile ve hangi göğsünüzden emzirdiğinizi not alın. Böylece bir sonraki emzirme için hazırlıklı olursunuz.
 7. Gazını çıkarın: Emzirmeden sonra; gaz sancılarını önlemek için yumuşak bir biçimde bebeğinizin sırtına vurarak gazını çıkarın.
 8. Kendinizi şarj edin: İyi beslendiğinizden ve bol su içtiğinizden emin olun. Emzirmek bebeğinizi besler ama sizden de çok fazla enerji alır.
 9. Umutsuzluğa kapılmayın: Emzirmek önceleri ince iş gibi görünür ve ilk başlarda acılı olabilir. Göğüs uçlarınıza sıcak ve soğuk kompresler yapmayı ve lanolin kremler sürmeyi deneyin.
 10. Bebeği memede uyanık tutun: Beslenme saatinde, bebeğiniz emerken uyuya kalabilir; arada bir yanağını çenesini, gıdısını okşayarak ya da hafifçe dürterek onu uyandırmaya çalışın.
 11. Bebeğiniz vantuz gibi yapışabilir: Emmesi bittikten sonra bebeğin ağzını memeden ayırmak için parmağınızı ağzıyla meme ucunuzun arasına hafifçe sokarak ağzını memeden ayırabilirsiniz.
 12. Bebeğiniz süt emiyor mu emin olun: Bebeğiniz memeden süt emiyorsa, boğazında ritmli hareketler olur ve yutkunma sesleri duyarsınız. Eğer böyle bir ses gelmiyorsa, süt emmiyor demektir.

 

Unutmayın ki; bebeğinizi sık emzirmek süt miktarınızı arttıracaktır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Ermelinda Saxon kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL