Bebek bakımı

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

bebek banyosu

 

Bebeğinizin doğumunun ilk haftası itibariyle, anne babalara en endişe veren kısım belki de banyo yaptırmaktır.

Öncelikle; banyo yaptırmaya başlamak için doktorlar göbek kordonunun düşmesini beklemenizi önerirler. Göbek kordonu düşene kadar bebeği ılık yumuşak bir bezle -hatta çoğu zaman deniz süngeri tavsiye edilir- hafifçe silerek temizliğini yapabilirsiniz. Eğer göbek bağı çok erken düşmezse ve yıkamak isterseniz o zaman göbek bağı bölgesine su gelmeyecek şekilde kollarını, bacaklarını, poposunu, yüzünü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Göbek bağı düştükten ve o bölge iyileştikten itibaren suyun altında bütünüyle banyo yaptırabilirsiniz. Banyosunu yaptırmak için; bebek küvetlerinde ve bu küvetin içine kurulmuş bir hamakta ya da eğer bebeğiniz küçükse bir lavaboda musluk altında bile yıkamak sizin için kolaylık sağlayacaktır.

Unutmayın ki birçok bebek için suyla iç içe olmak, doğduğu andan itibaren hem rahatlatıcı hem de çok alışkın oldukları bir durumdur. Eğer bebeğiniz keyif alıyorsa banyosunu sürdürebilirsiniz. Ama eğer banyo süresince ağlıyorsa daha hızlı bir banyo yaptırmanız iyi olacaktır. Banyo yapma süresinin uzun olması gerekmez.

Banyo yaptırmak size korkutucu gelebilir; kulağına su kaçar mı? Yüzüne su gelirse nefes alabilir mi? Üşütür mü? Elimden kayar mı?  Ve bunlar gibi birçok soru yüzünden endişe edersiniz… Şimdi sakin olun ve bebeğinize banyo yaptırmanın keyfini yaşayın.

 

Önce güvenlik

*Bebeğiniz küvetindeyken kesinlikle yanından ayrılmayın. Tüm gerekli malzemeyi elinizin altında bulundurun, kapı telefon çalsa da bakmak için bebeğinizi yalnız bırakmayın.

*Bebeğiniz küvetindeyken kesinlikle musluktan bebeğe su akar vaziyette olmamalıdır.

*Suyun sıcaklığı 32 derece civarı yani vücut ısısına yakın olmalıdır. Önce suyun derecesini hazırlayın sonra bebeğinizi küvetine koyun.

*Güvenlik için küvetinde çok az su bulundurun.

 

Nasıl yıkamalı?

*Banyo yaptırmak için kullanacağınız gerekli tüm malzemeleri, havlusunu, bezini ve kıyafetlerini bir arada yanınızdan bulundurun. Banyo yaptırdığınız ortamın ısısının yeteri kadar ılık olduğundan emin olun. Ortamın ısısı 22-24 derece olmalıdır.

*Küvetini yaklaşık 5-7 cm derinliğinde su ile doldurun. Suyun ısısı sıcak olmamalı, bileğinizle ısısını ölçebilirsiniz. 32 ya da birkaç derece yüksek yani vücut ısısına yakın olmalıdır.

*Bebeğinizi soyup banyo yaptırmak üzere hazırlayın. (Ufak bir tüyo: Eğer bebeğiniz her banyo zamanı ağlıyorsa, ilk önceleri bezini üstünde bırakın. Bu ona suyun içinde güven sağlayacaktır.)

*Tek elinizle boynunu ve başını, diğer elinizle poposunu ve sırtını destekleyerek önce ayakları değecek şekilde küvetine (bazı bebek küvetlerinde bebeğin rahat etmesi için destekler mevcuttur. Yoksa küvet içine takılan hamaklar satılmaktadır) koyun. Üzerine bir kapla banyo suyunu yavaşça dökerek üşümeden suya alışmasını sağlayın.

*Çok az miktarda bebek şampuanı veya benzeri bir sabun kullanabilirsiniz. Cildini kurutmaması için miktarı çok olmamalı. Elinizle ya da bebek süngeriyle (deniz süngeri hem doğal hem de tahriş etmeyecek olduğundan tavsiye edilir) yukarıdan başlayarak aşağıya doğru, önden başlayarak sonra arkasını sabunlayın. İyice duruladığınız süngerle de yüzünü hafifçe silin. Saçlarını da nazikçe şampuanlayın.

*Saçlarını durularken yüzüne ve gözlerine su gelmemesine dikkat edin. Vücudunu durulamak için; yüzüstü duracak şekilde, hem yüzüne destek verip hem de gövdesinden kavrayarak kolunuza yatırın. Diğer elinizle su dökün. Ardından dikkatlice küvetten alın; alırken tek elinizle boynunu ve başını destekleyip diğer elinizle sırtından destekleyerek tutmalısınız. Bebek kaygan olabileceğinden parmaklarınızı iyice kenetleyin. Eğer mümkünse yanınızda bir yetişkin de size kuru havluya sarmada yardımcı olsun.

*Bebeğinizi havluya sarın ve giydireceğiniz yere alıp, iyice kurulayın. Saçlarını tarayıp kurutun. Doğumdan beri cildi özellikle halen kuruysa banyodan sonra az miktarda bebek losyonu ya da bebek yağını masaj yaparak sürün.

Ardından bezini takın, giydirin ve mis kokulu kafasına bir öpücük verin.

 

Bebek banyosu için gerekli malzeme listesi

*Bebek küveti ve içine takılacak bir hamak/file

*İsterseniz, suyun ısısını ölçmeye yarayan bir derece

*Su dökmek için kullanacağınız bir tas ya da kap

*Bebek süngeri, yumuşak bir bez ya da doğal deniz süngeri

*Bebekler için uygun şampuan ve vücut sabunu

*Bebeğin kurulanma havlusu

*Bebek yağı veya losyonu

*Bebek bezi

*Giysiler

*Yumuşak kıllı bebek saç fırçası ya da tarak

 

banyo malzeme listesi

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi